Fotoğraf çekinmek korkutucu olabilir, özellikle çekindiğiniz fotoğrafları hiç beğenmiyor, vesikalıklarda normalde olduğu kadar güzel çıkmıyorsanız. Bu çoğu kişi için problem olsa da bu problemi aşmak oldukça kolaydır. Fotojenik olmak çoğu kişinin söylediği gibi doğuştan gelen bir yetenek değildir. Daha sonradan kazanılır. Siz de fotoğraflarda kötü çıkmaktan şikayetçiyseniz bu metotlara ve ipuçlarına dikkat ederek bu korkunuzu yenebilirsiniz. Bugün çoğu Instagram fenomeninin dikkat ettiği ve üzerinde durduğu gerçek fotojenik olmak ve bunu beden diline de yansıtmaktır. Peki nasıl fotojenik pozlar verilir, yüzde ve bedende fotojenik olmak için neler yapılmalıdır, işte size püf noktaları,

Fotojenik Olmanın Yolları

Kural 1 : Yüze Odaklanmak

1. Yüzünüzün temiz ve berrak olmasına dikkat edin. Çoğu fotoğrafın odağı yüzdür ve modern kameralar en küçük bir değişikliği, lekeyi bile yakalayabilirler. Bu bazen bir kurtarıcı olsa da bazen bir felakete dönüşebilir. Fotoğraf çekinmeden önce mutlaka yüzünüzü temizleyin ve nemlendirin. Bu temizleme ve nemlendirme işini günlük ve düzenli olarak uygulamanız cilt sağlığınız için iyi olacaktır fakat fotoğraf çekinmeden önce uygulamak önemlidir.

  • Makyaj yapacaksanız kapatıcı ya da fondötenin eşit bir şekilde düzgün dağılmasına özen gösterin. Yaydırma işlemini aşağıya; kulaklarınıza ve boynunuza doğru yaydırarak yaparsanız daha doğal bir görünüm elde edersiniz.
  • Ayrıca yağlı ciltler çok fazla ışık yansıtarak fotoğrafı bozabilir. Bu yüzden fotoğraf çekinmeden önce yüzünüzdeki yağı iyice temizleyin. Ölü deriler yüzünüzü cansız ve donuk gösterir bunu engellemek için mutlaka yüzünüzdeki ölü derileri temizleyin.

2. Kendinize güvenin. Fotojenik insanların özelliklerinden biri fotoğraflarındaki özgüvendir. Eğer görünüşteki bir şeye takıldıysanız; çilleriniz, dişlerinizdeki boşluk ya da gülüşünüz gibi, bunları saklamak yerine dışarıya vurun. Bu sayede daha kendinize güvenli ve fotojenik görüneceksiniz.

3. Duygularınızı saklamayın. Her ne kadar fotoğraf çekinmek gergin bir iş olsa da duygularınızı saklamaktan çekinmeyin. Zorla poz veren biriyle fotojenik birini ayırt etmek çok kolaydır. Fotojenik duygularını saklamaz, gülüşünü zorlamaz. Bunun yerine her zamanki gülüşünü kullanır ve oldukça doğaldır.

  • Mutlaka dişlerinizle gülümseyin. Dudakları kapalı bir gülüş doğaldan çok zorlama durur. Dişlerinizle gülmek daha gerçek bir gülüş sergilemenize yardımcı olur. Her ne kadar mutluluk denince akla gülüş gelse de kaşlarınız, gözleriniz, yanaklarınız ve alnınız da bu durumdan oldukça etkilenir. Gülerken yüzünüzü tamamen rahat bıraktığınızdan emin olun ve gülüşünüzün bütün yüzünüze yansımasına izin verin.

4. Direk kameraya bakmayın. Kamera 3 boyutlu görüntüleri 2 boyuta indirgediği için çoğu görüntü düzleşir ve sıkışır. Direk kameraya bakmak yüzünüzün tamamının çıkmasına neden olur ve doğal gölgelerin kaybolmasına neden olur. Bunun yerine yüzünüzü yavaşça çevirin.

5. Yüzünüzün poz verme açısına dikkat edin. Fotoğraf çekinirken başınızı kaldırmayın. Başınızı kaldırmanız yüzünüzün daha geniş gözükmesine neden olur ve burun deliklerin içi de fotoğraflarda çıkabilir. Başınızı çok az aşağıya veya bir tarafa doğru eğmeniz daha fotojenik çıkmanıza neden olur.

Kural 2: Vücut Pozunu Ayarlamak

1. Fiziksel zayıflıkların ve güçlerinizin farkına varın. Fotojenik insanlar fotoğraflardaki duruşlarıyla fiziksel güzelliklerini göz önüne çıkarmakta ustadırlar. Siz de fiziksel zayıflıklarınızı saklamak ve fiziksel güzelliklerinizi göz önüne çıkartmaya özen gösterin.

2. Yüzünüzde olduğu gibi vücudunuzu da direk kameraya dönmeyin. Vücudunuzu direk kameraya dönmeniz olduğunuzdan daha geniş ve daha düz çıkmanıza neden olur. Vücudunuzun ¾’ünü döndürerek bir açı oluşturun böylece gölgeleri belirginleştirmiş de olursunuz.

  • Kollarınızı daha ince göstermek için bir tanesini belinize koyabilirsiniz. Her ne kadar saçma görünse de çoğu ünlü fotoğraf çekinirken bu pozu kullanır; çünkü oldukça ince gösterir.
  • Oturarak poz verecekseniz direk kameraya dönmeyin. Dizlerinizi kırın, kameraya daha yakın olan bacağınızı diğerinin üstüne koyun. Eğer mümkünse başınız önde olacak şekilde kameraya doğru yaklaşın/eğilin. Böylece daha küçük bir görünüm elde etmiş olacaksınız.

3. Kimse otururken ya da ayakta dururken dimdik durmaz, kendinizi fotojenik olmak için kasmayın. Eklemlerinizi kırmaktan çekinmeyin. Fotoğraflarınıza hareket katın. Dizlerinizi, bileklerinizi, dirseklerinizi kırın; dümdüz tutmayın.

4. Rahat olun. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın eğer rahat değilseniz hiçbir zaman fotojenik duramazsınız. Güzel çıkmaktaki en güzel taktik tamamen rahat olmak ve siz ve vücudunuz nasıl rahat hissediyorsanız öyle poz vermektir.