En moda ürünlerden biri olan straplez elbiseleri kullanmanın alternatif yolları olsa da çoğu zaman straplez elbise giymekten kaçınılır. Straplez elbise giymeye bayılıyorsanız ve birkaç saat de olsa straplez elbise giymeyi göze alarak satın alıyorsanız, straplez elbisenize sonrasında çıkabilen günlük hayatınızda da kolaylıkla kullanabileceğiniz askılar ilave etmeye ne dersiniz? Şüphesiz askılı elbiseler straplez elbiselere göre daha kolay ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Straplez elbiseye nasıl askı ilave edilir, nasıl çıkarılır işte sizin için altı öneriler:

Straplez Elbise için Askı Yapımı

1. Straplez elbise ile bire bir aynı kumaşı bulun. Aynı dokuya sahip kumaşlar, farklı renkler de olsalar da dikişi kolay ve sağlam olacaktır. Öncelikle straplez elbiseniz ile aynı kumaşı bulmalısınız.

Straplez elbisenizin etek boyunun içerisindeki paydan bir kısım alarak straplez elbisenize askı yapımında kullanabilirsiniz.

Straplez elbisenizin boyu uzunsa farklı bir kesimle boyunu kısaltarak yine askı için kumaş elde edebilirsiniz.

Bir başka açıdan aynı kumaştan ama farklı desen ve renkte bir askı yaparak straplez elbisenize eğlenceli bir hava katabilirsiniz.

Straplez elbiseniz desenli ise içerisinden bir rengi seçerek askıda kullanmak da son derece başarılı bir seçim olacaktır.

2. Straplez elbisenin askı kalınlığına karar verin. Straplez elbise de göğüs kulbu oturtulduğundan sırtta da gerdan bölgesinde de askı ile nasıl bir görünüm elde edeceğinize karar veremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda straplez elbisenizi öncelikle askı varmış gibi deneyin. Kalın ya da dar bir askı mı daha iyi duracak buna elbisenin kesimine ve boyuna da bakarak karar vermelisiniz.

Straplez elbisenin askılarının kalınlığına karar verdikten sonra straplez kulba askı ekleyeceğiniz yeri doğru tayin etmeniz gerekmektedir. Genellikle askı ilavesi yapıldığında en çok hata yapılan kısım bu kısımdır. Askılar ile prova yaparken elbisenin ön kısmında yani göğüs kulbunun koltuk altına yakın yerlere askıyı yerleştirmelisiniz. Elbisenin arka kısmında ise yani sırt bölgesinde, elbisenin ön kısmına göre daha omuriliğe yakın bir yere askıyı yerleştirmelisiniz.

Straplez elbiseler vücuda giyildiğinde öndeki göğüs çıkıntısı olacağından, strağlez elbisenin ön ve arka kısmını aynı hizada milimetrik olarak askı dikmek size kendinizi rahat hissettirmeyecek ve askılardan rahatsız olmaya başlayacaksınızdır.

Straplez elbisenizin askı yerine karar verirken benzer yakaya sahip bir elbisenizin askı yerlerini inceleyerek hatta ondan ölçü alarak da askı yerine karar verebilirsiniz.

Straplez Elbiseye Askılarınızı Dikmeye Başlayın

3. Straplez elbise için askıları yapın. Straplez elbisenize ilave edeceğiniz askı kalınlığına ve yerine karar verdikten sonra, straplez elbisenizin askılarını elbiseye monte etmeden önce dikmeniz gerekecektir.

Askıların kalınlığına karar verdikten sonra bir cetvel ve sabun yardımı ile kumaş üzerinde düz bir çizgi çekerek makas ile kesme işlemini gerçekleştirin. Kumaş üzerinde işaretleme yapılmadığı takdirde askılar da yamuk kesimler meydana gelebilir, bunu kesinlikle istemezsiniz!

Askı için keseceğeniz bir şeridi, istediğiniz askı kalınlığının 2 katı olacak şekilde kesin ve daha sonra kestiğiniz parçayı bir diğer kenarı ile dikin. Böylelikle oluşturduğunuz askı daha sağlam olacak ve görünüş açısından da omuz bölgenizde dikiş izi olamayacaktır. (Dikiş izinin olduğu yer tenle temas halinde olacak şekilde ayarlanmalıdır.)

Straplez elbisenin askılarını yaparken öncelikle bir askıya çalışın ve karar verdiğiniz ve hatasız gerçekleştirdiğiniz parça bir diğer askı için model oluştursun. Aynı aşamaları tekrarlayarak vaktinizi boşa harcamayın.

4. Straplez elbiseye askıları ilave edin. Hazırladığınız askıları straplez elbiseye daha sonra çıkarılarak yeniden straplez formunda kullanabilmek için eklediğinizi aklınızdan çıkarmayın. Askıları çıkararak kullanmanın iki yolu vardır;

İlk alternatifiniz hazırladığınız askıları straplez elbiseye yan dikiş tekniğini kullanarak teğellemektir. Askıyı teğellemek, askı ucu ile elbise içini birleştireceğiniz bu dikimde elbise tabanına yanlamasına gelecek şekilde dikme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Yan dikiş hem kolay sökülür, hem de elbise tabanını sökme işlemi esnasında yıpratmaz.

İç Kısmına Düğme Dikmek

İkinci alternatif ise, straplez elbisenin iç kısma düğme dikmektir. Sırt ve göğüs bölgesine kalınlığı fazla olmayan metal düğmeler dikerek, aynı zamanda askılara da ilik açarak straplez elbisenizi askılı bir elbise haline getirebilirsiniz. Düğme dikerek straplez elbisenizin askılarını istediğiniz gibi de ayarlayabilirsiniz. Her bol gelmesi ya da elbiseniz daha yukarıda kullanmak istediğiniz de askı üzerine bir ikinci ilmeği açarak askı boyunu ayarlama şansını yakalayabilirsiniz.

Strazplez elbiseye düğme dikimini, gizli değil elbisenin üstüne dışarıdan da yapabilirsiniz. Hem sıra dışı hem de son derece modern bir görünüm yakalayarak straplez elbisenizi askılı bir elbise haline getirebilirsiniz. Bu dikimin dezavantajı tekrar straplez elbiseye dönme ihtimalinizi düşürmektir. Elbisenin görünen üst kısımlarına düğme dikeceğinizden düğmeyi sökme esnasında elbise kumaşının deforme olması kaçınılmazdır.

İpuçları

Straplez elbiseye askı hazırlanırken dikişi, dikiş makinesi ile ya da iğne iplik ile kendi kendinize dikebilirsiniz. Atlanmaması gereken tek husus kumaşın kesilmesi esnasında işaretleme yapılacak bir materyalin kullanılması. (sabun, kumaş kalemi vs.)

Straplez elbisenize askı ilave ederken, öncelikle iğne ile tutturun ve ayna karşısında prova edin. Dikiş ile askıların ilave edilmesinden sonra her şey için çok geç olabilir.

Bu kadar basit bir askı ekleme işi için terziye ihtiyacınız yoktur, ancak annenizden ya da daha büyükleriniz babaanneniz teyzeniz gibi kimselerin tecrübelerinden ve fikirlerinden yararlanabilirsiniz

Uyarılar

Kesinlikle aynı dokuda olmayan kumaşlar ile askı ilavesi yapmaya kalkmayın, dokular uyuşmadığından üzerinizdeyken bile kopup düşebilir.

Straplez elbiseye özellikle düğme ilave askı ilave etme konusunda hassas olun, evet çıkarılabilir gizli düğmeler yapabilirsiniz ancak yine de bir hata ile elbisenizin deforme olmasına sebep olabilirsiniz.

Straplez elbiseye askı yapmanın en avantajlı yolu askıyı teğellemektir.