İçmeyi umduğunuz su parazit ve bakterilerle dolup taştığı zaman su arıtımı için cimrilik edemezsiniz. Bunun gibi sağlıklılığı sorgulanabilir olan bir suyu kullanmak durumunda kaldığınızda (vahşi doğada, bir felaket sonrasında, ya da suyun sizin için arıtılmadığı bir yerde olabilirsiniz) en son isteyeceğiniz şey hasta olmaktır. Suyun nasıl arıtılacağını öğrenmek için verilen adımları dikkatlice okuyun.

Yöntem 1: Su Arıtmak için Su Kaynatmak

[dropcap]1[/dropcap] Arıtmak istediğiniz suyu bir tencereye koyun. Kabı bir ocağın üstüne koyun ve altını yakın. Su kaynamaya başladığında içinde yaşayan bakteriler ölecek ve bu durum suyu içtiğinizde hasta olma ihtimalinizi azaltacaktır.

Eğer vahşi doğada suyu arıtmanız gereken bir durumdaysanız, tencereyi üstüne koyabileceğiniz bir ateş yakın. Tencerenizyoksa bile yanmayacak herhangi bir maddeyi kullanabilirsiniz.

[dropcap]2[/dropcap] Suyu iyice kaynatın. Baloncuklar çıkmaya başladığı zaman su da kaynamaya başlamış demektir ancak baloncuk sayısı gözle görülebilir derecede artana dek ısı vermeye devam edin. Bulunduğunuz yere göre, ilk kaynamaya başladığı andan sonra, deniz seviyesinden yüksekte olduğunuz her 300 metre için bir dakika daha kaynatın. 5500 metreden daha yüksekte iseniz suyu daha fazla kaynatmanızın bir etkisi olmayacaktır. Bu sistem bakteri ve mikroorganizmaları öldürmek için en etkili yoldur.

Suyu 1-5 dakika arasında kaynatmak onu etkili derecede arıtır. Suyun içindeki organizmaların büyük çoğunluğunu öldürür. Ancak, suyu kaynatmak içindeki katıları, metalleri ve mineralleri yoketmez. Ayrıca, bulunduğunuz yerin deniz seviyesinden yüksekliği arttıkça suyun kaynama noktası düşer. Yani deniz seviyesi ve bir dağın tepesinde aynı sürede kaynatılan sular aynı derecede arıtılmış olmazlar. Bazı durumlarda suyu daha fazla ya da basınçlı bir ortamda (düdüklü tencere vb.) kaynatmanız gerekebilir.

[dropcap]3[/dropcap] Tencereyi tutarken dikkatli olun. Tencere ve suya dokunurken dikkatli olun çünkü tahmin edebileceğiniz üzere: çok sıcak!

[dropcap]4[/dropcap] Suyun yatışmasını bekleyin. Eğer kaynattığınız su bir musluktan akmışsa ve içinde metaller, katılar ve mineraller olmadığından eminseniz bunu yapmaya ihtiyacınız yoktur. Ancak eğer suyun yatışmasını beklerseniz suyun içindeki ağır maddeler doğal olarak dibe çökecektir ve üst katmandan saf su içmeniz kolaylaşacaktır.

Yöntem 2: Vahşi Doğada Bir Su Arıtma Sistemi Kurmak

[dropcap]1[/dropcap]Ağaç kabuğunu oyarak koni şeklini oluşturun. Huş ağacı kabuğu veya bir benzeri bu tür bir arıtım sisteminde kullanmak için en idealidir çünkü esnektir ancak şeklini korur. Bu sistemin suyu tamamen arıtmayacağını aklınızda bulundurun ancak içindeki mikropları hatırı sayılır derecede azaltacaktır. Bu yöntem sadece çok acil durumlarda uygulanmalıdır.

Eğer kabuğu koni şeklinde tutmakta güçlük çekiyorsanız etrafını biraz iple ya da dayanıklı tür bir çim ile sarabilirsiniz.

[dropcap]2[/dropcap] Koniyi kaplayın. Wildwood Survival (vahşi doğada hayatta kalma yöntemleri içeren otorite kabul edilmiş geniş kapamlı bir web sitesi http://www.wildwoodsurvival.com) koninizi kum, kömür çim ve çakıl ile kaplamanızı önerir. Kömür bakterileri yoketmek açısından özellikle faydalıdır. Eğer ateşiniz var ise birkaç parça odun kırın ve yakın.

[dropcap]3[/dropcap]Suyu koniye dökün ve bir kaba akmasını sağlayın. Bunu arıtımın kalitesini arttırmak için birkaç defa yapabilirsiniz. Tekrar belirtelim; bu yöntem suyun saflığını garanti etmez ancak suyun içindeki zararlı parçacıkların çoğunu ayırır.

Yöntem 3: Su Arıtmak için Güneşte Dinlendirmek

Eğer güneşli bir alandaysanız bu metodu kullanabilirsiniz.

  1. Suyu tutabilecek düz yüzeyli bir kase ya da herhangi bir kap kullanın.

  2. Kabın düz yüzeyinin üstüne ağır bir fincan koyun. Bu fincan suda yüzmeyecek bir fincan olmalıdır.

  3. Kaseyi kirli su ile doldurun. Fincanın içine biraz bile koymadığınızdan emin olun.

  4. Kasenin üstüne temiz bir örtü yerleştirin. Örtünün kaseyi sıkı bir şekilde kapattığından emin olun.

  5. Bu temiz örtünün üstüne fincanın olduğu yere denk gelecek şekilde bir taş ya da ağır bir cisim koyun .

  6. Bu sistemi güneşte bekletin. Güneş suyu buharlaştıracaktır ancak su dışarı çıkamaz. Su buharı kasenin üstündeki temiz örtüye kadar ulaşır ve taş ile ağırlaştırılmış bölgeye doğru gidip fincanın içine damlamaya başlar. Su haricinde her şey kasede kalmış olur. Ama bu yöntemin günler hatta haftalar alabileceği unutulmamalıdır.