Siğiller. İsimleri bile kulağa hiç de hoşnut gelmiyor! Siğiller oldukça can sıkıcı ve sinir bozucu olabilirler, ki aynı zamanda tedavileri oldukça zordur ve hatta kesinleşmiş bir çözümleri bile yok. Eğer sizde elinizde, ayaklarınızda, yüzünüzde veya vücudunuzun herhangi bir bölgesinde bu utanç verici oluşumlardan rahatsızsanız, sıraladığımız yöntemleri kullanarak en basit yolla nasıl kurtulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tıbben Uygulanılabilirliği Kanıtlanmış Yöntemler

Sabırlı olun. Siğiller insan papilloma virüsü (HPV) kaynaklıdır ve bu yüzden vücudunuzun bağışıklık sistemi tarafından tamamen yok etmesi biraz zaman alabilir. Kimi siğiller tedavi olmaya gerek kalmadan bir süre içerisinde kendiliğinden kaybolabilir. Yalnız bu zaman dilimi birkaç haftadan birkaç yıla kadar da uzayabilir. Bu yüzden daha aktif ve etkili bir yöntem tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Hangi methodu uygularsanız uygulayın, görevini yerine getirmesi için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Şimdiye kadarki en hızlı siğil tedavi yöntemi TCA asit uygulaması olacaktır. Bu yöntem ile 10 günden kısa bir sürede uzun süreli etkileri görmeye başlayacaksınız. Aynı zamanda bu yöntem diğerlerinden çok daha ucuzdur.

Salisilik asit veya TCA asit tedavisi uygulayın. Salisilik asit reçetesiz olarak kolaylıkla satın alabileceğiniz ilaçların bileşenlerinden biri olup genelde Compound W ve Occlusal içeriğindedir. Etkisi kişiden kişiye değişebilir ve genelde uzun süreli etkileri görmek için birkaç hafta geçmesi gerekebilir.

Cildinizi beş dakika kadar suya maruz bırakın, ardından asidi bir fırça yardımıyla uygulayın ve kurumasını bekleyin. Bir gün boyunca cildinizde bekletin. Ardından peeling ile cildinizi temizleyebilir ve ölü deriden kurtulabilirsiniz.

İşlemi her iki ila üç günde bir tekrarlayın. Küçük veya orta boylara ulaşmış siğillerin tedavisi için bir diğer çok etkili yöntem ise%100 TCA asitleri kullanımı olacaktır. Bu kit ve içeriğindeki ürünler, kısa sürede güvenli ve etkili bir şekilde her türlü siğilin ortadan kaldırılmasını sağlar. Genelde uygulaması yaklaşık 20-30 dakika kadar sürer ve zaman aralığı siğilin boyutuna göre değişebilir.

İzole yapışkan bantları kullanın. Siğillerin tedavisinde yapışkan bantların kullanımı birçok uzman tarafından etkisi üzerinde halen daha tartışılıyor. Bu tedavi yöntemi siğilin kendisinin ve çevre bölgesinin temizlenmesini içeriyor. Bu alanda yapılan araştırmalar, %5 İmikuimod krem tedavisinin ardından bağlayıcı olarak kullanılan bantların yaygın siğillere karşı etkili bir tedavi yöntemi oluşturduğuna işaret ediyor. Bununla beraber ne yazık ki tedavi yaklaşık altı ay kadar uzun bir süreye karşılık geliyor ve genelde hastalar için pek de başarılı sonuçlar doğurmuyor.

Kantaridin uygulayın. Doktorunuzdan oldukça hızlı bir şekilde siğilleri yakarak uzaklaştıran bu kimyasal hakkında bilgi alın. Maalesef, bu yöntem oldukça pahalı olabilir. Her ne kadar acılı bir yöntem olsa da, bir gün gibi çok kısa bir sürede etkisini gösterir. Doktorunuz kimyasalı direk siğilin üzerine uygular ve ardından sargı bezi ile üzerini kapatır. Ertesi gün, sargılar açılır ve ölü deri uzaklaştırılır. Eğer bir tedavi kürü yeterli olmazsa, daha başka bir yönteme başvurmanız gerekebilir, bu konuda doktorunuz gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Sıvı azot kullanmayı deneyin. Doktorunuzun deneyebileceği bir diğer yöntem ise kriyoterapi olacaktır. Bu yöntem siğilleri dondurarak uzaklaştırmayı amaçlar ve hastada biraz rahatsızlığa sebep olabilir. Siğili tamamen yok etmek için birkaç seans gerekebilir fakat sınuç genelde başarıya ulaşır. Aksi takdirde, siğil gittikçe büyüyecek ve kan damarlarına yayılmaya devam edebilir ve tedavisi neredeyse imkansız olur. Alternatif bir seçenek olarak, eczanelerden ulaşabileceğiniz ve siğilleri silmeye yarayan dondurucu tedavi ilaçlarından edinebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken noktalar:

Prospektüste yazılı yönlendirmeleri takip edin. Uygulamadan itibaren takip eden dakikalarda bölgede deri renginiz beyazdan kırmızıya dönecek ve siğilin alt kısmında bir su kabarcığı oluşmaya başlayacaktır.

Tedaviden birkaç gün sonra ise siğilin altında siyah küçük noktalar oluşmaya başlar. Bu durum tedavinin işe yaradığının habercisi olacaktır.

Siğilin zaman içinde kendi kendine düşmesi gerekir. Aksi takdirde, tedaviye iki hafta daha devam edin. Üç kere tekrarladıktan sonra halen daha siğil yok olmuyorsa, tedaviyi kesin ve uzman bir doktora görünün.

Siğili yakın. Diğer yöntemlerin işe yaramaması durumunda, belki de yapılması gereken siğili yakmak olacaktır. Bu işlem biraz acılı olabilir, aynı zamanda yakma işlemi iz de bırakabilir, bu yüzden en doğrusu doktor ile bu işi halletmek olacaktır. Eğer yeterince cesur olduğunuza inanıyorsanız, evde de işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Doktora gidin ve lazer yöntemi ile siğillerini yakarak kurtulun. Bu çoğu zaman etkili bir yöntem olmakla beraber diğer yollardan başarılı sonuç alamadığınızda denenmesi tavsiye edilir.

Evde denemek isterseniz, bir kibrit yakın ve halen daha sıcakken siğilin üzerine dokundurun. Bu durum tepki olarak su kabarcığı oluşumunu tetikler. Enfekte olan deriyi kaldırın ce üzerini sargı bezi ile iyice sarın. Gerekli olursa işlemi tekrarlayın. Çok tehlikeli bir yöntem olduğundan önerilmez!

Doktorunuzdan yardım alın. Şüphe yaşadığınız an, doktorunuza başvurarak cerrahi yöntemlerle siğilden kurtulun. En iyi yol, işi bilen uzmanlardan yardım almak olacağından, bu sayede enfeksiyon riski de ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda acıyı dindirmek için lokal anestezi de kullanılabilir. Doktorunu işlem için iki yol tercih edebilir:

Lazer yöntemi: bu yöntemde doktorunuz siğilin olduğu bölgeyi yoğun ışık kümesi ile yakar.

**Cerrahi yöntemler: **bu noktada doktorunuz siğili elektrik akımı ile yakar ve ardından keserek ortadan kaldırır. Tedavi sonrasında kan damarları zarar görmediğinden bir süre sonra tekrar siğil oluşabilir.

Bağışıklık sistemi tedavisini deneyin. Doktorunuz aynı zamanda sizi bu tedaviye de yönlendirebilir ve genel anlamda amaç vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek kendi savunma sistemini siğile saldırmak için kullanmaktır.

Veregen kullanımı hakkında doktorunuzdan bilgi alın. Bu yeni ilaç genelde genital bölgedeki ve diğer bölgelerdeki siğillerin tedavisi için kullanılabilir.

İmikuimod kullanın. Bu güncel krem, bağışıklık sistemini uyararak deri üzerindeki siğiller ve cilt kanserinin tedavisi için kullanılır. Siğilleri tamamen ortadan kaldırmaz fakat yardımcı olabilir, bu yüzden diğer tedavilerin yanında kullanılabilir. Yönlendirme için doktorunuza başvurun.