Kış aylarında ayak bakımı yaz aylarına göre daha çok önem verilmesi gereken bir bakımdır. Soğuk hava şartlarının olumsuzluklarından ayaklarınızı korumak için aşağıdaki adımları okuyup uygulayın.

Adım Adım Kış Aylarında Ayak Bakımı Yapmak

1. Kışın topuk çatlaklarını önlemek için ayak bakımının nasıl yapıldığını öğrenin. Topuk çatlakları ülkemizde çok sık rastlanan bir durumdur. Eğer hastalık boyutunda ise mantar enfeksiyonları olarak adlandırılır. Çıplak ayakla yere basmak topuk çatlaklığının ilk sebeplerindendir. Dolayısıyla terlik ve çorap giyme bu noktada çok önemlidir. Kadınlarda özellikle menopoz sonrası hormonların azalmasına bağlı olarak topuk çatlaklıkları daha çok görülmektedir. Bu çatlaklıklara önlemek için eğer hastalık ise mantar enfeksiyonu tedavisi bir çözüm yoludur. Bu tedaviden sonra tıbbi onaylı ürünleri kullanın. Vazelin içerikli bazı yumuşatıcı kremler çatlaklar için çok etkili kremlerdir. Yatmadan önce mutlaka topuklarınıza sürün. Ve yumuşak %100 pamuklu çorap giymeyi ihmal etmeyin.

2. Kış mevsiminde ayak bakımın nasıl yapıldığını kavrayın. Kışın yaz aylarına göre ayakkabı tercihlerinde daha titiz davranın. Çünkü yaz aylarında ayaklarınızın hava alacağı ayakkabı ve terlikler giyebileceğinizden dolayı ayak sağlığı açısından aşırı bir tehdit söz konusu olmaz. Fakat kış aylarında soğuk hava şartlarından dolayı daha havasız ayakkabı ve botlar giyileceğinden daha titiz bir ayakkabı seçimi yapmalısınız. Özellikle deri ayakkabı, deri bot, deri ev terliklerini tercih edin. Ve mutlaka %100 pamuklu çorapları tercih edin. Eve geldiğinizde mutlaka ayaklarınızı yıkayın. Yıkadıktan sonra kurulamayı asla unutmayın. ‘Kendiliğinden kurur nasılsa.’ deyip ayak sağlığınıza tehdit oluşturmayın. Son olarak yatmadan mutlaka bir nemlendirici krem ile bakım yapın.

3. Kışın ayak bakımı için ne tür ürünler kullanılabileceğini öğrenin. Vücut ağırlığı nedeniyle ve yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklı ayak tabanlarındaki deride kalınlaşmalar oluşur. Bu kalınlaşmalar kışın daha çok görülmektedir. Bu kalınlaşmaları önlemek için Evde bir takım nemlendirici kremle bakım yapabilirsiniz. Fakat bu bakımı ayaklarınızı yıkayıp iyice kuruladıktan sonra gerçekleştirin. Bir diğer önlem olarak ponza taşı kullanımı yapılabilir. Ponza taşını her banyoda rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Fakat uygun basınçta ve deriye hasar vermeden kalınlaşan deriye uygulamak son derece önemlidir. Ve ponza taşı diş fırçası gibi kişiye özel bir üründür. Herkesin kendine özel bir ponza taşı olması gerekir. Nemlendiricileri kullanırken sadece ayağınızın alt kısmına değil üst kısmına da uygulamayı unutmayın. Ve bu nemliliğin uzun sürmesini istiyorsanız pamuklu çorapları tercih ediniz.

4. Kış aylarında mantar oluşumunu önlemek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini kavrayın. Mantar enfeksiyonu mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Dolayısıyla bir ailede mantar enfeksiyonu olan bir birey varsa diğer bireylere de ulaşma ihtimali çok yüksektir. Kışın olumsuz etkilerinden korunmak için sıkı giyindiğimiz ayakkabı ve botlar, gün içerisinde ıslanan çoraplar mantar oluşumunu davetiye çıkarabileceğinden kış aylarında daha çok önlem alınması gerekir. Ayakkabılarınızı veya botlarınızı kullanmadan önce mutlaka mantar önleyici spreyle bakımını yapın. Ayaklarınızı mümkün olduğu kadar kuru tutun. Ayaklarınız eğer terliyorsa mutlaka yıkayıp kurulamanız yararınıza olacaktır. Yine pamuklu çorap giymek ve deri ev terliklerini tercih etmek alınabilecek önlemlerdendir.

5. Kış aylarında ayak sağlığı için çorabın önemini anlayın. Yaz aylarında ayaklarınız daha sık hava aldığından bir miktar sentetik içerikli çorap giymeniz ayak sağlığınız açısından çok fazla tehdit oluşturmayabilir. Fakat kış aylarında sentetik içerikli çorapları tercih etmemelisiniz. Kadınlar mecburen giymek durumunda iseler minimum miktarda sentetik karışımlı çoraplar kullanmak yerine anti-bakteriyel olarak üretilmiş çorapları tercih etmelidirler. Eğer sentetik çorap giymekte ısrarcıysanız sentetik çorabın içine mutlaka bir pamuklu çorap giymeniz yararınıza olacaktır. Sentetik çorapların veya sentetik giysilerin direk teninize temas etmesine izin vermeyin. Son derece kullanışlı olabilirler fakat cilt sağlığınıza bir tehdit unsurudur. Teninize temas etmediği sürece kullanabilirsiniz.