Umarım zayıfladınız ve eski elbiseleriniz üzerinize bol geliyor! Bir elbisenin belinin daraltması oldukça basit bir terzilik işlemidir ve kesinlikle profesyonel bir terziye ihtiyaç duymadan da halledebilirsiniz. Bir ayna ve birkaç iğne işinizi görmeye yetecektir. İster eski ve üzerinize artık bol gelen elbisenizi daraltın, ister indirimde bulduğunuz bedeninize büyük ancak harikulade elbisenizi daraltın, ya da shift elbisenizi artık belden oturtmalı kullanın! Dilediğiniz elbise formunu hem basit hem de uygulaması kolay olan bel daraltma tekniği ile kolaylıkla istediğiniz şekle sokabileceksiniz.

Adım Adım Elbisede Bel Daraltma

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • İğne
 • Kumaş sabunu
 • Dikiş makinesi

Uygulama

 1. Öncelikle elbisenizin tersini çevirin.

 2. Tersini çevirdiğiniz elbisenizi üzerinize giyin. Ellerinizle elbisenizin sağ ve sol yanlarından tutarak tahmini olarak bel bölgesini ne kadar daraltmak istediğinize karar verin.

 3. Elbisede daraltma yapacak yeri iğne ile işaretleyin. İğneleme işlemini elbiseniz üzerinizdeyken yapacağınızdan, elbiseyi üzerinizden çıkardıktan sonra hata payını göz önünde bulundurun. (yarım santim kadar içeri getirebilirsiniz.)

 4. Elbiseninin daraltılacak bel bölgesini kumaşın yanlamasına gelecek şekilde birkaç iğne ile iğneleyinDaha sonra kumaş sabunu ile iğne hizasını işaretleyin.

 5. İğnelediğiniz elbisenizi çıkarın. Elbiseniz fermuarlı ise işiniz kolay, elbiseniz düğme ya da fermuar detayı bulundurmuyorsa başınızın üzerinden çıkarmanız gerekir.

 6. Elbisenizin tekrar ön yüzünü çevirin ve üzerinizde iğnelediğiniz elbisenizin görünümüne bakın. Sağ yanlardan sol yanlara göre daha çok daraltma yapmış olabilirsiniz. Orantılı şekilde sağdan ve soldan eşit mesafeleri iğnelediğinizden emin olun.

 7. Elbisenizi iğne ile işaretlediğiniz hiza boyunca dikiş makineniz ile teğelleyin.

 8. Teğellediğiniz elbisenizi tekrar deneyin ve her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin. Her şey tamamsa dikiş makinenizle teğellediğiniz bölgeyi dikin

 9. Elbisenizi tekrar deneyin. Her şey mükemmel gözüküyor!

 10. Elbisenizi tekrar çıkarın ve tersindeki bel daraltma ile fazlalık olan elbiseleri keserek temizleyin. Kumaşın türüne göre, elbiseyi giydiğinizde rahatsız edici bir görüntüye sebep olmuyorlarsa bir başka zaman için tekrar genişletilmek üzere pay şeklinde de bırakabilirsiniz.

 11. Sağlam bir dikiş için, dikiş makinenizin baskı modunda dikişinizi sağlamlaştırın.

 12. Üzerinize oturan, belinizi harika şekilde ortaya çıkaran elbiseniz ile bir harika gözükeceksiniz!

Uyarılar

Elbisenizin belini daraltmak için iğnelerken, iğnelerin elbisenin dışında kalmasına dikkat edin. Elbiseyi üzerinizden çıkarırken kendinizi delik deşik etmek istemezsiniz.

Dikiş makineniz ile teğelleme yaparken teğelin çıkabileceğini bilin, ancak yine de kumaş türüne göre deformasyon yapabileceğini de göz önünde bulundurun. Bu sebepten dolayı teğelleme işlemi kesin dikiş işleminden önce de gelse hata ihtimalinizi sıfıra indirmeli ve titiz çalışmalısınız.