Bilgisayar kullanımı tüm insanlığı kapsayan bir eylemdir. Bilgisayar bağımlılığını yenmek zor bir hedef olabilir, ancak ulaşılmaz değildir. Bilgisayar kullanımının günden güne arttığı bu dönemde bilgisayar bağımlısı olmaktan nasıl kurtulunur, bilgisayar bağımlılığı nasıl önlenir, işte size altın öneriler:

Bilgisayar Bağımlılığını Önleme Yöntemleri

1. Bilgisayar kullanmaya başlamadan önceki hobilerinizi düşünün. Belki çok fazla yazı yazıyor ya da resim yapıyor olabilirsiniz.Bu hobileri geri kazanmaya çalışın, arkadaşlarınız ile bilgisayar aracılığıyla görüşmeyi alışkanlık haline getirdiyseniz, eski günlerdeki gibi yüz yüze görüşmeye başlayın.

2. İnsanların neden bilgisayar kullandığı hakkında düşünün. İnsanların neden birbirlerine birşeyler gönderdiğini, şirketlerin neden bilgisayar üzerinde satış yaptığını ve bilgisayarın asıl kullanım amacının özünde ne olduğu hakkında fikir edinin. Ayrıca, arama motorlarının amaç ve hedeflerini, diğer ortam tarayıcıların özelliklerini, hatta sizi bağımlısı olduğunuz programların benzerlerini yaratmaya iten diğer faktörleri düşünün.bBir başka yol ise işinizin ve toplum içindeki rolünüzün bilgisayarla ne kadar bağlantılı olduğunu düşünmekten geçer. Bilgisayar ile aranızdaki mesafeyi bu kadar kısaltan ve bilgisayarsız yapamamanıza sebep olan olguyu bulduğunuzda, bilgisayar bağımlılığınızdan kurtulmanın çözümünü daha kolay bulursunuz.

3. Yeni bir hobi edinin. Bilgisayar başında vakit geçirmektense, yerel kütüphaneden bir kitap okumayı, resim çizmeyi, yeni bir spor öğrenmeyi, kendi tarif kitabınızı yazmayı, çömlekçilik dersi almayı, bahçenizle ilgilenmeyi, odanızın her odasını farklı renge boyamayı ya da üzerinde düşünebileceğiniz herhangi bir şeyi tercih edin. Sitemizde yeni hobi bulma konusunda size yardımcı olacak içerikler bulabilirsiniz.

4. Bilgisayar ile geçireceğiniz maksimum vakti belirleyin. Gün içinde bilgisayar ile geçireceğiniz vakti tam olarak belirleyin. Bir hafta bilgisayarı bu uzunlukta kullandıktan sonra süreyi yarıya düşürün. Zamanı verimli kontrol edebilmek için çalar saatinizin size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayar kullanım sürenizin kendi kendinize farkına varamıyorsanız, bir uyarıcıdan destek alın.

5 Bağımlılık yaratan siteleri engelleyen eklentiler indirin. Bilgisayar bağımlılığınızı azaltacak, bağımlısı olduğunuz haber siteleri, oyun siteleri ya da blogları siz kendinizi durduramasanız da girmenizi engelleyecek bu tür programlar tamamen engelleyici ya da belli bir süreyi sizin adınıza kontrol edici bir görevi üstlenebilirler. Tarayıcınızın internet sitesinden de bu eklentileri bulmanız mümkündür.

6. Bu yazının alışkanlığınızı bir gecede değiştirmeyeceği gerçeğinin farkında olun. Birçok bağımlılık gibi bilgisayar bağımlılığını yenmek de zaman ve sabır ister.