Kadınların özellikle yaz döneminde bir çile haline gelen regl dönemleri hem tatillerini baltalıyor hem de sinir stres sahibi olmalarını sağlıyor. Tüm sene boyunca hayal kurduğunuz yaz tatilinizin ilk gününde adet olmamak için bildiğiniz tüm doğruları değiştirebileceğinizi hatta sırf bu yüzden yanlış şeyler yapabileceğinizi biliyoruz. Yıllık izninizi en iyi şekilde değerlendirmek için regl olma tarihinizi nasıl geciktirirsiniz, adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılmalı ve adet geciktirici ilaç ne zaman kullanılmalı işte sizin için altın öneriler:

Adet geciktirici ilaç nasıl kullanılır?

Adet Geciktirici ilaç Kullanımı:

1. Adet dönemlerinizi değiştirin. Kadınların tahmini her zaman beklenen adet dönemlerini adet geciktirici ilaçlar ile ileri bir tarihe ötelemek mümkündür. Adet geciktirici ilaç olarak bilinen doğum kontrol hapları ve sadece progesteron hormonu içeren ilaçları eczanelerden doktor kontrolü gerekmeksizin kolaylıkla temin edebilirsiniz. Tatil dönemlerinde kadınların yüzde doksanı adet geciktiriciler ile regl dönemlerini ileri bir tarihe uzatmaktadır.

2. Adet geciktirici ilaçları doğru zamanda kullanın. Adet geciktirici ilaçlar ne zaman kullanılmalı? Bu sorununun cevabını bilmelisiniz ki tatiliniz mahvolmasın.

  • Kullandığınız adet geciktirici ilaç, sadece progesteron hormonu içeren bir ilaçsa, siz adet olmasan 7-8 gün evvel sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa adet geciktirici kullanmaya başlamalısınız.
  • Doğum kontrol haplarını adet geciktirici olarak kullanıyorsanız, adet olduktan üç gün sonra yani adetinizin 3. gününde doğum kontrol hapını kullanmayha başlamalısınız. Daha sonra gerçekleşecek reglinizi kaç gün geciktirmek istiyorsanız doğum kontrol hapını da bu kadar süre kullanmalısınız. Örneğin, her ayın 15inde adet oluyorsunuz ve ağustosun 20sinde tatile çıkacaksınız. O halde temmuz ayında reglinizin üçüncü gününde yani 15inde regl oldunuz temmuzun 18inde doğum kontrol hapına başlayacaksınız. Ağustosun 20sinden 28ine kadar tatilde olduğunuzu düşünelim. 18inden 28ine arada 10 gün var. O halde 28 temmuza kadar doğum kontrol hapı kullanırsanız adetiniz tatil sonuna kadar gecikir.

3. Adet geciktirici ilaçların etkisini göstermesi için düzenli kullanın. Adet geciktirici ilaç kullanıyorsanız disiplini asla elden bırakmamalısınız. Bir sabah aldınız ertesi sabah ilacı içmeyi unuttunuz bu gibi aksilikler yaşarsanız beklenmedik bir zamanda regl olduğunuzda ilaçları suçlamayın! Sorumlusu tamamen sizsiniz ve düzensiz ilaç kullanmanız. Adet geciktiricilerin zamanında işe yaraması için gününü aksatmadan kullanılması gerekir.

Adet geciktirici ilaç nasıl kullanılır?

Adet Geciktirici ilaç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

4. Adet geciktirici ilaçların etkisini göstermesi için beslenmenize de dikkat edin. Adet geciktirici ilaçların etkisini göstermesi için karaciğer enzimlerinizi yormayacak şekilde beslenmelisiniz. Adet geciktirici ilaçlar kullanırken aşırı miktarda greyfurt, antidepresan ilaçlar ve alkol kullanmayın.

5. Adet geciktiricileri kimler kullanmamalı? Adet geciktirici ilaçlar genellikle tüm kadınlar tarafından uzun vadede rahatsızlık vermeyecek şekilde kullanılabilmektedir, ancak siz rahim, yumurtalık ya da meme kanseriyseniz ya da zamanında bu rahatsızlıklardan birini geçirdiyseniz adet geciktirici ilaçlar kullanmamalısınız.

6. Adet geciktirici ilaçların yan etkilerine de hazırlıklı olun. Evet kimi zaman adet geciktiriciler sizde bulantı kusma gibi geçici rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Hatta vücutta şişlik, yer yer kahverengi lekeler oluşması tamamen adet geciktiricilerin zararsız yan etkileri arasındadır.

7. Adet geciktirici ilacı kestikten sonra regl dönemi normale döner mi? Adet geciktirici ilacı kestiğinizde üzerinden 1 hafta sonra regl olursunuz ve regl tarihiniz artık tamamen periyodunu değiştirmiştir. Yeni bir regl periyoduna girersiniz. Kimi zaman adet geciktiriciler rahim duvarında incelme ve hassaslaşma gerçekleştireceğinden birkaç hafta regl olmama gibi durumların yaşanması oldukça normaldir.