Gaz sancısı bebeklerde çok yaygın olan bir durumdur ve bebeğinizin ve sizin için rahatsız edici olabilir. Gaz, bebeğiniz ağlarken, yemek yerden ya da yemekleri hazmederken oluşabilir. Gaz bebeğinizde ağrıya neden olmasına rağmen bu durum genellikle zararsızdır. Gazın çıkmasına yardımcı olan ve gaz oluşumunu önleyici yöntemler, bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur.

Bebeğin gazını çıkartmak

1. Gazın belirtilerini tanıyın. Sancı ya da aşırı sancı ve gaz arasındaki bağlantı için herhangi bir kanıt olmamasına rağmen, bazı insanlar 2 durumu bu duruma bağlayabiliyorlar. Gaz belirtilerinin belirlenmesi bebeğin hızlı bir şekilde huzurunu sağlar. Gaz belirtileri şunlardır:

  • Bacakları yukarı doğru çekmek
  • Yumruk sıkmak
  • Rahatsız gibi kıvranmak
  • Çok ağlamak
  • Gaz yapmak
  • Geğirmek

2. Bebeği bisiklet yapın. Bebeğinizin gazı var gibi görünüyorsa, sabit bir yüzeye sırt üstü yatırın. Sonra bebeğinizin bağırsaklarını hareket etmesine ve gazı çıkarmasına yardımcı olmak için bisiklet pedalı çevirir gibi bebeğinizin bacaklarını hareket ettirmeye başlayın.

Bebeği incitmeden nazik bir şekilde bacaklarını hareket ettirin.

Bacaklarını hareket ettirirken bebeğiniz ile konuşun. Bu, onu acısından uzaklaştıracak ve dikkatini dağıtarak rahat etmesini sağlayacaktır.

3. Ona biraz zaman verin. Her bebek kendi uzuvlarını güçlendirmek ve geliştirmek için yerde sürünmeye ve oyuncakları ile oynamaya ihtiyaç duyar. Karın bölgesine yerleşen gazın çıkabilmesi için, bebeğinizin yerde emekleyerek bebeklerle oynamasına izin verin bu gaz çıkarmak için bebeğinize yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin emekler pozisyon da dururken uyanık olduğundan emin olun ve onu bu süre boyunca denetleyin.

Bebeğinizi günde en az 20 dakikalığına karnı’nın üzerine düz bir zemine koyun. Karnının üzerinde rahatsız değilse bu işlemi daha sık yapabilirsiniz.

4. Bebeğinizin göbeğine masaj yapın. Bebeğinizin göbeğinde sıkışan gazı masaj yaparak dağıtın. Bu işlem sadece gazı hafifletmez aynı zamanda onu da yatıştırır.

Bebeğiniz sırt üstü yatarken, karnını saat yönüne doğru ovun.

Gazı çıkarmak için masaj ve bisiklet yöntemini birlikte deneyin.

5. Bebeğinizi kundağa sarın. Bebeğinizi kundaklamanın gazı hafifletici etkisinin olduğunu gösteren bazı kanıtlar var. Bebeğiniz 2 aylıktan daha küçükse, kundaklamak bebeğinizin gazını hafifletmeye ve onu rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Ani ölüme yol açan sendrom ve boğulma risklerini en aza indirmek için kundaklamadan kaçının.

Bebeğinizin gazını rahat bir şekilde çıkarması ve uyumasına yardımcı olma adına bebeğinizi güvenli bir şekilde kundaklamak için yönergeleri izleyin.

6. Bebeğinizi sallayın, hoplatın ve tutun. Bazı bebekler, onları tuttuğunuzda ve onlarla birlikte hareket ettiğinizde gazlarını çıkarabilirler.

Bebeğinizin gazı olduğunu düşünüyorsanız, bebeğinizi sallayın, hoplatın ve tutun.

Kolunuzun bebeğinizin gövdesinden başlayarak karnından aşağıyı kavrayacak şekilde bebeğinizi tutun. Bu pozisyonda bebeğinizi yavaşça sallayabilirsiniz.

Bebeğinizi kolunuzla sallamak gaz çıkarması için yardımcı olabilir. Bebeğinizi aşağı ve yukarı doğru zıplatın. Bu işlemi otururken ya da ayaktayken yapabilirsiniz.