Kilo vermek söz konusu olunca, su içmek diyetisyenler tarafından en çok önerilen tavsiye olmaktadır. Su içmek açlığınızı bastırır, metabolizmanızı hızlandırır ve bunlara ek olarak vücudunuzdaki ödemin kolay bir biçimde atılmasına katkıda bulunur. Genel olarak verilen tavsiyelere göre günde 8-10 bardak su tüketmek sizin için gayet verimli olacaktır. İlk başladığınız zamanlarda bu seviyeyi yakalamakta zorlanabilirsiniz fakat su ile kilo vermek istiyorsanız siz de zamanla bu rutine alışacaksınız.

Su ile nasıl kilo verilir? Su ile kilo vermek.

Su Detoksu Yaparak Kilo Vermeyi Deneyin

1. Meyve ve sebze ile beslenirken bir yandan da bol miktarda su içme prensibi üzerine kurulu olan bu detoksu deneyimleyin. Su bakımından yüksek bir seviyeye sahip olan sebze ve meyveleri satın alın. Örneğin; salatalık, çilek, karpuz, nane yaprakları, turunçgiller, elma ve armut bu kategori kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Bu detoksu daha da eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız ağzı kapaklı güzel dekore edilmiş pipetli kavanozlar satın almalısınız. Bu kavanozların içerisine dilediğiniz meyvelerden veya sebzelerden hazırladığınız kokteylleri doldurabilirsiniz.

Kullandığınız meyvelerin, sebzelerin ve tabi ki suyun olabildiğince taze olması gerekmektedir. Meyvelerinizin ve sebzelerinizin günlerinin geçtiğini düşünmeye başladıysanız onları kullanmamalısınız.

2. Detoks diyetini kaç gün boyunca uygulayacağınıza karar vermelisiniz. Uzun bir süre boyunca bu tip ağır bir diyet uygulamak vücudunuzun olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Gerekli lif ve protein alınmayan beslenme biçimleri kişilerin sağlığını kötü etkilemektedir. Bu detoks diyetini bir haftadan uzun yapmamak en uygun müddetlerden bir tanesidir.

Yemek konusunda sağlık nedenleri ile kısıtlamalarınız var ise bu diyeti uygulamak sizin için doğru olmayacaktır.

Diyete başlamadan önce doktorunuza bu beslenme düzeninin sizin için uygun olup olmadığını sormanız gerekmektedir.

Kendinizi çok yorgun hissediyorsanız mutlaka diyeti yarıda bırakmalı ve kendi yeme alışkanlıklarınıza geri dönmelisiniz. Genel sağlığınızın kilo vermekten çok daha önemli olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Su Detoksunun Yanında Meyve ve Sebze Yemek

3. Meyveleri ve sebzeleri küçük parçalara bölün. Ardından bu karışımınızı buzdolabında birkaç saat soğumaya bırakmalısınız. Meyve ve sebzelerinizden bir sürahi dolusu karışım hazırlayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak istemezseniz tek içimlik karışımlar hazırlayarak bardaklara doldurabilirsiniz. Deneme yanılma yöntemlerinden sonra hangi karışımın, hangi aromanın sizin için daha iyi olacağına karar verebilirsiniz.

Meyve ve sebzeler 3 gün içerisinde çürüyebilir ve yapıları bozulabilir. Bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Diyet süresince herhangi bir şeker ürünü ya da tatlandırıcı kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Şeker kullanmak yerine karışımlarınızı tarçın veya hindistancevizi gibi aromalar ile tatlandırabilirsiniz. Kalori içeriği yüksek olan maddeleri kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Özellikle vücudunuzda ödeme sebep olacak besinleri tüketmek detoksunuzu anlamsız kılacaktır.

Hazırladığınız içeceğin tadının sert olmaması için meyvelerin ve sebzelerin kabuklarını kullanmamalısınız.

Hazırlanılan karışımı muhafaza etmek için en uygun olan yer aslına bakılırsa buzdolabıdır. Fakat karışım oda sıcaklığında da bir gün boyunca muhafaza edilebilir.

Günlük Su İçme Miktarınıza Dikkat Edin

4. Günde en az iki litre su içmeye özen göstermelisiniz. Belirtilen bu miktarı bir oturuşta içmemeye özen göstermelisiniz. 9-10 parça halinde bu miktarı içerseniz çok daha sağlıklı bir sonuç elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu sayede gün içerisinde kaybettiğiniz su miktarını da telafi etmiş olmaktasınız. Eğer içebiliyorsanız iki litreden daha fazla içmek sizin için faydalı olacaktır.

Detoks yaptığınız zaman aralığının işten veya okuldan uzak bir dönem olmasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde detoksunuza daha kolay bir biçimde odaklanabilir ve tüketebileceğiniz kadar çok su, taze meyve sebze tüketebilirsiniz. Bu zaman aralığını yakalayamazsanız hafta sonu okul ve işten uzak olduğunuz o iki günde detoks uygulamak da seçenekler arasında bulunmaktadır.

Bu diyet sırasında sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedeceğinizi de unutmamalısınız. Bu nedenle evde olduğunuz sürede diyeti uygulamak daha mantıklı olacaktır.

Su Bakımından Zengin Yiyecekler Seçin

5. Diyet süreniz boyunca su bakımından zengin sebzeler tüketmeye özen göstermelisiniz. Karnınız acıktığı zaman su bakımından yüksek seviyeye sahip olan sebzeleri tercih etmek sizin için daha uygun olacaktır. Meyve ve sebzeler bu süreç içerisinde sizin en büyük kurtarıcılarınız olacaktır. Karpuz, kavun, çilek, şeftali, domates, armut, brokoli, patlıcan ve karnabahar tüketmek hem lif bakımından hem de su bakımından detoksunuza yardımcı olacaktır. İlla et tüketmek istiyorsanız beyaz et tercih etmeli ve kırmızı etten uzak durmalısınız. Tavuk veya hindi eti bu konuda güzel bir örnek olabilir.

Kalori sınırlamalı diyet ile su bazlı diyeti birbiri ile kombinlemeye özen göstermelisiniz. Örneğin her yemek öncesinde yarım litre su içmelisiniz. Buna ek olarak günlük kalori alımınıza da sınır koymalısınız. Kadınlar için günlük 1200 kalori ideal olarak ortaya koyulurken erkekler için 1500 kalori uygun miktar olarak ortaya koyulmaktadır. Bu adımları takip ederseniz bir yıla yayılan bir süre kapsamında diyetinizin tam manası ile başarılı olabileceğinden emin olabilirsiniz.

6. Bunun uzun dönemli bir çözüm olmadığını unutmayın. Detoks sayesinde kısa bir süre içerisinde kilo vermeyi başarabilirsiniz. Fakat genel yaşam standardınızı değiştirmezseniz verdiğiniz kilonun kalıcı olmayacağından emin olmalısınız. Genel itibari ile kilo vermede başarılı olmak için beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz ve sağlıklı bir yol izlemeniz gerekmektedir.