Ojelerinizin sık sık çıkmasından şikayetçi iseniz muhtemelen siz de jel manikür fikrine sıcak baktınız ve jel tırnakları taktırdınız. Elinizi suya sabuna sakıyorsunuz tırnaklarınız bozulmuyor haftalarca jel tırnaklarınızı çıkma riski taşımadan kullanabilirsiniz. Hem ucuz hem de kolay bir yöntem olan jel tırnakları çıkarmak istediğiniz de normal ojelerinizi çıkarmak için kullandığınız aseton pek işinize yaramayacaktır. Evde jel tırnak nasıl çıkarılır, nelere dikkat etmek gerekir işte hayat kurtaracak öneriler:

Gerekli Malzemeler

 • Kağıt havlu
 • Alüminyum folyo (Parmaklarınızı saracak şekilde kare şekilde kesin, her parmak için 10 adet)
 • %100 saf aseton (eczanelerden temin edilebilir)
 • Pamuk
 • Çift taraflı tırnak törpüsü
 • Vazelin
 • İnce ahşap sopalar
 • Sabır

Jel Tırnak Çıkarmanın Püf Noktaları

 1. Tüm malzemelerinizi hazırladıktan sonra el tırnak uygulamasını kendi kendinize yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.Uzun ve sabırlı bir süreç geçecek ancak sağlıklı bir sonuç elde edeceksiniz.
 2. Öncelikle törpünün kalın yüzeye sahip üst bölgesi ile tırnaklarınızı törpüleyin ve kalın jel tırnak tabakasını inceltin.
 3. Daha sonra pamuğu parmağınızı bir çivi gibi düşünerek etrafına pamuk sarın ve kestiğiniz folyo parçaları ile parmakları hava almayacak şekilde kapatın. Bu şekilde 12 dakika kadar bekleyin. Bunu yapmanın ne işe yarayacağını düşünmekte haklısınız, şöyle ki alüminyum folyo ve pamuğun oluşturduğu etkileşimden ortaya çıkan ısı tırnaktaki jeli çıkarmayı kolaylaştırır.
 4. Bekleme süreniz sonrasında folyo ve pamuğu jel tırnaktan çıkarın ve ince ahşap sopalar ile tırnaklarınızın üzerinde kabarcık şeklinde çatlaklar oluşturan jel tırnağı hafifçe kazıyın. Sopalar jel tırnağı kolaylıkla kaldırmanızı sağlayacaktır. Bu aşamada kendi tırnağınız ile jel tırnağınız arasındaki mesafeyi tespit etmeniz gerekir.
 5. Bu aşamada jel tırnakların üzerine aseton sürerek jel tırnakların çıkmasını kolaylaştırıcı hamlede bulunmalısınız.
 6. Asetonu ilave ettikten sonra tırnak törpüsünün ince tarafı ile jel tırnağı tırnağınızdan kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Tırnak jeli çıkardıktan sonra ılık suda sabun ile tırnaklarınıza masaj yaparak ellerinizi yıkayın ve tırnak etlerinizi vazelin ile yumuşatın.