Ayaklarınızın üzerinde durabilmek ve daha sağlam bir biçimde hayata devam edebilmek için kendi paranızı kazanmanız gerekmektedir. Buna ek olarak kendi istediklerinizi satın almak ve bu sırada yakınlarınızdan para istememek de ayrıca keyif verici detaylardan bir tanesidir. Kararlıysanız ve doğru yerde bulunuyorsanız bir genç olarak kendinize iş bulmak tahmin ettiğiniz kadar da zor olmayacaktır.

Oturduğunuz Bölgede İş Arayın

1. Hayvanları seviyorsanız köpekleri belirli bir ücret karşılığında dolaştırın. Birçok aile bir evcil hayvana sahiptir. Bu ailelerin büyük bir kısmı günün yarısından çoğunda evden uzak kalmak durumundadır tam da bu nedenle evcil hayvanları ile ilgilenebilecek bir kişi aramaktadır. Evcil hayvanlarına bakmak için onların evine gittiğiniz her seferde makul bir ücret talep edebilirsiniz ya da haftalık bir ücret belirleyip buna uygun olarak görevinizi ifa edebilirsiniz. Unutmayın ki bu tür işlerde güvenilirlik çok önemlidir. Ne kadar güvenilir olursanız o kadar fazla kişi size iş vermek isteyecektir.

2. Arkadaşlarınızın, komşularınızın veya tanıdıklarınızın bebekleri ile ilgilenin. Etrafınızda bebek bakıcısı arayan kişiler varsa onlara kendi becerilerinizden bahsedin. Bir kişi sizin sunduğunuz servisten memnun kalırsa başka kişilere anlatacak ve dolayısıyla tanınırlığınız ve müşterilerinizin sayısı da artış gösterecektir. Kendinizi ve karşı tarafa sunabileceğiniz hizmetleri anlatan el ilanları hazırlayın. El ilanınıza telefon numaranızı da ekleyin ve güvenilir bulduğunuz yerlerde dağıtmaya başlayın. Bu şekilde daha fazla kişiye erişme imkanı da bulmuş olursunuz. Bebek bakımı konusunda imkanlarınızı ve etki alanınızı genişletmeyi deneyin.

 • Rehabilitasyon merkezlerinden ve bölgenizde bulunan hastaneden bebek bakımı hakkında aldığınız bir sertifika güvenilirliğinizi net bir biçimde artıracaktır. Bu sertifikalar devletin sizin çocuk bakımında yetkin olduğunuzu onayladığını da ortaya koymaktadır.
 • Hastanelerde açılan bebek bakım kursları bu alanda en güvenilir alt başlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Sahip olduğunuz sertifikalar vasıtası ile çok daha fazla kişi tarafından tercih edileceğinizden emin olabilirsiniz.

3. Başarılı olduğunuz konularda özel ders verin. Okul hayatınızı göz önünde bulundurun herhangi bir derste kendinize güveniyorsanız bu güveni bir fırsata dönüştürme zamanınız da gelmiş demektir. Anne babalar her yerde güvenebilecekleri ve ders konusunda çocuklarına yardımcı olabilecek öğretmenler aramaktadırlar. Dershanelerin fiyatları her geçen gün arttığı için ebeveynler çocuklarına özel ders aldırmayı tercih etmektedirler. Bu nedenle ne kadar cüzi bir ücret talep ederseniz o kadar çok müşteri sahibi olabilirsiniz.

 • Gerçekten paraya ihtiyacınız olan bir dönem ise saat başı 20 liradan daha fazlasını talep etmemeniz gerekmektedir. Paranızı kazanırken karşınızdaki kişiyi de düşünün ve sabırlı bir biçimde ders anlattığınızdan emin olun.

4. Bir enstrüman çalabiliyorsanız özel müzik dersi verin. Bir enstrüman çalma gibi yeteneğe sahipseniz diğer kişilerden epey şanslısınız demektir. Bu durumun farkına varın ve biran önce bu yeteneğinizi maddi bir kazanca çevirin. Ailenizde ve arkadaşlarınıza bu alanda ders vermek istediğinizi açıklayın. Onlar da başka tanıdıklarına sizin durumunuz hakkında bilgi verirse ders verme şansınız bir adım daha ileri gidecektir. Öğrenci bulduktan sonra saatlik bir ücret koyarak yeteneğinizi kazanca çevirmeye başlayabilirsiniz. Buna ek olarak iletişim bilgilerinizi ve ne konuda ders vereceğinizi yazdığınız el ilanları da oluşturabilirsiniz. Bu şekilde ders almak isteyen insanlar size çok daha kolay bir biçimde ulaşabilir.

 • Müzik dersi vermek özel ders alanları arasında belki de en karlı alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrenilmesi zor ve uzun bir sürece yayılan bir alan olduğu için bu işten kazançlı çıkabilirsiniz.

5. Mahallenizde bulunan iş imkanlarını değerlendirmeye alın. Yakın çevrenize dikkatli bir biçimde bakarsanız size uygun olacak birçok iş olanağı bulabilirsiniz. Bir kuru temizleme dükkanında, restoranda veya marketlerde size uygun olan bir bölümde çalışabilirsiniz. bu işlerde çalışacağınız departman sizin yaşınıza ve sergilediğiniz yeteneğe göre de değişim gösterecektir. Bazı dükkanlar çalışma izni talep edebilmektedir. Bu gibi mekanlarda tam zamanlı olarak çalışamayacağınızı unutmamalısınız.

 • Yakınlarınıza ve akrabalarınıza onların işlerinde yardımcı olmanızı teklif edin. Kağıt işlerinin yapılması veya temizlik yapmak bu alt başlıklardan birkaçı olabilir.
 • Yaşınıza bağlı olarak devlet tarafından sadece belirli saatler çalışmak konusunda sınırlandırılabilirsiniz. Yaşınıza bağlı olarak ne kadar saat çalışabileceğinizi devlet yetkililerinden veya sigorta kuruluşlarından kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

6. Çalışma konusundaki yasalara aşina olun. Bu konuda çok dikkatli bir biçimde davranılması gerekmektedir. Örneğin, İlköğretimi tamamlamış olmasına rağmen daha sonrasında eğitim hayatına devam etmemiş olan çocukların günde 7 saatten haftada ise toplam 35 saatten fazla çalıştırılması kanunlara uygun düşmemektedir. 15 yaşını tamamlamış olan kişiler için ise günde çalışılabilecek maksimum saat 8 olarak belirlenmiştir.

Sezonluk İşlerde Çalışın

1. Cankurtaran olarak çalışın. İyi bir yüzücüyseniz bunu sertifika ile ispat emeli ve ardından havuzlarda sahillerde cankurtaran olarak çalışmaya başlamalısınız. Bu sertifikayı alabilmek için okulunuzun veya yüzme dersi veren belediyenizin ilanlarını sıkı sıkıya takip etmelisiniz. Aşağıda sıralanan bazı noktalar cankurtaran olabilmek için olmazsa olmaz öğeler olarak belirlenmiştir;

 • En az 15 yaşında olmak
 • Sadece el ve ayak hareketleri vasıtası ile suyun içerisinde 2 dakika boyunca dik durabilmek.
 • 2 metre kadar derine dalabilmek

2. Komşularınızın bahçe işlerine yardımcı olun. İşler ile meşgul olan aileler bahçe işlerini bireysel olarak yapabilmek için yeterli zamanı bulamamaktadır. Bu işleri başka kişilere yaptırmayı tercih etmektedirler. Dışarıda zaman geçirmeyi seviyorsanız komşularınızın bahçe işleri ile uğraşmayı ve bunu bir düzene bindirmeyi göz önünde bulundurabilirsiniz. Komşularınızı bu yeteneğinizden haberdar etmek için el ilanları hazırlayabilirsiniz. Yaparken zevk alacağınız ve para kazanabileceğiniz işlerin bir listesini hazırlayın. İşte yapabileceğiniz bazı işler;

 • Baharda çiçek dikimine yardımcı olmak
 • Çimleri biçmek
 • Sonbaharda yaprakların toplanmasına yardımcı olmak
 • Kışın bahçede biriken karların temizlenmesine yardımcı olmak

3. Araba yıkama işi ile ilgilenin. Araba yıkadığınıza dair ve bu işlemi kaç para karşılığında yaptığınıza dair bir ilan hazırlayın. Trafiğin yoğun olduğu bir yere bu ilanlarınızı yapıştırın. Evinizin yakınlarından otoban gibi geniş bir yol geçiyor ise daha da şanslısınız demektir. Bu şansı değerlendirin ve ilanlarınızı olabildiğince çok yere yapıştırmayı deneyin. Emin olun ki bu şekilde müşterilerinizin sayısında büyük bir artış olacaktır. Bir elektrikli el süpürgeniz varsa arabanın iç kısmını da temizleyebilirsiniz. Unutmayın! Ne kadar detaylı temizlik o kadar para demektir.