Balık tutmak çoğu kişinin zevk aldığı ve kişiyi rahatlatan bir hobidir. Çoğu zaman boğazda veya sahil kasabalarında gördüğümüz balıkçıları izlemek bile bize keyif verir. Bir de doğanın ortasında balık tuttuğunuzda stres atmanız için birebirdir. İnsana beklemeyi sabretmeyi de öğreten balıkçılığı siz de denemek istiyorsanız bilmeniz gerekenler:

Balık nasıl tutulur? Olta ile balık tutmak.

Balık Tutmak

1. Öncelik olarak balık tutmak için en kolay yöntem oltayla balık tutmaktır. Oltayla balık tutmanın da kendine göre bilinmesi gereken yolları olsa da hobi olarak balık tutacaklar için en bilinen ve pratik yöntem oltayla balık tutmaktır.

2. Oltanızı seçerken tatlı su da mı tuzlu suda mı balık tutacağınıza karar vermeniz gerekir.

Tatlı suda balık tutarken tatlı su için tasarlanmış kamış ve makinelerden yararlanılmalıdır. Dere, göl, baraj avlanacağınız alanlar arasında yer alacaktır. Tatlı suda yetişen balık türleri de farklı olacaktır. Sazan, alabalık, turna, yayın balığı gibi balık türlerini avlarken oltanızın çeşidi önemlidir.

Sazan kamışı kategorisinde size uygun kamış ve olta mutlaka olacaktır. Diğer türdeki balıklar için ise minispin tarzı uygun olacaktır. Gölde ve derede balık tutarken ise at-çek için uygun kamışlar alınmalıdır. Çünkü bazı balık türleri sahte yem veya kaşığa gelmektedir.

3. Denizde balık tutarken iki seçeneğiniz vardır. Bunlar kıyıdan balık tutmak ve tekneden balık tutmaktır.

Kıyıdan balık tutarken surf kamış türünü kullanmalısınız. Çünkü kıyıdan balık tutarken oltanızı kıyıdan olabildiğince uzağa atabilmelisiniz bu da bu kamış türüyle mümkün.

Teknede balık tutarken ise bir çok seçeneğiniz olabilir.Bu seçenekler teknenin boyutuna göre de değişir. Küçük bir tekneyle açılıyorsanız küçük olta kullanmanız gerekir. Yoksa oltanızı tekneye sığdırmakta zorlanabilir ve oltanızın etrafa çarparak zarar görmesine sebep olabilirsiniz. Büyük tekne ile açılacaksanız tutmak istediğiniz balık cinsine, derinliğe göre seçeceğiniz olta değişir. Bu yüzden bunları belirledikten sonra seçim yapmalısınız.

4. Bir pratik yöntem eğer balıkçılıkla bir hobi olarak ilgilenmeyecekseniz anlık bir şekilde balık tutmak istiyorsanız bir şişeye saracağınız misina ve ucuna takacağınız kancalar yardımıyla da balık tutabilirsiniz. İşinizi çok şansa bırakmak olsa da ucuna bağlayacağınız bir yem ile şansınız yaver de gidebilir.