Evlerimizin vazgeçilmez ve bir o kadar da sağlıklı besini olarak bilinen ve tüketilen yoğurtlar aslında görüldükleri kadar masum değiller. Süpermarketlerden satın alınan ambalajlı yoğurtlardaki katkı maddeleri özellikle evde yaşayan çocukların sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Uzun süreli dayanmaları için yoğurtlara eklenen katkı maddeleri ambalajın açılmasından itibaren bakteri oluşumuna sebep oluyor. Bu yüzden ev yapımı yoğurt kullanımı giderek artmaya başlıyor. Özellikle organik sütlerden yararlanılabilen ve hoş bir lezzete sahip olan doğal yoğurtlar teknolojinin de yardımı olan yoğurt yapma makineleri ile istenilen miktarda ve kısa sürede elde edilebiliyor. Çalışma mantığı basit ve ekonomik açıdan da oldukça uygun yoğurt yapma makinelerinin kullanımı ve dikkat edilmesi gereken aşamaları için aşağıya bir göz atalım.

Yoğurt Yapma Makinesi Çalışma Mekanizması ve Uygulama

Akşamdan kullanacağınız süt miktarı ile mayayı buzdolabından çıkarıp bekletin.

Sabah saatlerinde malzemeleri karıştırarak makinenin alabileceği boyuttaki kaplara koyun.

Kâseleri yoğurt yapma makinesi haznesine yerleştirip yoğurt yapma makinesini çalıştırın.

Arzu ettiğiniz kıvama göre 8-12 saat mayalama aralığından size uygun olan seviyeyi ayarlayın.

İşlemi sona erdiren alarmı duyduktan sonra kapları makinenin haznesinden çıkarın ve bir süre buzdolabında bekletin.

Kullandığınız süt miktarına göre en az 2 gün yetecek doğal yoğurdunuzu gönül rahatlığı ile tüketin.

Yardımcı Olacak Bazı Püf Noktalar

Yoğurdunuzu herhangi bir sütle mayalayabileceğiniz gibi en sağlıklı yöntem ise günlük süt kullanımı olacaktır. Belirli markalar tarafından üretilen cam şişelenmiş günlük sütleri kullanmaya özen gösterin.

Yoğurt mayası için hoş bir tada sahip olan ve doğala en yakın günlük yoğurtları tercih edin. Bu sayede elde ettiğiniz yoğurt yoğurt yapma makinesi sayesinde çabuk ekşimez.

Yoğurt yapma makinesinin mayalama sürecinde makineyi yerinden oynatmamaya dikkat edin. Aksi takdirde maya bakterileri uygun kıvamı oluşturamaz.

Yoğurdunuzun mayasının tamamen ev yapımı olmasını istiyorsanız kendi yaptığınız yoğurttan üç kere arka arkaya mayalama yapın.

Yoğurdunuzun katı olmasını ve kolayca kaşıkla tüketmeyi istiyorsanız süt tozundan yararlanın. Özellikle pastörize sütten yapılan yoğurtlar daha cıvık olduğundan süt tozu bir kurtuluş yolu olabilir.

Daha uzun süre mayaladığınız takdirde yoğurdunuz daha kıvamlı olur ve kolay kolay ekşimez.