Kedinizi ödüllendirmenin ve kendisini motive etmenin anahtarı elbette kedi bisküvilerinden geçiyor! Her zaman olmasa da ara sıra kedinizin şımartılmaya ihtiyacı var ve tüm kediler bu bisküvilere tapıyor. Kedi bisküvinizi en sağlıklı koşullarda evinizde kolaylıkla hazırlayarak kedinizi sağlıkla beslemek tamamen sizin tercihiniz. Evde kedi bisküvisi nasıl hazırlanır, balıklı kedi bisküvisi nasıl yapılır, peynirli kedi bisküvisi nasıl yapılır, tavuklu kedi bisküvisi nasıl yapılır işte sizin için kedinizin damak tadına layık tarifler:

Balık ile Kedi Bisküvisi Tarifi

Malzemeler

  • Çeyrek su bardağı su
  • Yarım su bardağı organik mısır unu
  • Yarım su bardağı tam buğday unu
  • Bir su bardağı kadar balık (ton balığı, tuna balığı, orkinos vb.)

Yapılışı

1. Fırını 200 dereceye ayarlayın. Kedi bisküvisini yapacağınız tepsiyi fırından çıkarın ve üzerine fırın kağıdı yerleştirin.

2. Balığı konservesinden çıkarın ve su ile karıştırın. Konserve balığınızın lezzet kaybolmasın istiyorsanız konserve içerisindeki yağ ile de yetinebilirsiniz. Konserve kutu içerisindeki suyu süzmeden tamamını kullanmak kedi bisküvisi yapımında işinize yarayacaktır.

3. Oda sıcaklığında bekleyen konserve balığa tam buğday unu ve mısır ununu ekleyin. Kulak memesi kıvamında bir hamur oluşana kadar yoğurarak karıştırmaya devam edin. Bu işlemi eliniz ile yapmanız önerilir.

4. Hamuru açacağınız tezgahı unlayın. Hazırladığınız hamurunuzu dinlendirmeye bırakmaktan tezgahınıza alın ve yarım santim oluncaya kadar oklava yardımı ile açın.

5. Açtığınız hamuru şeritler halinde kesin. Bir bıçak yardımı ile 1 cm aralıklar ile hamurunuzu kesin.

6. Şeritler halindeki hamurunuzu kare parçalara ayırın. Şeritlerinizin tersi yönde kare parçalar oluşturacak şekilde hamurunuzu tekrar kesin. Bu işlemleri gerçekleştirirken son derece hızlı olmalısınız ki hazırladığınız hamurunuz kurumasın.

7. Hazırladığınız kare kedi bisküvi parçalarını fırın tepsisine dizin. Parçalar arasında biraz boşluk olmalıdır ancak fazlasına da gerek yoktur. Kabartma tozu bulunmadığı için parçalar büyüyerek birbirine yapışmayacaktır.

8. 20 dakika kadar pişirin. Kedi bisküvisi hazırlamak 20 dakikada mümkün! Kedinizi kedi bisküvisi ile ödüllendirmeden önce soğuması için bir süre bekleyin. Fazlası için kedi bisküvilerini kapalı ve güneş görmeyecek bir kapta muhafaza edebilirsiniz.

Peynir ile Kedi Bisküvisi Tarifi

Malzemeler

  • ¾ su bardağı tam buğday unu
  • ¾ su bardağı rendelenmiş çedar peyniri
  • 1/3 su bardağı rendelenmiş parmesan peyniri
  • ¼ su bardağı yoğurt
  • 1+4 su bardağı mısır unu

Yapılışı

1. Fırını 200 dereceye ayarlayın. Kedi bisküvisini yapacağınız tepsiyi fırından çıkarın ve üzerine fırın kağıdı ya da alüminyum folyo yerleştirin.

2. Geniş bir kase içerisinde peynirleri karıştırın. Cheddar ve parmesan peynirleri yerine evinizde bulunan peynir çeşitlerini de değerlendirebilirsiniz. Peynirleri iyice karıştırın.

3. Peynirlerin üzerine yoğurt ilave edin. Kaşık ya da eliniz yapacağınız karıştırma işlemini yoğurt ve peynir iyice iç içe geçecek şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

4. Bir kapta unları da karıştırın. Mısır unu ve tam buğday ununu homojen bir karışım elde edene kadar harmanlayın ve peynir-yoğurt karışımınıza azar azar ilave edin. Kattığınız her unu harmanlayarak bir hamur elde edinceye kadar karıştırmaya ve yoğurmaya devam edin.

5. Hamurun içerisine biraz su dökün. Hamurunuz son erece kuru ve çalışmakta zorlanacağınız şekilde sertleşme gösteriyorsa su ile yoğurmaya ve açmaya devam edebilirsiniz.

6. Hamurunuzun dağılmasına izin vermeyin. Un miktarının dışına çıkmayın, hamurunuzu toparlamak için daha seri şekilde yoğurmanız gerekmektedir.

7. Hamurunuzu tezgaha yayın ve açmaya başlayın. Hamurunuzu yarım santimden biraz daha kalın oluncaya dek açın.

8. Hamurunuzu kare parçalar halinde kesin. Açtığınız hamura hafif üstüne un serperek kesme işlemini kolaylaştırabilirsiniz. Dikeyde ve yatayda uzun şeritler halinde 2.5 cm hacminde kare kedi bisküvisi parçaları elde edebilirsiniz.

9. Fırın tepsisine hamurlarınızı yerleştirin. Üst üste gelmeyecek şekilde tek bir sıra halinde hamurları yerleştirin.

10. 25 dakika pişirin. Kedinizi kedi bisküvileri ile ödüllendirmeden önce elbette soğumasını bekleyin, kalanını buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.