20 yaş üstündeki kadınların %80’i selülit ile karşılaşır. Bazıları bu durumu umursamazken bazıları azaltmak için çaba sarf eder. Özen ve bakımla selülitleri küçültmek mümkündür. Tedavi sürekli devam eden ve her gün uygulanması gereken bir süreçtir.

Adım Adım Selülitlerden Kurtulma Yolları

1 Selülitin ne olduğunu öğrenin. Selülit bacak, kalça, basen ve bazen kollarınızda olabilir ve bu bölgelerde pütür pütür, portakal kabuğu gibi bir görünüme sebep olur. Fazla yağların birikmesinden ve hareketsizlik kaynaklı oluşur.

2 Selülitin nedenlerini öğrenin. Genellikle doğal olarak oluşur ancak beslenme şekliniz, hormonlarınız, su tüketiminin ve egzersizin azlığı da sebep olabilir.

3 Her gün yeteri kadar su için. Tüketilmesi gereken su miktarı üzerinde bir çok farklı fikir vardır ancak günde en az 6 bardak içmeyi alt limit kabul etmelisiniz. Su böbrek fonksiyonlarını artırarak toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Bazı insanlar şişe taşıyarak, pipet kullanarak ya da aromalı içeceklerle su tüketim miktarını yüksek seviyede tutar. Size uygun olanı bulana kadar farklı yollar denemekten çekinmeyin.

4 Daha fazla egzersiz yapabilmek için yollar bulun. Asansör yerine merdiven kullanın. Aracınız varsa ulaşmak istediğiniz yerden biraz uzağa park ederek yürüyün. Günde en az 10 dakika yanınızda birisi ile birbirinizin gerisinde kalmadan tempolu yürüyüş yapın. Gerekirse bir spor salonuna gidin ve düzenli olarak spor yapın.

5 Aralıksız uzun süre oturmayın. Eğer uzun süre oturmanız gerekiyorsa her 30 dakikada bir ayağa kalkıp dolaşın. (su şişenizi doldurun, pencereden dışarıya bakın vb.) Bu sadece dolaşımınızı hızlandırmakla kalmayıp kan pıhtısı problemlerini de önler. Bu zayıf insanlar için de kilolu insanlar kadar önemlidir. Kilonuzun sizi aldatmasına izin vermeyin, ölümsüz olduğunuza inanmayın. Hareket etmenizi engelleyen bir probleminiz varsa uzuvlarınızı sallayabilirsiniz. Sizin için uygun ve rahat olan hareketleri yapın.

6 Karabiber, zencefil ya da lavanta gibi esansiyel yağlar içeren doğal vücut fırçaları kullanın. Her sabah kullanın. Duşa girdiğinizde ıslanmadan önce fırça ile oval hareketler yaparak etkilenmiş gölgelerinizi ovun. Bunu 3 dakikadan az sürmeyen günlük temizlik rutininiz olarak kabul edin.

7 Kan dolaşımını engellememek için sarmayan çamaşırlar giyin. Sıkı olduğu için rahatsızlık veren tüm iç çamaşırlarından kurtulun. Eğer selülit endişesi yaşıyorsanız uygun boydaki külotları kullanın.

8 Sigara içiyorsanız azaltın. Sigarayı bırakmak size daha fazla enerji verecek, güzel kokmanızı sağlayacak, nefesinizi düzenleyecek ve sağlığınızı birçok başka açıdan iyileştirecektir. Nikotin sakızları ve bantları, stres topları kullanabilir, nefes egzersizleri ve başka yardımcı uygulamaları yapabilirsiniz.

9 Daha iyi beslenin. İşlenmiş ürünleri, yüksek yağ ve şeker içeren besinleri tüketmeyi bırakın. Daha çok lif içeren besinler tüketin. Daha az karbonhidrat tüketip daha çok su için. Alkol alımını azaltın. Açlıktan ölmek ve kendinizi her şeyden mahrum etmek zorunda değilsiniz. Sadece düzenli bir diyet içeren bir hayat tarzı oluşturun. İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biri düzenli saatlerde beslenmemektir. Günde 5-6 öğün yemek yiyin. Yediğiniz öğünler tek bir muz ya da çikolatadan da oluşabilir. Bu sistem kan şekerinizi yüksek tutar ve canınızın sürekli bir şey çekmesini engeller.

  • Tabağınızın 1/3 kadar kısmı sebze ve meyvelerden oluşmalı. Yerken keyif almak için favorilerinizi seçin.
  • Tatlılar ile meyveleri birleştirmeye çalışın. (çilekli krema, karamelli elma parçaları, böğürtlenli dondurma vb.)
  • Yağ ve şekeri sıfıra indirmeyin çünkü bunların her ikisinin de çoğu da azı da vücuda zararlıdır. Eğer canınız yağ ya da şekeri engellenemez bir şekilde istiyorsa vücudunuzun ihtiyacı var demektir. Siz de bu ihtiyaca karşılık verin. Vücudunuzu savaş alanına çevirmeyin.
  • Yeme bozukluğu ile ilgili şikayetleriniz varsa bir doktora görünün. Erken yapılan müdahaleler hayat kurtarır.

10 Selülitin doğal bir şey olduğunun farkında olun. Siz bir plastik oyuncak bebek değilsiniz. Herkesin cildi farklı özellikler taşır. Vücudunuz üzerine düşünürken çok fazla strese girmemeye çalışın. Hiç selülitiniz olmasa da çok fazla olsa da bu doğal bir durumdur. Ve kurtulmak ve kontrol altına almak da bir o kadar mümkündür.