İyi bir sağlığa sahip olmak için vitaminler zorunludurlar. Ne zaman düşük kalorili bir diyeti takip ederseniz, sizin diyetinizde takviye niteliğini görürler ve metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizde yardımcı olur. Kilo verebilmek tabi ki de herkes için çok güzeldir fakat sağlıksız bir biçimde kilo verirseniz, verdiğiniz kiloların sizi hasta etmesi ve de vücudunuzun direncini düşürmesi hiç de zor değildir. Bu sebepten dolayı gelin hep beraber vitaminleri inceleyelim.

Vitaminler ile nasıl kilo verilir? Vitaminler ile kilo vermek.

Vitaminler ile Kilo Vermek – Adımlar:

1. Yağı katalize edebilmek için Kolin( vücut beslenmesinde gerekli olan renksiz bazik madde) alın. Bu vitamin çok önemlidir. Kolin seviyeniz çok düşükse, vücudunuzda ki yağlar karaciğerinizi bloke edebilir. Bazı besinler Kolin vitaminini almanıza yardımcı olabilirler ( yumurta sarısı, buğday tohumu ve fıstık). Kolin, lesitinin ana maddesidir.

**2.**Sağlıklı ve hızlı bir metabolizmaya sahip olabilmek için ve tiroit dengelerinizi düzene sahip olabilmek için beslenmenize Lodin’i ekleyin. Lodin’e ulaşabileceğiniz en iyi kaynak ise su yosunudur.

3. İnositol ( vücudun sağlıklı kalmak adına küçük miktarlarda gereksinim duyduğu B kompleks vitamindir) alın. Soya, fındık ve yumurtada bol miktarda vardır. İnositol kolin ile beraber çalışarak yağları katalize eder.

4. Diyetinize Krom’u ilave edin. Çekilen açlık acısını azaltır ve ayrıca karbonhidratları işler. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu vitamin siz diyetteyken kilo vermenizi kolaylaştırıyor.

5. Ayrıca yeteri kadar B2, B3, B5, B6, B7( H vitamini olarak ve de Biyotin olarak da bilinir) ve B12 vitaminlerini yeteri kadar tükettiğinizden emin olun. Saydığımız bütün bu B vitaminleri metabolizmanızı hızlandırırlar ki bu kilo vermek için çok mühimdir ayrıca tiroidinizin sağlıklı olduğundan rahatça emin olabilirsiniz. B vitaminleri buğday kepeğinde yulafta ve de yumurtada çokça bulunurlar.

6. Tükettiğiniz C vitaminin dozajını arttırın. C vitamini sizin vücudunuzun glikozu enerjiye dönüştürmenizde yardımcı olur. Brokolide, çilekte, portakalda ve frenk (kuş) üzümünde oldukça mevcuttur.

7. En iyi kilo verme kaynakları ise multivitaminler (çok vitaminli) ve multiminerallerdir. Buna ek olarak, belli başlı temel yağ asidi kaynakları ise Omega 3 ve Omega 6 içermelidirler. Kolaylık sağlamak amaçlı, gerçek bir yemek yiyemediğiniz zaman protein tozu da kullanabilirsiniz.Birçok deneyimin elde ettiği bilgiler ışığında protein tozu kullanmak kısa süreli olmamalıdır ve siz onu uzun süre kullanmaktan kaçınmalısınız.

8. Q10 enzimini( vücutta doğal olarak oluşan bir besindir) kullanmayı deneyin. Q10 enzimi, mitokondride ki enzimlerin işleyişini sağlamak için önemlidir ve ayrıca mitokondrinin ATP ( Adenozintrifosfat) üretiminde etkilidir. Q10 enzimi ve ATP beraber çalışırlar. Düşük Q10 enzimi aynı zamanda düşük ATP üretimi ve düşük hücresel enerji anlamlarına gelir. Yüksek ATP demek, yüksek metabolizma demektir çünkü vücudunuzun enerjiye yağdan daha çok ihtiyacı vardır.[

İpuçları:

Vitaminler uygun bir beslenme ve de egzersiz planının birleşmesiyle beraber kullanılmalıdırlar.

Vitaminlere ek olarak, fazla su tüketimi yapılmalıdır ki, gün içinde kaybettiğiniz sıvı kaybını karşılayabilin.

Mükemmel vitamin eklerine internet üzerinden ve bu vitaminlerin satışlarını yapan mağazalar vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Uyarılar:

İyi şeyler aynı zamanda da kötü hallere gelebilirler. Bazı vitaminleri aşırı bir şekilde almak bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Bazı vitaminlerin kullanım limitlerini bilmeniz lazım ki aşırı alım yapmış olmayın. Örnek verilmesi gerekirse, çok fazla A vitamini almak, hipervitaminozis A’ya (A vitamini zehirlenmesi) yol açabilir.

Bazı vitaminler zararlı olabilir bu sebepten onları raftan alırken dikkatli olmalısınız. Bir tiroit hastasıysanız, kesinlikle doktora görünün. Tiroit tedavisi görüyorsanız ve bazı ilaçları kullanıyorsanız Lodin’i kullanmak sizin için acayip zararlı olabilir.