Her ne kadar düz saçlar daha kolay kontrol edilse de kıvırcık saç modelleri daha kolay yapılır çünkü kıvırcık saçtaki hata göze batmaz hatta daha güzel bile görünebilir. Düz saç topuz yapılırken bir kuaför dikkati ve inceliği gerektirse de kıvırcık saç için evde 1 dakika içinde çok şık topuzlar yapılabilir. Mükemmel bir görünüm için ise saçın yapısına dikkat etmek gerekir.

Kıvırcık Saç Topuzunun Yapımı

1. Çok ince telli kıvırcık saçlara sahipseniz üstte topuz yapmalısınız. Saçınızın tepesinden birkaç parça açık kalacak şekilde tutun ve kıvırtın. Uçlar öne gelecek şekilde ortadan tel tokalarla dipten tutturun. Fazla tokalarla daha çok sabitlenirseniz sağlamlığı arttırır ve kolay bozulmasını engeller. Ensenizdeki saçı da yumuşak dokunuşlarla tepeye doğru kıvırarak toplayın. Arzuya ve kıyafete göre enseden birkaç tutam serbest bırakılabilirsiniz ve daha romantik bir görünüşe sap olursunuz. Yanda kalan saçlarını da aynı şekilde yukarıya tutturun. İsterseniz yanlardan da birkaç parça serbest bırakılabilirsiniz. Saçınız fazla uzunsa tutamlar halinde çok bastırmadan tel tokalarla uçları da tutturulabilirsiniz. Sabitliği ve kalıcılığı arttırmış olursunuz.

2. Dalgalı saç tipine sahipseniz arkadan küçük bir topuz yapın. Öncelikle saçınızı ön tarafta bir yandan ayırın ve daha sonra kulakların tam üstünden ayırın. Kulakların tam üstünden tepeden bir tutam alınıp tarakla dipten tülertin, bu şekilde hacmi arttırmış olursunuz. Daha sonra bu tutamı arkaya atın ve geriye doğru yavaşça bastırmadan tarakla düzeltin. Yukarda hafif bir şişkinlik bırakarak tutamın hepsini hafifçe döndürün ve sıkıştırın; bir tokayla tutturun. Alttan alınan bir tutam ve önceden tutturulan tutamın uçlarıyla beraber yukarıya doğru elle tülertin. Daha sonra uçtan tel tokalarla ilk tokanın yanına tutturun. Kulağın arkasında yanda kalan saçlarınızı da aynı şekilde elle tülerterek diğer tokaların yanına sabitlendirin. En son en altta kalan saçınızı da elle tülertin ve rulo şekline sokarak diğerlerinin altına tel tokayla sabitleyin. Ön tarafta uzun kalan kısımdaki saçın önünü düzelterek yandan ortadan sabitleyin ve kalan uçları yine elle tülertilip arkaya tutturun. Aynı hareketi diğer tarafa da yapın. Bu daha şık bir topuz olduğundan gece davetlerde kullanabilirsiniz.

3. Saçınız fazla kıvırcık ve kabarıksa daha arka ve alttan bir topuz daha hoş durabilir. Kafanın arkasına ortaya ir atkuyruğu yapın. Saç spreyinizi elinize sıktıktan sonra üstte kalan çıkıntıları hafifçe yapıştırın. Kuyruktan bir parça alın ve parçanın ucundan 1-2 teli tutup kalanını geriye doğru itin. Küçük bir şişkinlik oluşturarak tel tokayla tutturun. 2-3 tokayla sabitleyin. Tüm kuyruğu parçalara ayırarak aynısını uygulayın. Bu topuz günlük hayatta kullanılabilir eğer daha şık ve resmi bir topuz isterseniz şekilli ya da çiçekli bir tokayla güzelleştirebilirsiniz.