Kış aylarında olumsuz hava koşulları yalnızca cildimizi değil tırnaklarımızı da olumsuz etkilemektedir. Birçok insan kış aylarında bakımsız görünen, güçsüz ve kolayca kırılabilen tırnaklardan şikayetçidir. Kişinin dışarıdan bakıldığında dikkatleri üzerine çeken el ve ayak tırnaklarının bakımlı olması gerektiği kadar bu bakımın hangi yollarla yapılacağını öğrenmek de hem sağlıklı hem de güzel görünen ince uzun tırnaklara sahip olmanın en önemli yolu. Özellikle kış aylarında kuruyan ve bakımsızlaşan ellerimiz ve tırnaklarımız özel bir bakımı hak ediyor. Kışın tırnak bakımı yapmak ve size soğuk kış günlerinde göz alıcı tırnaklara sahip olabilmek için bazı ipuçları:

Tırnak bakımı nasıl yapılır? Kışın tırnak bakımı yapmak.

Kışın Tırnak Bakımı

1. Uzamayan tırnaklarınıza destek olun. Ilık suya bir çorba kaşığı tuz, birer tatlı kaşığı sirke ve limon ve bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyerek elinizi suda bekletin. Düzenli şekilde uyguladığınız takdirde kısa sürede tırnaklarınız güçlenecek ve uzaması kolaylaşacaktır.

2. Nemlendirici krem kullanın. Ellerinizi her yıkadıktan sonra, nemlendirici el kremi kullanmanız ve kremi sürerken tırnaklarınıza da yedirmeniz faydanıza olacaktır.

3. Çabuk kırılan tırnaklarınızdan kurtulun. 1 su bardağı ılık suya yarım limon, bir tatlı kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı badem yağı ekleyin. Karışımı iki saat beklettikten sonra el ve ayak tırnaklarınıza sürün. Kış aylarında çabuk kırılan tırnaklarınıza bu pratik yöntemle veda edebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Tırnak Nasıl Uzar?

4. Kütikül yağı sürebilirsiniz. Yatmadan önce tırnaklarınıza zeytinyağı veya kütikül yağı sürmeniz tırnaklarınıza yatarken bile bakım yapmanıza yardımcı olacaktır.

5. Oje seçiminde mevsimi dikkate alın. Bir bayanda el bakımının en görkemli öğesi kaçınılmaz uygun renkte bir oje olacaktır. Özellikle kış mevsimi için koyu, dumanlı kırmızı tonları, siyah ve metalik renkler oldukça uygun alternatifler olacaktır. Tabi ojenin gerektirdiği bazı bakımları yapmak da tırnaklarınızın kırılmasını geciktirecek ve hoş bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

İpucu:

Tırnaklarınızın bakımının yanında elleriniz için ufak bir tavsiye:

Kışın genelde bayanlarımızın başına gelen çatlak eller faciasından kurtulmak için 2 limonun suyu ile 50 gram gliserin, 30 gram badem yağı, 30 gram kolonya ve 2 çorba kaşığı pudrayı karıştırın. Karışımı şişeledikten sonra ellerinize sürün, ellerinizi 15 dakika poşet içinde bekletin ve kısa sürede farkı görün.

Ayrıca tırnak mantarı sorununuz varsa bitkisel çözümler uygulayarak nasıl bu tırnak mantarlarından evinizde kurtulabileceğinizi görebilirsiniz.