Birçok ev sahibinin felaketi olan siyah küf lekesi, normalde nemli ve ışık görmeyen alanlarda görülür ve hızlıca yayılır. Şansınıza; siyah küf lekesini temizlemede kullanabileceğiniz; boraks, çamaşır suyu, çay ağacı yağı, sirke, karbonat ve hidrojen peroksit içeren birçok ev yapımı karışım bulunur. Siyah küf lekesini temizlerken koruyucu eldiven kullanın ve tamamen kirlenmiş tüm eşyaları atın. Siyah küf lekesini nasıl temizlemeyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Temizlik Ürünü Kullanmak

[dropcap]1[/dropcap] Küf lekesini boraksla yok edin. Bu, marketlerin deterjan bölümünde bulabileceğiniz ucuz bir üründür. Boraks; fayans ve cam gibi gözenekli olmayan yüzeylerde olduğu gibi, tahta ve benzeri diğer gözenekli yüzeylerde de etkilidir (Fazla rutubetten zarar görmemiş durumdalarsa). İşe, HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi yardımıyla fazla küf lekesini süpürerek başlayın. Böylece küf sporları odaya yayılmayacaktır. Daha sonra, aşağıdaki adımları izleyerek küf lekelerini temizleyin.

1 bardak boraksı 1 galon (3.8 L) su ile karıştırın.

Bir elbise fırçasını karışımın içerisine daldırın ve siyah küf lekesini ovmak için kullanın.

Bölgeyi küf lekesinden arındırmak için silin.

Boraks, küf sporlarının yeniden büyümesine engel olacağından, bölgeyi su ile durulamayın.

[dropcap]2[/dropcap] Küf lekesini deterjanla temizleyin. Bu yöntem; cam, fayans ve diğer gözenekli olmayan bölgelerde etkilidir. Küf lekesini yok etmez ancak hazırlanan sabun ve su karışımını küf lekesini ovarak temizlemek için kullanmak, gözenekli olmayan yüzeyler için oldukça etkilidir.

1 bardak deterjanı (çamaşır deterjanı ve benzeri) 1 galon su ile karıştırın.

Karışımı küf lekesinin bulunduğu bölgenin üzerine uygulamak ve ovarak temizlemek için bir elbise fırçası kullanın.

Bitirdiğinizde bölgeyi su ile durulayın.

[dropcap]3[/dropcap] Küf lekesini amonyak ile yok edin. Amonyak, küf lekesinden kurtulmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak, zehirli bir ürün olduğu için kararında kullanılmalıdır. Amonyağı cam ve fayanslardaki zorlu küf lekelerini yok etmek için kullanabilirsiniz. Tahta ve benzeri gözenekli yüzeylerde etkili değildir.

2 bardak su ile 2 bardak amonyak kullanarak bir karışım hazırlayın ve bir sprey şişesinin içine koyun.

Spreyi küf lekesinin bulunduğu bölgenin üzerine sıkın.

En az 2 saat bekletin.

Bölgeyi silin ve su ile durulayın.

[dropcap]4[/dropcap] Küf lekesini çamaşır suyu ile yok edin. Bu; zarar görebileceğinden endişe duymadığınız sürece fayans ve cam gibi gözenekli olmayan yüzeylerdeki siyah küf lekesinden kurtulmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Çamaşır suyu etrafa zehirli gaz yaydığı için, işlemi gerçekleştireceğiniz alanın yeterince hava aldığından emin olun. Camları açın ve koruyucu eldiven takın. İşte yapılacaklar:

1 bardak çamaşır suyunu 1 galon (3.8 L) su ile karıştırın.

Çamaşır suyu karışımını siyah küf lekesinin bulunduğu bölgeye uygulamak için, bir sprey şişesi ya da kova ve sünger kullanın.

Çamaşır suyunu küf lekesinin üzerinde en az 1 saat bekletin. Tercihinize göre, karışımı daha sonra da silebilirsiniz. Ancak bu gerekli değildir.