Birçok kadın gözenek problemi çekmektedir. Büyük gözenek problemine genel olarak yağlı cilde sahip olan kadınlarda görülmektedir. Temizleme, arındırma ve nemlendirme düzenli olarak ideal ürünler ile gerçekleştirilirse yağlı cilt ve büyük gözenek problemine çözüm bulunabilir. Fondöten kullanmak kesinlikle gözelerden arınmış bir cilt görünümü kazandırmayacaktır fakat en azından doğru uygulama yöntemleri ile gözeneklerin kötü görünümü ortadan kalkabilmektedir. Gözenek görünümünü ortadan kaldırmak için aşağıda anlatılacak olan adımları izleyebilirsiniz.

Adım Adım Gözenek Küçültme

 • Yüzünüze makyaj yapmadan önce yüzünüzü temizleyin ve ardından güzel bir biçimde nemlendirin. Cildinize düzenli olarak bakım yapmak daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasına sebebiyet verebilir.
 • Cildinize fondöten ya da primer uygulamadan önce mutlaka yüzünüz kuruyana kadar beklemeniz gerekmektedir. Bekleme konusunda bir hata yapmanız fondötenin cildinize tam olarak oturmaz ve pul pul bir görünüm meydana çıkabilir.
 • Fondöten uygulamanın öncesinde cildinize mutlaka bir primer uygulamaya özen göstermelisiniz. Bu ürün sayesinde fondöten cildinize çok daha güzel biçimde nüfuz edecek ve fondötene uygun ortam oluşturulacaktır. Primer sayesinde gözenekleriniz fondöteni emmez. Eğer aksi bir durum söz konusu olursa fondöten gözeneklerinizi saklamak yerine çok daha büyük gösterecektir.
 • Cilt türünüze uygun olan likit fondöten seçiminizi gerçekleştirin. İki tip fondöten bulunmaktadır. Öncelikli olarak parlak bitişli fondötenler kuru ve normal ciltler için üretilmiştir. Mat bitişli fondötenler ise yağlı ciltler için kullanılmaktadır. Geniş gözenekli olan kadınların mat bitişli fondötenler kullanması çok daha akıllıca olacaktır.
 • Sadece cildinize tam olarak uygulamanıza yetecek kadar fondöteni kullanmalısınız. Fondöteni miktarca faza tutmak gözeneklerinizi gizlemekten ziyade çok daha geniş bir görünüme sahip olmasına sebep olabilir.
 • Ürün ile güzel bir görünüm elde etmek için fırça veya sünger ile uygulama gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bu malzemeleriniz eksik ise elleriniz ile de uygulama gerçekleştirebilirsiniz. Fakat hatırlatmak gerekir ki uygulama fırça veya sünger ile gerçekleştirildiği zaman çok daha net bir görüm ortaya çıkmaktadır.
 • Uygulamaya yüzünüzün ortasından başlamalı ve dış köşelere doğru ilerlemeniz gerekmektedir. Sadece yüzünüze değil hafif bir geçiş oluşturmak için çenenize ve boynunuza da fondötenden bir parça uygulamalısınız. Aksi takdirde maske görünümü ortaya çıkabilir.
 • Likit fondöteninizin rengi ile eşleşen bir pudra uygulamaya başlayın. Pudra sayesinde fondöteniniz cildinize çok daha başarılı bir biçimde oturur ve yüz hatlarınız öne çıkar. Gözeneklerinizin görünümü ise bir derece daha hafifler.
 • Pudrayı düzgün bir biçimde uygulamaya uygun bir fırça satın almalısınız. Alacağınız fırçanın kıllarının daha geniş olmasına özen göstermelisiniz. İç bükey şeklinde tasarlanmış olan fırçalardan ise uzak durmalısınız.
 • Fırçanızı hafif bir biçimde pudra kutusunun içerisine batırın yavaşça gezdirin ve pudrayı yüzünüze uygulama yapmaya hazır hale getirin. Aynı likit fondöteni yüzünüze uyguladığınız gibi pudrayı da geniş uçlu fırçanız ile yüzünüze uygulamaya başlamalısınız. Hafif hafif birkaç kat pudra uygulamak, bir ağır ve yoğun kat uygulamaktan çok daha doğal bir görünüm ortaya koyacaktır.
 • Gün içerisinde ihtiyaç duydukça pudra uygulayabilir ve makyajınızı tazeleme fırsatı elde edebilirsiniz. Pudra cildinize hem daha taze bir görünüm kazandıracaktır hem de makyajınıza daha hoş bir görünüm sağlayacaktır. Hafif yapılı olan pudralar gözeneklerinizin çok daha küçük görünmesini sağlayacaktır.
 • Yatmadan önce makyajınızı mutlaka cildinizden çıkarmalısınız. Cildinizin sağlıklı gözeneklerinizin küçük kalmasını istiyorsanız makyaj temizleme rutininize büyük bir önem vermelisiniz.
 • Cildinizi temizledikten sonra eğer gerekiyorsa peeling uygulamalı ve nemlendirmeyi unutmamalısınız. Peeling uygulamak gözeneklerinizin küçülmesine yardımcı olacaktır.