Yılanlar inanılmaz canlılardır, ancak kimi insanlar için yılanı elinde tutması oldukça ürkütücü bir durum olabilir. Yılanların ürkütücü hale gelmesi, yılanları genelde kışkırtmayla ortaya çıkan bir durumdur. İnsan böyle bir durumla karşılaşırsa elbette korkması kadar doğal bir durum yoktur. Zehirli, agresif ve vahşi olan yılanları tutmanın en iyi yolunu ancak bu konuda uzman olan kişilerden öğrenebilirsiniz. Bu makalede insanlara karşı saldıran değil de uysal yılanların tutulmasını anlatacağız.

Yılan Tutmanın Kolay Yolu

1. Etrafınızdakilerden yardım alın. Eğer tutmak istediğiniz yılan 180cm’den daha uzunsa o zaman yılanı tutmak için bir başka kişiye daha ihtiyacınız olacaktır. Büyük bir yılanı tutmak isteyen ve tek başına olan kişilerin yaşayacağı durumların çoğu ölüm ve yaralanmayla sonuçlanabilir. Çünkü yılan sizden korkup sizi sarabilir ve yanınızda bir kişi yoksa bundan kurtulamazsınız. Onun için olası böyle bir duruma karşı yanınızda en az bir kişi daha bulunmalıdır. Eğer standart boy ölçülerinin altındaysanız yani boyunuz 150cm’den kısaysa o zaman bu boydaki bir yılanı elinize almaya çalışmayın.

2. Yılanı tumadan önce ellerinizi yıkayın. Eğer ellerinizde yemeğe dair bir koku kaldıysa yılan sizi bir yemek gibi düşünebilir ve yılan tarafından böyle düşünülmek istemezsiniz. Yılanlar çok zeki hayvanlar olmadığından diyelim ki evinizde hamster besliyorsunuz ve evden çıkmadan ona dokundunuz. Hamster’ın kokusu elinize geçtiğinden dolayı elinizi yıkamadan yılanı tutmaya çalışırsanız sizi lezzetli bir yiyecekmiş gibi düşünüp ısırabilir.

3. Varlığınız duyurun. Yılanı elinize almaya çalışırken ona sürpriz yapmayın, ses ve dokunmayı bir arada yapın ki hayvanda size alışmış olsun. Yavaşça kafesine dokunun ve yılanın kafese dokunmanızla birlikte sesi duyduğunu belirten dil hareketlerine bakın. Sonra yavaşça yılanın vücuduna dokunun. Kafasına dokunmayın! Bu aynı zamanda yılanın uyanık kalmasını sağlar.

4. Yılanı kaldırın. Yılanın vücudunun aşağı tarafından yaklaşık 3’de 1’inden tutun ve yavaşça yukarı doğru kaldırın. Yılanın tam ağırlığını desteklemek için son 4’de 1’ine elinizi koyunuz. Eğer tutmak istediğiniz yılan boa yılanı ise; büyük olasılıkla bileğinizin ve kolunuzun ön tarafında yılanın kuyruğu sarılmış olacaktır. Böyle bir durumda yılanın boyununuzu yahut iki elinizi göğsünüzün etrafında dolamadığından emin olun.

5. Ani hareketler yapmayın. Eğer yılanı elinizde tutmaya başladıysanız onu şaşırtmamak için çok yavaş hareket edin. Sakin ve rahat durmaya dikkat edin. Yılanlar sıcak yeri sevdiğinden dolayı gömleğinizin altında veya etrafında sürünmek isteyebilirler. Eğer vücudunuzun istemediğiniz bir yerine doğru sürünmeye başladıysa yılanın altından elinizin birini hafifçe kaldırın ve yılanın vücudunu yeniden şekillendirmeye çalısın.

6. Okşamayı kısa süreli yapın. Yılanlar bilindiği üzere sosyal canlılar değildir. Kedileri ve köpekleri kaşıma vb. normal bir bağ kurma beklentisine girmeyin. Bir yılanı uzun süre elinizde tutmanız yılanı stresli bir hale getirebilir. Bir gün içerisinde yılanı 10 ile 30 dakika arasında bir süre okşamak uygundur. Daha fazla süreler yılanın gerilmesine neden olabilir.

7. Yavaşça yılanı aldığınız yere yahut kafesine bırakın. Kapağını kapattığınızdan emin olun, çünkü yılan onun içinden çıkmaya çalışabilir.

8. Tekrar ellerinizi yıkayın. Sürüngenler, sarmonella gibi mikroplar taşıyabilir. Bu da insan için zararlı bir mikroptur. Bundan dolayı yılanla işiniz bittikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.

İpuçları:

Yılanlar dilini çıkarıp sizi koklayabilir. Bundan korkmamalısınız. Yılanlar bu şekilde dillerini kullanarak sizi tanımaya çalışırlar.

Yılanı elinize almak hem kolay hem de eğlencelidir, ancak ilk deneyiminizi uzman ulan birilerinin yanında yapmakta fayda var. Yaşadığınız yerde bulunan evcil hayvanlar satan bir mağaza bu deneyim için uygun olabilir.

Uyarılar:

Evcilleşmemiş bir yılansa başına fazla yaklaşmaktan kaçının. Eğer başına yaklaşırsanız veya gözlerine çok yakından bakarsanız sizi potansiyel tehlike olarak algılayabilir.

Baş tarafından yılanı tutmaya çalışmayın.

Uygun eğitim almadan ve gerekli ekipmanlar olmadan saldırgan olan bir yılanı almaya asla çalışmayın.

Eğer insanlara alışkın olmayan bir yılansa o yılana dokunmaktan kaçının. Bu alanda tecrübeniz hangi düzeyde olursa olsun korkmuş bir yılan tehlikeli olabilir.