Masa tenisi oynanırken bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri etkili bir servisin nasıl atılacağıdır. İyi oyuncular, iyi servis kullanmadan maç kazanılmayacağını gayet iyi bilirler. Peki düzgün bir servis atabilmenin incelikleri nelerdir? Aşağıdaki adımları takip ederek bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adım Adım Masa Tenisinde Servis Atma

1. Topu serbest elinizde görünebilir şekilde tutun. Kurala uygun bir servis kullanabilmek için, topu serbest elinizin açık olan avuç içinde, masa seviyesinin üst kısmında ve masanın uç noktasının gerisinde tutun. Topa, falso vermeden(döndürmeden) avcunuzdan en az 16 cm yukarı atıp servisi öyle kullanın.

Bir elinizle raketi tuttuğunuzdan dolayı, raket olmayan diğer eliniz serbest el olacaktır.

2. Servisinizi rakibe belli etmeyin. Servisinizi kullanmadan önce raketinizi vücudunuzun arkasında gizleyin. Oyuna yeni başlayanlar için bunu yapabilmek, biraz zaman ve pratik gerektirecektir. Siz de yeni başladıysanız servis kullanırken sadece kurala uygun olarak kullanmaya özen gösterin. Avcunuzla havaya attığınız topa raketinizle vurarak önce kendi sahanıza, sonra file üzerinden geçip rakip oyuncunun sahasına birer kez değmesini sağlayın. Hata yaparak puan kaybetmemeye özen gösterin.

3. Servisi planlarken, kendinizin güçlü rakibinizin zayıf taraflarını değerlendirin. Kalem tutuşlu(penholder) birine karşı oynarken backhand denilen bölümü amaçlayarak oynayın.(Bachand, sağlakların sol tarafından, solakların sağ taraflarından yaptıkları vuruştur) Klasik tutuşla (shakehand) oynayan bir oyuncuya karşı oynuyorsanız topu yine rakibin backhand bölgesine atmaya çalışın. Rakibiniz masaya yakınsa derin ve yüksek spinli (dönüşlü) toplar atmaya çalışın. Rakibin masaya uzak olduğu durumlarda ise kısa, yani filenin rakip oyuncuya ait tarafında oyuncunun kolay erişemeyeceği bir noktaya doğru servisinizi atın.

4. Top fazla yükseklik kaybetmeden servisi kullanın. Top yüksekliğini fazla kaybetmeden raketi tutuş şeklinize göre uygun olduğunu düşündüğünüz bir açıda servisi kullanın. Bunu yaparken vücudunuzun herhangi bir bölümünün masanın üzerinde olmasından kaçının.

5. Servisin nasıl kullanılacağına dikkat edin. Servis kullanılırken topunuz önce kendi sahanıza vurmalı daha sonra file üzerinden geçerek rakip sahaya vurmalıdır.

6. Servis dönüşünde yapacağınız hamle için hazırlıklı olun. Etkili bir servis sadece oyunu başlatmakla kalmaz, kullanana da büyük avantajlar sağlar. Üst seviyedeki masa tenisi müsabakalarında sayıların en az % 20 si sadece servislerden kazanılmaktadır.

Servis atan kişinin, servis rakip tarafından karşılandıktan sonraki ilk vuruşunun başarılı olması servisin etkili olmasına önemli derecede bağlıdır. Yani servisi iyi kullandıysanız, rakibiniz karşılamakta zorlanır, siz de sayıyı rahatlıkla alabilirsiniz.

7. Oyuna iyice ısındığınız zaman, farklı hızlarda kesme vuruşlar yapın. Spinli yani dönüşlü vuruşlar topun masaya veya rakibinizin raketine değer değmez yön değiştirmesine neden olur. Bu tarz vuruşlar aynı zamanda topun istediğiniz bölgeye düşmesine neden olur.

Topspin denilen ve raket toptan yukardayken topa aktarılan dönüşle top masaya değdiği an daha hızlı hareket ederken, backspin denilen ve raket topun altındayken topa aktarılan dönüşle top daha yavaş hareket eder. Masadan uzak oynayan oyunculara karşı kısa mesafeli olan backspin vuruşu, masaya yakın oynayanlar için ise uzun mesafeli topspin vuruşu denemelisiniz.

Uyarılar:

Unutmayın ki oyunda kazanmak sert ya da yavaş vurmaya, bol falsolu vuruş yapmaya, ofansif ya da defansif oynamaya bağlı değildir.

Amaçsız oynamak oyunu kaybetmenizin en önemli nedeni olacaktır. Rakibinizi yenmenin en kolay yolunun onun zayıf tarafını sömürmek, daha hızlı düşünerek ve daha hızlı hareket ederek onu yormaktan geçtiğini aklınızdan çıkarmayın.