Günün üçte birinin uykuda geçtiği düşünüldüğünde; yatak, yastık ve yorgan kesinlikle rahat ve konforlu bir uyku geçirmeniz için olmazsa olmazlar. Uyku sağlığı için bedeniniz uyku halindeyken ısı yalıtımını sağlayan yorganlara bir çok görev düşmekte, gerek ısınma gerekse sarılma hissiyatınız için yorgan seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmekte fayda var. Peki yorgan nasıl seçilir, nelere dikkat edilmesi gerekir bir bakalım;

Doğru Yorgan Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İklim. Yorganlar kesinlikle ısınma amaçlı kullanılıyor; ancak yorgan seçiminizi bulunduğunuz hava koşullarına göre seçmelisiniz dondurucu soğukların olduğu bir bölgede misiniz yoksa daha ılıman bir iklimde misiniz? Her iklimin kendine göre ısınma yöntemleri olduğundan yorganınızın kalınlığını ve ısıtıcı özelliğini belirlerken ısınma koşullarını göz önünde bulundurmalısınız.

Doğal yorgan mı? Yapay yorgan mı? Yorgan seçimlerinde hava koşullarından sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer husus yorganınızın dolgusudur. Deve tüyü, kaz tüyü, yün, kaşmir, ipek, koton dolgularından oluşan yorganlar doğal yorganlarken; elyaf, mikrofiber gibi dolgular yapar yorganları oluşturmaktadır. Doğal yorganlar da yapay yorganlar da çeşitleriyle son derece ısıtıcı özelliklere sahiptir, bu sebepten dolayı yorgan seçiminizi yaparken doğal ya da yapay olması tamamen sizin kararınız.

Dokuma. Yorganınız kesinlikle hava almalıdır, hangi materyale sahip olursa olsun yorganınızın dokuması sımsıkı olmamalıdır. Yorganınız en az %20 oranında boşluklara sahip olduğunda ısı yalıtımını daha iyi sağlar ve çok daha sıcak tutar.

Temizlik. Bebek yorganı olmadığı müddetçe, yorganlar çamaşır makinesine atılıp yıkanabilecek ürünler değiller. Haliyle yorgan seçerken nasıl temizleyeceğinizi de aklınızda bulundurmalısınız. Fermuarlı bir şekilde içi boşaltılabilen yorganları tercih ederseniz, iç dolguyu havalandırabilir yorgan kılıfını ise kolaylıkla yıkayabilirsiniz.

Hissiyat. Yorganları her ne kadar ısınma amacı ile kullanıyor olsanız da çoğunlukla ona sarılırsınız. Yorganınız ağır mı olmalı hafif mi olmalı sizin için ısınma dışında nasıl bir hissiyatı olmalı bunu da aklınızda bulundurmalısınız. Genellikle yapay dolgulu yorganlar doğal yorganlara göre daha hafiftir.