E vitamini de D, A ve K vitaminleri gibi yağda çözünebilen vitaminlerdendir. E vitamini yağda çözünebilirlik özelliği ile derinin üzerinde durmaktansa, deri içerisindeki hücrelere işler. E vitaminini nemlendirici ve güneşe karşı koruyucu olarak tüm cildinize uygulayabileceğinize dair bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Ayrıca E vitamini yağını, ameliyat izlerini kapatmak ve eski yaraları yok etmek içinde kullanabilirsiniz. Bu işlevleri konusunda yeterli kanıt bulunmasa da bir çok doktor ve cerrah hastalarına bu rahatsızlıklar için kullanmalarını tavsiye etmektedir.Peki E vitamini nasıl kullanılır, e vitamini yağı nasıl en faydalı şekilde kullanılır işte bilmeniz gerekenler;

E Vitamini Yağından Faydalanmak

1.E vitaminini cildizin yüzeyine uygulayın. Derinizden zararlı maddeleri kaldırarak, antioksidan görevi görür. Serbest radikaller denilen bu maddeler normal hücrelerinizden ortaya çıkabilirler. Ayrıca E vitamini cilt üzerinde başka etkilere de sahiptir:

E vitamini güneşten gelen UV ışınlarını emer, güneşe ve güneş yanığına karşı doğal bir koruma oluşturur.

Ayrıca E vitamini cilt üzerinde iltahaplanmaya karşı koruma da oluşturabilir

Aynı zamanda E vitamini yara oluşmasını önleyebilir ve var olan yaranın ilişme sürecini hızlandırabilir.

2.E vitaminini vücudunuzda bulunan yaralara sürün. Eğer var olan yaranın boyutunu küçültmek istiyorsanız, pamuk kullanın ya da yağı doğrudan yaraya sürün. Tedavinin sıklığıyla ilgili doktorunuza veya bir dermatoloğa danışın.

Yaranın büyüklüğü nispeten küçükse, makasın ucu ile kesilmiş bir veya iki E vitamini kapsülü uygulamak daha basit olabilir. Ayrıca kapsülü delerekde içindeki yağı dışarı çıkarabilirsiniz.

Egzama, sedef hastalığı veya sivilce gibi cilt problemleriniz varsa E vitaminini kullanmadan önce doktorunuza ya da bir dermatoloğa danışın

3.E vitaminini saç(kafa) derinize ve saçınıza uygulayın. E vitamini, kuru ve kırılgan saçları canlandırır. Aynı zamanda kuru kafa derisi içinde faydalıdır. E vitamini, kafa derisinin ihtiyaç duyduğu dolaşımı sağlayarak sağlıklı bir saç için anahtar görevi görür. Yağı saçlarınızın diplerine dökün ve parmaklarınızla masaj yaparak uygulayın. Kafa derisinin iç kısımlarına çalışın. Yağı saç diplerine, yani vitamini saçlarınızın emebileceği bölgelere uygulayın.

Ayrıca kuru saçlarınızı nemlendirmek için E vitaminini saçlarınıza uygulayın.

Bu işlemi haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır, en azından bir sağlık bilimciye danışın.

Egzama hastalığı veya sivilce gibi cilt problemleriniz varsa E vitaminini kullanmadan önce doktorunuza ya da bir dermaloğa danışın.

4.E vitaminin antioksidan işlevlerini öğrenin. Karaciğer, vücudu rahatsız eden alfa-tokoferolleri emer ve yeniden salgılar. Alfa-tokoferoller; güçlü antioksidan etkileri sayedesinde hücreleri, özgür kökler(bütün hücrelerde normal olarak üretilen maddeler) ve bazı oksitleyici maddeler tarafından zarar görmesini önler.

E vitamini; hücre-hücre sinyalizasyon ile bazı biyokimyasal(metabolik) gen ekspresyonun düzenlenmisinde ve bağışıklık sisteminde önemli bir role sahiptir.

Alfa tokoferoller aynı zamanda belirli türlerdeki tümörleri yavaşlatır veya durdurur, damar içerisindeki plakların oluşumuna etki ederek olası bir kalp hastalığını önler ve trombosit(kan pıhtılaşmasını yavaşlatmak) yığılamasını önelemde önemli bir rol oynar.