Göz içerisindeki beyaz bölgedeki renkli lekelere göz beni adı verilir. Göz benlerinin kimi iyi huylu kimi de kötü huylu olarak kişinin göz sağlığını riske edecek konumlar da bulunabilir. Göz benlerinin alınmasında kesinlikle profesyonel ve tıbbi müdahaleler gereklidir. Kullanılan göz damlaları kişilerin göz benlerinin kan damarlarındaki boyutlarını büyültüp küçülterek sanki göz beni büyüyormuş ya da kayboluyormuş hissi verebilir bu tamamiyle yanılgıdır. Göz beniniz var ise göz damlası ile yok olmaz ya da büyümeye devam etmez. Peki göz beni nasıl alınır, nasıl bit tedavi uygulanır bunun için neler yapabilirsiniz işte sizin için öneriler;

Göz Beni Tedavi Süreci

1. Göz benini farkeder farketmez doktora gidin. Kahverengi, koyu kahverengi ya da açık kahverengi gibi değişken renkler de olabilen göz benleri iyi ya da kötü huylu olabilir. Kimi durumlarda doğan bebekler de bile olabilen göz benleri için bunu yemezseniz göz beniniz çıkmaz ya da şunu içerseniz göz beniniz geçer gibi bir talimat söylemek mümkün değildir. Genellikle asya kökenli milletler de göz benine daha çok rastlanır. İklimsel sebepler ya da genetik faktörler büyük roller oynuyor olabilir.

2. Sebebi her ne olursa olsun cerrahi bir müdahale yardımı ile göz beni alınır. İyi huylu bir göz beniniz varsa sadece estetik kaygı iyin herhangi bir doktor göz beninizi almak istemeyecektir haliyle de sigortanız bu operasyonu gerçekleştirmez! Göz benleri kötü huylu kanserli bir yapıya sahipse göz doktorunuz ulaştığı sonuçlar ile sizi onkologa gönderir. Onkolog göz beniniz için bir kemoterapi süreci başlatır. Belli ilaçlar kullanarak geçireceğiniz bu süre zarfında göz beninizi almak için ideal koşullar oluşturulmaya çalışılır.

3. Göz beni alınması kararında cerrahın sizi iki türlü ameliyat etme şansı vardır. İlki göz bebeğinize yakın olmayan bir göz benine sahipseniz gözünüzün sklera yani beyaz bölgesinde kesme ve çıkarma işlemi uygular. İkinci yöntem ise göz bebeğinize yakın bir yerde çalışılıyor ise gözünüzün konjoktive yani öndeki saydamsı tabakayı kaldırarak kahverengi göz beni pigmentini almak için uygulama yapmaktır. Cerrahi müdahale gerektirecek bir göz beniniz varsa, cerrahınıza ve doktorunuza güvenin ve sizin için en doğru yola karar versinler.

Uyarı

Cerrahi müdahaleler de özellikle göz beni alırken kesinlikle ruhsatlı ve işnde uzman bir doktora güvenin.

Göz hastalıkları ve rahatsızlıklarında genel cerrahlar çalışabilse de operasyonunuz esnasında muhakakk bir göz dokturunun varlığından emin olun.

Göz damlaları göz benlerinizin yalnızca rengini açarlar, ancak göz beniniz belli olmasın diye göz damlası kullanım dozunu abartmamalısınız.