Severek giydiğiniz kot pantolonunuzun artık dizlerinin aşınıp eskidiğini düşünüyorsanız ya da kilo alıp verdiniz o artık eskisi gibi vücudunuza oturmuyorsa kot pantolondan kurtulmanın en zevkli yoluyla karşı karşıyasınız; kot pantolondan etek yapın! Her kumaşta pantolon eteğe çevrilebilir, ancak kot kumaşı bu işlem için idealdir ve kendi kendinize evinizde gerçekleştirebileceğiniz kadar da basittir. Peki kot pantolondan etek nasıl yapılır?

Adım Adım Kottan Etek Yapmak

İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • Eski kot pantolon
  • Dikiş Makinası
  • Eski kot pantolon ile uyuşacak iplik

1. Üzerinize göre bir pantolon seçin. Kendi bedeninize büyük ya da küçük kot pantolonlar ile etek yapma kurnazlığında bulunmayın. Bu işlem ekstra tadilatlar gerektirir ve profesyonel bir terziye ihtiyacınız olabilir. Kendi bedeninize uygun, dar ya da bol tarzda eskimiş bir kot pantolonu etek yapmak için seçebilirsiniz.

2. Uygun bir uzunlukta pantolonu kesin. Kot pantolonlar genellikle diz bölgelerinden esner ya da eskimeye başlar. Bizim size önerimiz kot pantolonunuzu diz boyunda kesmeniz ve gerekirse daha sonra kısaltmanız olacaktır. Kot pantolonu keserken hassas olun, derin ve kısa bir kesiği geri döndüremezsiniz.

3. Dikişleri sökün. Kot pantolonunuzun iç bacak kısmındaki dikişleri sökün. Sökme işlemi işim dikiş sökücü aletleri kullanabilir, dikiş makinesini kullanabilir ya da elde iğne yardımıyla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sabırla dikiş sökme işlemini tamamlayın.

4. İç dikişlerini söktüğünüz kot pantolonu tersine çevirin ve dikiş makinesi için hazırlayın.

5. Dikiş makinesi ile tersi çevrilmiş kot pantolonun sökülmüş bacak kısımlarını birleştirin. Bu işlem ile kot pantolonunuz bir kot eteğe dönüşmüş olacak. Birleştirme işlemini gerçekleştirirken dikiş makinasını önce içten daha daha sonra dıştan da kullanarak eteğin görünümünde dikiş izi bırakabilirsiniz. Kot etekler de ortadan geçen bu görünüm oldukça şık durmaktadır. (Kot kumaşı elde dikmek için imkansız bir kumaştır, diktiğinizi sansanız dahi dikiş tutmayacaktır, kesinlikle dikiş makinası kullanılmalıdır.)

6. Kot eteğinize aksesuar dikebilirsiniz. Dikiş makinanız hala açıkken, artık bir kot eteğiniz de varken üzerine, düğme, desen, yama gibi aksesuarlar ekleyerek eteğin havasını tamamen değiştirebilirsiniz.

7. Kot eteğiniz artık hazır! Son derece kolay dikiş tekniğiyle hazırlanan kot pantolondan kot etek yapımını eskiyen tüm pantolonlar için kullanabilirsiniz. Dolaptanernatifler yaratmak hoşunuza gidecek.