Kozmetik ürün yelpazesine kısa sürede giren BB kremler makyaj yaparken bir tür fondoten gibi ya da pudra gibi cildinizi makyaja hazırlayan ve teninizin astarını oluşturmada size yardımcı ürünlerdir. BB kremler ilk olarak 1960 yılında Alman dermatolog ​​Christine Schrammek tarafından yüz ameliyatı geçiren kişilerin ciltlerini onarmak ve kısa sürede yüzlerinin eski cilt dokularına sağlamak amacıyla keşfedilmiştir. Uzun süren dermetolojik araştırmalar sonrasında da BB kremler bugün herkes tarafından kolaylıkla ulaşılabilen ve satın alınabilen kozmetik ürünler formatına dönmüştür.

Kendi BB Kreminizi Yapın!

BB krem yapmak hem kolay hem de kimyasal işlemlerden geçmemesi nedeniyle de daha sağlıklıdır. BB kreminiz oluştururken kullanacağınız malzemeleri doğru yerlerden temin etmeye ve marka seçimlerini güvenilir kaynaklardan almaya özen gösterin.

BB Krem için Gerekli Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı papatya tozu
 • 1 çay kaşığı dul avrat otu
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı kuşburnu yağı
 • 1 çay kaşığı balmumu (eritilmiş olmalıdır)
 • 1/3 su bardağı Aleo vera suyu
 • 2 damla nane esans yağ
 • ¼ çay kaşığı etil alkol
 • Koruyucu olarak 1 çay kaşığı vodka (isteğe bağlı)
 • 1 yemek kaşığı likit fondoten (kullandığınız bir ürün olmalıdır)
 • 2 damla çay ağacı yağı

BB Krem Yapım Aşaması

1. Öncelikle bir tencereye su koyarak kaynatın. Daha Sonra tencerenizin üzerine BB kremi karıştıracağınız bir kap yerleştirin. Benmari usulü denilen bu yöntem ile BB kreminizi oluşturmaya başlayacaksınız, kabınızın altında kaynayan suyun buharından faydalanacaksınız.[mam]

2. Altından buhar gelen kabınıza hindistan cevizi yağı, kuşburnu yağı ve balmumunu koyun ve buhar etkisi ile karışımı oluşturmalarını bekleyin.

3. Erimiş olarak koyduğunuz bal mumu buhar etkisinde iyice eritin. Eriyecek ve diğer yağlarla karışacaktır. Daha sonra nane yağı ve çay ağacı yağını da karışımınıza ekleyin. Koruyucu olarak votka kullanacaksanız bu aşamada karışıma ilave etmelisiniz.

4. Tüm yağlarınız buhar altında karıştıktan sonra temiz başka bir kaba dökün ve bir kenara koyun.

5. Benmari usulü ile etil alkolü eritin ve bir başka tencere de yine benmari usulü aleo verayı ısıtın. Aleo veranız kaynama noktasına ulaştığında etil alkolü aleo veranın içerisine koyun.

6. Sırada toz olan malzemeleri hazırlamak var, geriye kalan tüm malzemeleri toz olanları bir kaba koyun ve bir karıştırıcı yardımı ile karıştırın.

7. Şimdi tüm malzemeleri birleştirmeye geldi, yağların olduğu kaba öncelikle fondoteni koyun ve homojen bir görüntü elde edene kadar karıştırın. Daha sonra etil alkollü aleo verayı ekleyin. Daha sonra toz malzemelerinizi ekleyin, BB kreminiz hazır.

İpuçları

Neden BB Krem?

50 yılı aşkındır kozmetik piyasasında namı salınan BB kremlerin diğer kapatıcılar ve fondotenlere göre cilde daha iyi geldiği iddiaları hala daha tartışılmaktatır. BB kremler ortaya çıkış evresini baz alarak kozmetik sektöründe çığır açacak bir iddiayı ortaya koymaktadır: Makyaj yapmak için kapatıcı ya da astar bazında kullanılması gereken tek ürün BB kremlerdir! BB kremler öncelikle güneş ışınlarına karşı koruyucu bir etken olmalarından ve gözeneklere nefes aldırıcı rol oynadıklarından dolayı, makyaj esnasında kullanıldığında cildin derinlemesine deforme olmamasını sağlarlar.BB kremler, cildin aknelenmesine ve sivilcelenmesine diğer kapatıcı ürünlere nazaran daha az etki göstermektedir. Makyaj yapan her bayanın BB kremi denemesi ve sonuçlarını değerlendirmesi önerilmektedir. Bir başka açıdan BB kremler cildi kurutmadığından cilt kırışıklıklarına doğrudan sebebiyet vermemesi ile de ideal seçimler arasındadır.Peki BB krem evde nasıl yapılır, nasıl saklanır ve ne kadar bir süre zarfında evde yaptığınız BB kremi tüketmeniz gerekir, işte sizin için altın öneriler:

 1. BB kremi hazırlarken tüm karışımların oda sıcaklığında soğutulduğundan emin olun.
 2. Hazırladığınız kendi BB kreminizi 3 aya kadar kullanabilirsiniz.
 3. BB kreminiz az kimyasallı bol yağlı harika bir ürün oldu, cildinizin nefes almasını sağlayacağınız bu ürünle makyajınız yüzünüzde saatlerce kalabilir.