Çoğu kadın gündüz makyajının dozajını ayarlarken nelere dikkat etmesi gerektiğine karar veremez ve assolist gibi güpegündüz dolanır: Yanlış! Çalışma hayatındaki bir çok kadının vazgeçilmezlerinden biri olan gündüz makyajını gerek allık ile gerekse göz kalemi seçimleri ile sadeliği ön planda tutan seçimleriniz ile gerçekleştirmeniz mümkün. Gündüz makyajı nasıl olmalı, püf noktaları neler, hangi makyaj malzemelerinden uzak durmalı işte sizin için müthiş öneriler:Gündüz makyajında makyaj malzemelerinizden çok yüz hatlarınız konuşmalıdır, abartılı pırıltılı makyaj malzemelerinden uzak durmalısınız. Yüz hatlarınızı ortaya çıkaracak makyaj malzemeleri seçerek sade ve doğal bir makyaj ile gündelik hayatınızı abartıdan uzak bir şekilde ışıl ışıl yaşayabilirsiniz. Nötr rujlar, yüz hatlarınızı keskinleştirecek allıklar ve doğru pudra seçimi ile gündüz makyajını yapmak elinizde!

Gündüz Makyajına Yüzünüzü Hazırlayın

1. Yüzünüzü yıkayın ve kirlerden arındırın. Gündüz makyajınızı uygulamak için sabah yüzünüzü cildiniz için uygun temizleyiciler işle ılık su ile yıkayın. Yumuşak bir havlu yardımı ile yüzünüzü kurulayın.

Sıcak su ile yüzünüzü yıkamaktan kaçının, sanılanın aksine sıcak su cildinizin ölü tabakalarını kaldıracağından yüzünüzü tahriş edebilir.

Yüzünüzü kurularken hırpalamayın, nazik hareketler ile cildinizdeki suyun nemini alın. Haşin ve sert hareketler ile cildinize zarar verebilirsiniz.

2. Peeling fırçaları ile cildinizi ölü tabakalardan kurtarın. İyi bir gündüz makyajı uygulamasının yüzünüzde kalıcı olabilmesi için alt yapınızdaki sorunlarında çözülmesi gerekir. Peeling fırçaları sayesinde yumuşak ve doğru hareketler ile cildinizin pul pul dökülmesinin önüne geçersiniz ve derinlemesine bir temizlik elde edersiniz.

Cildinizin temizliği için zaman zaman yüz maskeleri de uygulayabilirsiniz.

Gözeneklerinizi temizleyecek ve gözenekler arasındaki boşlukları kapayacak kil maskelerini haftada bir kez uygulayarak makyajınızın kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Yüzünüzün temizliğinden sonra muhakkak bir nemlendirici kullanın. Kusursuz bir makyaj uygulaması için cildinizin zeminin de buna hazır olması gerekir. Nemli ve sağlıklı bir ciltte tüm makyaj teknikleri çalışır. Gündüz makyajı uygulamasına geçmeden önce cildinizi nemlendirici nemlendirin ve cildinizin nemlendiriciyi absorbe etmesi için bir süre bekleyin. Nemlendirici kremleri yüzünüze uygular uygulamaz makyaj yapmaya kesinlikle başlamayın!

Gündüz Makyajı için Fondöten ve Pudra Uygulaması

1. Cildinizin rengine yakın tonda bir fondöten seçin. Likit fondöten her cilt tipi için ideal bir makyaj ürünüdür. Renkli nemlendiriciler ve BB kremler de gündüz makyajı için doğru tercihler arasındadır. Cildiniz yağlı ise kompakt ya da toz fondötenler seçebilirsiniz. Fondöten seçimini yaparken bir profesyonelden yardım isteyebilirsiniz, satın almadan önce muhakkak cildinizin bir köşesinde fondöteni deneyin. En önemlisi doğru renkte ve yüzünüz ile eşleşen bir fondöten seçmektir.

2. Kapatıcı uygulayın. Yüzünüzün her bölgesi aynı ışıltıya ve renge sahip değildir. Örneğin göz altları yanaklarınıza göre daha koyu renklidir. Gündüz makyajı yapabilmek için göz altlarınız için doğru kapatıcıyı seçerek yüzünüzün her bölgesini aynı renge getirebilirsiniz. Gözlerinizin uykulu ve sönük gözükmesini istemiyorsanız gündüz makyajında kesinlikle göz altı kapatıcısı kullanmalısınız. Cilt tonunuz ile örtüşen bir kapatıcı seçmekte özenli olun.

3. Pudra kullanın. Cildinize fondötenden sonra muhakkak kalıcığı sağlamak için pudra uygulamanız gerekir. Toz bir pudrayı büyük ve kabarık uçlu bir fırça yardımı ile dairesel hareketler ile yüzünüze iyice yedirin. Pudra sayesinde doğal ve mat bir görünüm yakalarsınız. Gündüz makyajında vaktiniz olduğu müddetçe bronz ya da aydınlık tonlar da pudralarla yüz hatlarınızı belirginleştirmeniz de fayda var.

4. Allık uygulayın. Gündüz makyajlarında muhakkak allık kullanın, allık sayesinde elmacık kemikleriniz ortaya çıkar ve makyajınızı tamamlar. Gündüz makyajı genellikle seçilen makyaj malzemeleri doğrultusunda doğallığı ve sadeliği ön plana çıkarır haliyle allık gibi güçlü bir makyaj malzemesini seçerken de ışıltılı, cart renkler de seçmemelisiniz. Bronz allık, şeftali rengi allıklar ile gündüz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Gündüz Makyajında Göz ve Dudak Uygulaması

1. Gündüz makyajı denildiğinde basit, günlük bir o kadar da çarpıcı olmanız gerekir. Göz farı uygulaması için nötr renklerde bir gölge paleti seçin. Gri, kahverengi, golden ya da mavi tonları göz renklerine göre uygun seçimler olacaktır. Parlak göz farlarından ve neon göz farlarından kaçının. Gündüz makyajında dumanlı göz makyajları çok daha iyi durur. Doğal ve güzel gözükmek için doğru göz farını seçin.

Seçtiğiniz farı parmaklarınız ile ya da far fırçası ile uygulamanız gerekir. Örneğin kahverengi far uygulamak istiyorsunuz öyleyse kahverenginin bir alt ve bir üst tonlarını da edinmelisiniz. Elinizdeki en açık kahverengi tonunu baz almak için kirpik diplerinizden kaşa yakın bölgenize kadar tüm göz kapağınıza uygulayın.

Kirpik diplerine doğru gelen çizgiyi en koyu kahverengi far ile doldurmalısınız, bu kısmın üzerinden geçin. (Fırça her zaman daha kolay bir kullanım sağlar)

Farklı tonlarda 3 kahverengi far kullandınız ancak tek bir görüntü elde etmek istiyorsunuz, geniş uçlu bir far fırçası ile son olarak hafif bir dokunuş ile üstten bir iki rütuş ile tüm renkleri karıştırın.

2. Göz kalemi ya da eyeliner seçimini kömür karası bir siyah ya da kahverengiden yana kullanın. Gündüz makyajlarında gözü ön plana çıkaran ve belirginleştiren renkler kesinlikle siyah ve kahverengidir. Göz kalemini kendinizden emin bir şekilde net ve pürüzsüz şekilde uygulayın. Gündüz makyajında göz kaleminizi orta kalınlıkta sürmeniz yeterli olacaktır.

3. Gündüz makyajı için rimeli hem alt kirpiklerinize hem de üst kirpiklerinize uygulamaktan çekinmeyin, ancak maskaranızı sürerken bir kattan fazlasından uzak durun. Kirpiklerinizdeki boya miktarı arttıkça gündüz makyajından uzaklaşırsınız. Rimelinizin olduğu belli olmalı ancak abartılı da durmamalıdır. Siyah ya da kahverengi kıvrık ve yoğun görünümlü bir maskara ile gündüz makyajının altını çizmiş olursunuz.

4. Gündüz makyajının son rötuşu rujdur. Dudak renginize yakın doğal renkler tercih etmelisiniz, pembe, uçuk pembe, kiraz pembesi dudağınızın tonuna bağlı olarak gündüz makyajı ile ilişkili renkler. Mat, parıltıdan uzak fazla ıslak görünüme sahip olmayan rujları tercih etmelisiniz. Gündüz makyajında dudak kalemi kullanmayın, dudak kalemleri daha ağır makyajlar için geçerlidir.