Siz de erken kalkıp, eve geldikten sonra kalan saatlerinizi sonuna kadar kullandıktan sonra, gece yarılarına kadar oturanlardansanız bu yazı tam size göre. Geç yatıp uyanma zorluğu çekenler, sabah kalkmak bilmeyenler için küçük taktikler… Yazılanları alışkanlık haline getirirseniz, uykusuz kaldığınız günlere lanet okumadan güne başlayabilirsiniz. İşte uyanma zorluğu çekenlere alternatif çözümler;

Erken Uyanmakta Zoruluk Çekenler için Alternatif Çözümler

  1. İyi bir gece uykusu

Herkes tarafından bilindiği üzere iyi bir gece uykusu sonrası kalkmak kolaydır. Eğer yeterli miktarda dinlenirseniz, uykuya geri dönme isteği büyük ölçüde azalacaktır. Bireylerin uyku ihtiyaçları kolaylıkla tespit edilebilir. Yetişkin bireyler için zaman zaman değişse de; ortlama olarak 8 saat uyku yeterlidir.

  1. Kafein

Kafein içeren içeceklerden herhangi biriyle güne başlamak, uyanma zorluğu çekenler için mükemmel bir yoldur. Kahve, sıcak çikolata, çay ve hatta gazoz canınız hangisini isterse bunlar gibi kafein içeren içecekleri veya yiyecekleri tüketerek üzerinizdeki uykuyu öteleyebilirsiniz. Bu içeceklerin aşırı kullanımından dolayı bazı olumsuz etkileri olsa da nispeten iyi huyludurlar.

  1. Çalar saat

Bir çalar saat uykuyla kapanmış olan bilincini açacaktır hatta derin bir uykuda bile. Şayet daha iyi bir uyku amaçlıyorsanız çalar saat kullanmak pek de önerilecek bir şey olmaz. Ancak çoğumuzun sabah yerine getirilmesi gereken yükümlülükleri vardır. Çalar saatimiz olmazsa başka türlü uyanamayabiliriz. Bu sebeplerden ötürü çalar hayatımızın rutini haline gelmiştir.

  1. Işığa maruz kalmak

Bulunduğumuz ay’a, zamana ve yere bağlı olarak olasılığı değişse de sabah ışığına maruz kalmak uyanıklığı teşvik etmesi açısından etkili olabilir. Vücudumuzun doğal işleyişi ve biyolojik saati güneş ışığıyla doğrudan bağlantılıdır. Mümkün olduğunca güneşe doğrudan bakılmamalıdır, daha dolaylı yoldan güneş ışığının keyfini çıkarmak en iyisidir. Işık kutuları ve fototerapi kullanımı bu güneşin vücuda olumlu etkilerini taklit edebilir.

  1. Reçeteli uyarıcı

Uyku ihtiyacı geçmek bilmeyecek derecede aşırı olan bireylerde reçeteli uyarıcıların kullanılması gerekli olabilir. Bu tür narkolepsi veya uyku apnesi gibi uyku bozuklukları olması durumunda bir uyarıcı kullanılabilir. Nuvigil, Provigil, Ritalin gibi uyarıcılar bu gibi gerekli durumlarda alınabilir.

  1. Düzenli bir uyku programı uygulamak

Belli programlara uyarak yaşadığımızda vücudumuz da olağan tepkiler göstererek onlara uyum sağlar. Her gün belli saatte yatıp, belli saatte kalkıldığında bir süre sonra o saatler vücut tarafından standart hale gelir ve o belirli saatlerde uyku gelmeye başlar. Sirkadiyen ritim bozuklukları olan insanlar için bu durumu düzene oturtturmak biraz daha zordur. Hafta sonları da dahil bu düzenli bir şekilde uygulandığında düzene uykuyu düzene oturtmak daha kolay olacaktır.

  1. Uyku bozuklukları tedavisi

Çeşitli uyku bozukluklarından herhangi birinden müzdaripseniz, bu sabah kalkmanızı olumsuz etkileyebilir. Uykusuzluk ya da uyku apnesi gibi durumlar huzursuz bir gece geçirmenizi ve sonrasında gün içerisinde uyuklar vaziyette dolaşmanıza sebep olur. Aynı şekilde Sirkadiyen ritim uyku bozuklukları olan insanlarda da uykuya geç dalma gibi problemler görülür.Bu uykusuzluk sorununa sebep olan durumu uygun bir tanı ve sonrasında tedaviyle daha düzenli bir hale getirilebilir

  1. Egzersiz yapmak

Eğer sorun biyolojik değilde zihninizdeyse o zaman sizin için en uygunu sabahları egzersiz yapmak olacaktır. Uyanmanızın akabinde kısa süreli bir egzersiz hem bedeninizin hem de zihninizin uyanmasını sağlayacaktır. Muhtemelen kendinizi gün boyu daha iyi hissedecek ve geceleri daha iyi uyku uyuyacaksınız.

  1. Kahvaltı yapmak

Bu basit bir öneri gibi gözüküyor ama kahvaltı bedeninizi ve zihninizi uyandırmak için harika bir yoldur. Sabah yapılan kahvaltı size enerji patlaması sağlayabilir. Eğer kafein 1 birim uyanmanıza katkıda bulunuyorsa, iyi bir kahvaltı en az 2-3 birim uyanmanıza katkıda bulunur.

  1. Kendiniz uyanın

Sabah uyanmak için en iyi yol belki de en zor yol: kendi kendinize uyanmanız. Bu yeterli derecede gece uykusu almanızla mümkün. Yapmamız gereken şey her gece ne kadar uykuya ihtiyacımız olduğunu araştırıp bunun için bir düzen oluşturmak ve her gün o düzene uymak.