Lolipoplar, bir çubuğun ucundaki şeker parçalarıdır. Çubuğu tutar ve şekeri yersiniz. Genellikle erimiş şeker, tatlandırıcı ve gıda boyası, yani cam şeker ile yapılır.

Gerekli Malzemeler

  • 2 bardak şeker
  • 1 bardak su
  • Yarım çay kaşığı tatlandırıcı yağ
  • 1-2 damla gıda boyası

Lolipop Hazırlama

1. Toz şeker kullanın. Küçük kristaller halindedir ama süsleme için kullanılan pasta şekeri ile karıştırmayın.

2. Şekeri ve suyu bir tencereye alın. Düşük ısıda şekeri eritin, sonra orta ısıda kaynatın. Sürekli karıştırın ki şeker yanmasın.

3. Şekerli su kaynayınca tatlandırıcıyı ve gıda boyasını ekleyin. Kaynadıktan sonra rengin kahverengiye dönmesini beklemeyin, yoksa lolipopunuz yanmış bir karamel tadında olacaktır. Çok şekerli olmamasını isterseniz biraz limon suyu ekleyebilirsiniz.

4. Karışım 150 °C’ye ulaştığında bilebilmeniz için şeker termometresi kullanın. Karışımın bu sıcaklıkta kristalleşmesi gerekmektedir. Bu sıcaklıkta karışımdan aldığınız bir miktar erimiş şekeri bir bardak soğun suyun içine damlatın. Kristalleşme oluyorsa, istenen kıvama gelmiş demektir.

5. 150 °C’ye ulaşan karışımı kalıplara dökün. Biraz soğuduktan sonra çubukları yerleştirin.

6. Şeker tamamen soğuduktan sonra kalıplardan çıkarın ve işte lolipopunuz hazır, afiyet olsun.

İpuçları

  • Kalıbınız yoksa bir tepsiye 3-4 bardak şekeri dökün, eşit miktarda dağıtın. Sonra parmağınızla şekerin üzerinde kalıp olmasını istediğiniz yuvarlaklar açın. Çubukları yerleştirin ve daha sonra karışımı oluşturduğunuz kalıplara dökün.
  • Karışım, elinize dokundurduğunuzda kadar soğuduğunda kendiniz de şekil verebilirsiniz. Bunun için iyice donmadan şekil vermeniz gerekiyor.

Uyarılar

Erimiş şekeri kalıplara dökerken çok dikkatli olun, çok sıcak olacaktır ve olası bir kazada 3. derece yanıklara neden olmaktadır.

13 yaşından küçükseniz, büyüklerinizden yardım isteyiniz.