Aşırı sırt ağrıları yaşam kalitesini düşürdüğü gibi düşünme yeteneğini de olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Basite alınmaması gereken sırt ağrılarının nasıl geçtiğini öğrenmek için aşağıdaki adımları dikkatlice okuyun.

Aşırı sırt ağrısı nasıl geçer? Sırt ağrıları nasıl geçer?

Kötü Sırt Ağrısıyla Başa Çıkmak

1. Bekle ve gör. Sırt ağrıları omurga eklemleri, kas, sinir ve kan damarlarının toplanması veya sıkışmasından meydana gelebildiği gibi çeşitli sağlık sorunlarından da ileri gelebilmektedir. Bununla birlikte yanlış bir şekilde yük taşıma, ters hareket sonucu oluşabilecek travmalar sırt ağrılarının başlıca kaynaklarındandır. Fakat vücut kendini iyileştirme konusunda muazzam bir yapıya sahiptir.

Hiçbir tedaviye gerek kalmaksızın bazı sırt ağrılarınız geçebilir. Bunu bir müddet bekleyip görebilirsiniz. Yorucu ve efor gerektiren hareketlerden kaçının. Şayet geçmeyen ve gittikçe şiddetlenen bir ağrıysa bu mutlaka aile hekiminize başvurun.

Ağrı aşırı kilo kaybı, mesane veya bağırsak hareketlerinin bozukluğu, böbrek taşı, yüksek ateş ile de oluşabilmektedir. Bu durumda derhal doktora başvurmanız gerekir.

Eğer ağrının ağır spor faaliyetlerinden veya egzersizlerden kaynaklandığını kestirebiliyorsanız bu hareket ve egzersizlere ara vermeniz yararınıza olacaktır. Antrenörünüzün danışmanlığında egzersizlere devam edebilirsiniz.

Sırt Ağrıları için Soğuk Kompres

2. Sırtınıza soğuk kompres uygulayın. Buz tedavisi çeşitli travma ve yaralanmalarda olduğu gibi sırt ağrılarında da muhteşem bir tedavi yöntemidir. Sırtınızda ağrı olan bölgeye her saat başı 10-15 dakikalık buz kompresi yapın.

Esnek bir bant kullanarak buz tedavisini rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Buz kompresinin cildinize temas etmemesi için buzu mutlaka bir havlu ya da beze sarın.

3. Sıcak bir banyo yapın. Çok sıcak olmamak kaydıyla duş almanız sırt ağrınızın hafiflemesini sağlayabilir. Hatta magnezyum içeren bir tuzu duşa kabini sıcak suyla doldurup içinde çözün. Bu sıcak suya uzanın. Magnezyum ve sıcak su kaslarınızı gevşeterek büyük ölçüde ağrılarınızın azalmasını sağlayabilir. Eğer yaralanma sonucu bir sırt ağrınız varsa tuzlu ve sıcak su ile duş almanız sakıncalı olabilir. Yarayı kapatarak ılık duş almanız yararınıza olacaktır.

Yakı bantlarıyla da sırt ağrılarınızı giderebilirsiniz. Şayet yaralanma neticesinde oluşmuşsa bu yakı bandı açık yaraya zarar verebileceğinden bu gibi durumlarda kullanılması uygun değildir.

Duş alamıyorsanız o kadar zor durumda kaldıysanız bir sıcak su torbası işinizi görebilir. Sırt ağrılarınızı hafifletip duş alabilecek güce erişebilirsiniz.

Bir diğer çözüm ise aromaterapi içerikli kremlerle kaslarınızın gevşemesini sağlayarak sırt ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

4. Bir ağrı kesici kullanın. Sırt ağrılarınızı geçirebilmenin bir diğer yolu da Ibuprofen, naproksen ya da aspirin gibi ağrı kesiciler kullanmanızdır. Tabi bunların kullanımını alışkanlık haline getirmeniz tavsiye edilmez. En fazla iki hafta boyunca kullanılması gerekir. Daha fazlası iç organlara zarar verebilme riski taşıyabilir.

Sırt ağrınız için siklobenzaprin gibi kas gevşeticileri kullanabilirsiniz.

Yine ağrı kesebilecek vücut ısınızı bölgesel olarak artıran vazelin gibi etkili kremler kullanabilirsiniz.

Sırt Ağrıları için Köpük Rulo Kullanımı

5. Bir köpük rulo kullanın. Fizyoterapi, yoga ve pilates için kullanılan köpükten yapılmış rulo kullanımı sırt ağrılarınızı hafifletebilir. Spor malzemeleri satan bir mağazana veya spor salonlarından temin edebilirsiniz. Sandığınız kadar pahalı bir malzeme değildir. Sırtüstü uzanıp köpük ruloyu vücutla zemin arasına yerleştirin. Ve bu köpük rulo üzerinde hafif hareketlerle ruloyu çevirin. Ağrılarınızın azalmasını önemli ölçüde sağlayacaksınız. Ağrınız yokken bile köpük rulo kullanmanız muhteşem rahatlatıcı bir özelliğe sahip olduğundan şiddetle tavsiye edilir.

6. Yatağınızı değiştirin. Eğer 8-10 yıldır aynı yatakta yatıyorsanız yatağınızı değiştirmek sırt ağrılarınız için iyi bir çözüm olabilir. Şayet yatağınızı değiştirecek lüksünüz yoksa yatağınızın yay sistemini destekleyici ahşap plaklarla alt kısmından destekleyebilirsiniz. Çünkü yatağınızın yay sistemi uzun süreli kullanımla işlevini yitirebilmekte ve artık vücudunuzu destekleyemez hale gelebilmektedir. Bu yüzden değiştirmeniz sağlığınız açısından çok önemli bir hareket olacaktır.