Tarih boyunca insanları gerek mental gerekse duygusal açıdan pek belli etmeseler de yönlendiren renkler kimi zaman terapi öğeleri kimi zaman ise basit bir süs ve boya aracı olarak kullanılabiliyor. Peki, bir gün renklerin iştahınız ile doğrudan bağlantılı olduğunu duysanız ne düşünürdünüz? Belki de kulağa fazlasıyla tuhaf gelen bu düşüncenin ispatlanmış bir gerçek olduğunu öğrendiğinizde daha da şaşıracaksınız. İşte günlük hayatınızda kimi zaman fak etmediğiniz ama iştahınıza içten içe hükmeden bazı renkler:

İştah ile Renklerin Bağlantısı

1. Siyah yemekten uzaklaştırıyor. Genelde yemek odaları ve mutfaklarda görmeye pek de alışkın olmadığımız siyah, belli ki iştah kapatıcı bir özelliğe sahip. Bu yüzden eğer iştah konusunda ciddi problemleriniz varsa siyah rengini kullanmak sizi biraz da olsa bu mekânlardan uzak tutacaktır.

2. Kahverengi ve yeşil kararsız konumda. Renklerin koyuluğu ve cansızlığı göz önüne alındığında her ne kadar yemekten uzaklaştırdıkları düşünülse de renklerin sinir sistemi üzerine rahatlatıcı etkileri olduğu ve iştah tutmaya yönelik kontrolü kaybettirdikleri de düşünceler arasında. Örneğin kahverenginin çikolata veya pişmiş et rengi olması kişinin iştahını kapamak aksine mutfağa yönlendirebilir.

3. Diyet için en uygun renk mavi tonları. Sonsuzluk ve sakinliğin rengi olan mavi ve tonları genelde yatak odaları ve dinlenme alanlarında kullanılmaya uygun olarak kabul ediliyor. Bu yüzden mutfak alanlarında pek de tercih edilmeyen mavi iştah kapatıcı bir renk olma konusunda oldukça başarılı. Eğer evinizde yeme alanlarına mavi objeler veya aydınlatma eklerseniz fazla kilolardan kurtulmak adına basit bir adım atmış olabilirsiniz.

Çoğu mavi tonunun aksine turkuaz rengi ise tropik suların rengini andırdığından iştah uyandırıcı bir etki yapıyor!

4. Kırmızı iştahınıza iştah katıyor. Birçok fast food markasının da ambleminde bulunan canlı kırmızı tonları iştahı tetikleyen en önemli renkler arasında. Kan basıncı, kalp atış hızı ve açlık hissini artırarak kişiyi hızlı ve ulaşılabilir yemeğe yönlendiren kırmızıyı mutfağınızda tercih ederek iştahla ilgili problemlerinizi kısa sürede çözebilirsiniz.

5. Turuncu açlığı körüklüyor. Rengimiz beynin ilgili bölgesini uyararak açlık hissini artırıyor ve kişiyi yemeğe yönlendiriyor. Restoran ve pastanelerde oldukça tercih edilen turuncu renginin bir olumlu yanı sebze ve meyvelerde kolaylıkla bulunabilen bir renk olması. İştahınızı portakal, kabak ya da havuç gibi besinlerle kontrol altında tutabilirsiniz.

6. Neşeli sarı iştahı açıyor. Uzmanlar tarafından limon, ayva gibi besinlerde bulunan sarının mutluluk ve neşe verdiği bu yüzden de iştah açıcı bir etkisi olduğu belirtiliyor. Mutluluk yemeğe yönelttiğinden sarı rengi mutfağınızda tercih ederseniz iştah sorununuzu çözebilirsiniz.