Instagram uygulaması dünya çapındaki en popüler fotoğraf-paylaşım sosyal ağlarından biri olup, kullanıcılarına yakaladıkları pozları dünyayla paylaşma fırsatı sunuyor. Telefonunuza ait kamerayı kullanarak anlık yüklemeler yapabileceğiniz gibi, önceden çekilmiş ve şimdi takipçilerinizin beğenisine sunmak istediğiniz fotoğrafları da paylaşmanız mümkün. Instagramda bir fotoğraf yayınlamaya karar verdiğiniz takdirde, birçok düzenleme seçeneği ve filtre seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

Instagrama Fotoğraf Yükleme

1. Instagram uygulamasını telefonunuza indirin ve programı başlatın. Fotoğraflarınızı yükleme işlemini ancak Instagram mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ne yazık ki bu özellik Instagram web sitesinde mevcut değildir.

2. Bir hesap oluşturun veya Facebook hesabınız üzerinden uygulamaya giriş yapın. Telefonunuza önceden yüklenmiş bir Facebook mobil uygulamanız varsa, Facebook hesabınız aracılığıyla kolaylıkla Instagram’a giriş yapabilirsiniz. Eğer Facebook hesabınız yoksa veya kullanmayı tercih etmiyorsanız, kendinize ait bir e-mail adresi kullanarak da giriş yapabilirsiniz.

3. Instagram uygulaması ana ekranının alt kısmında bulunan kamera butonuna dokunun. Bu ikon ekranın alt kısmında beliren bir sıra özellik ikonunun en ortasında bulunur.

4. Bir fotoğraf çekin veya telefon hafızasından bir fotoğraf seçin. Instagram yüklemeleri genelde fotoğraf içeriklidir. Bir fotoğraf çekmek için ekranın üzerinde bulunan büyük mavi butona dokunun veya sol tarafta bulunan galeri butonuna dokunarak telefonunuzda kayıtlı fotoğraflardan birini seçin. Aynı zamanda video kamera butonuna tıklayarak maksimum 15 saniyelik videolar da kaydedebilirsiniz. Ön ve arka kamera arasında geçiş yapmak için ana ekranın sağ üst tarafındaki kamera butonuna dokunun.

5. Görüntüyü düzenleyin. Bir fotoğraf çektikten veya hafızadan bir fotoğraf seçtikten sonra, yükleme işleminden hemen önce ilgili fotoğrafı düzenleme şansınız olacak. Düzenlemeyi bitirdikten sonra “→” işaretine dokunun. Yükleyeceğiniz fotoğraf için birden çok düzenleme yapmanız mümkün:

  • Listeden bir filtre seçin. Instagramın ana özelliklerinden biri oldukça çeşitli filtrelerden seçtiğiniz birini ilgili fotoğrafa uygulamak olacaktır. Renk sağlayan ve fotoğrafı düzenleyen bu filtreler fotoğrafınıza yeni bir form kazandırabilir. Sola veya sağa kaydırarak farklı filtreleri gözlemleyin. Her mobil aygıtta aynı filtrelere erişim şansı olmayabilir.
  • ‘Güneş’ ikonuna dokunarak fotoğrafın ışık ayarını yapabilirsiniz. Genelde manzara fotoğraflarında tercih edilen bu özellikle fotoğrafınızı daha parlak veya loş hale getirebilirsiniz.
  • ‘İngiliz anahtarı’ ikonuna tıklayarak tercih edebileceğiniz diğer düzenleme opsiyonlarına ulaşabilirsiniz. Fotoğrafın parlaklığını ve kontrastını değiştirebilir veya çerçeveleme, döndürme işlemleri yapabilirsiniz.

6. Fotoğrafınıza başlık ekleyin. Başlık ekleme zorunluluğunuz olmadığı gibi, fotoğrafınızın daha fazla kişinin ilgisini çekmesini istiyorsanız bir başlık ekleyebilirsiniz. İyi bir başlık tatlı ve kısa olmalı, eklendiği fotoğrafı tamamlamalıdır.

7. Fotoğrafınıza ‘hashtag’ ekleyin. Bu iliştiriler de aynı zamanda Instagram uygulamasının ana özelliklerinden biridir. Bu etiketleri kullanarak fotoğrafınızı karakterize edebilir ve bu etiketi aratan diğer kullanıcılar tarafından fotoğrafınızın görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Etiketler genelde tek kelimelerden veya sözcük kalıplarından oluşur. Etiketler, fotoğrafın hemen altındaki başlık kısmına eklenir ve # ile yazılır.

8. Yüklemenizi paylaşmak istediğiniz diğer sosyal ağları seçin. Instagram üzerinden çektiğiniz fotoğrafı aynı anda Facebook, Twitter veya Tumblr ağlarında da yayınlayın. İstediğiniz başlığı ekledikten sonra fotoğrafınızı yayınlamak istediğiniz diğer ağların ikonlarına dokunarak seçim yapın. Eğer bu ağlarda açık bir oturumunuz yoksa, öncelikle hesabınıza giriş yapmanız gerekir.

9. Fotoğraftaki insanları etiketleyin. Dilerseniz, fotoğrafta tanıdığınız kişileri Instagram kullanıcı adlarını kullanarak etiketleyebilirsiniz. Etiketlemek istediğiniz kişinin üzerine tıklayın ve kullanıcı adını arayın.

10. Direkt mesaj göndermeyi seçin. Genelde, yüklemeleriniz halka açık hale gelir ve otomatik olarak bütün takipçilerinize görünür. Fotoğrafı mesaj olarak ilgili bir kişiye özel olarak göndermek için ‘Paylaş’ ekranından ‘Direkt’ butonuna tıklayın ve yüklemenizi göndermek istediğiniz kişilerin Instagram kullanıcı adlarını listeden seçin.

11. “✓” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın. Fotoğraf veya videonuz anından takipçileriniz ile paylaşılacaktır.