Yoğun güneş ışığı ve sıcak altında ciltte kuruluklar meydana geldiği gibi sahip olduğunuz dövmeler de zamanla bozulma ve renk kaybına uğrayabilir. Her mevsimde olduğu gibi yazın da dövme bakımınızı ihmal etmeniz durumunda dövmenin yapıldığı ilk günkü gibi canlı ve sıradışı görünmesini bekleyemezsiniz. Peki yazın dövme bakımı nasıl yapılır, yaz aylarında dövme bakımı yaparken neler yapmak gerekir işte sizin için önemli bilgiler,

Adım Adım Yaz Aylarında Dövme Rengini Koruma Tüyoları

1. Yazın güneş ışınlarının en yoğun ve dik açıyla geldiği 11.00 ve 14.00 saatleri arasında dövmenizi güneşle temas ettirmeyin. Dövmeye sahip olmasınız bile cildiniz için yazın en tehlikeli saatleri olarak bilinen bu zaman aralığında üstüne dövmeniz varsa güneşten uzak durun. Elbette güneş altında dövmeniz hiç olmayacak değil, ancak yazın güneşte çeşitli benler, çiller oluştuğundan cildinizi güneşten korumalı ve bu saatlerde sokakta ya da plajda bulunmamayı tercih etmelisiniz.

2. Yazın dövme bakımı yaparken güçlü nemlendiriciler tercih edin. Nemli ve sıcak geçen yaz aylarında dövmenizin bakımını iki kat yükseğe çıkarmanız gerekir. Su kaybeden cildinizdeki dövmenin bakımını yaparken vazelin gibi güçlü ve su bazlı nemlendiriciler kullanmalısınız. Dövmenizin bakıma ihtiyacı olduğunu (yani kuruma, kızarma gibi belirtiler) farketmeden yaz sıcağını baz alarak sabah ve akşam olmak üzere cildinizin dövme olan bölgesini vazelin ile nemlendirin. Dövmeniz cildinizin bir parçası olduğundan kurumaması ve su kaybının önlenmesi son derece önemlidir.

3. Yazın dövme yaptırılır mı? Elbette her mevsimde dövme yaptırabilirsiniz ancak dövme yapılır yapılmaz dövme bakımı sizin cildiniz üzerindeki yazıyı tedavi etme ve dövmenizi kalıcı olarak kullanabilmenizi sağlar. Yazın dövme yaptırdığınızda, dövme bakımına ekstra hassasiyet göstermelisiniz. Kabuklanan cild tabakasını terlemeden ve terleme yoluyla tuzlu sudan yanmasını yaşamak gibi sorunlar ile karşılaşmanız doğaldır. Bu sebepten dövme için en ideal mevsim sonbahar mevsimidir denebilir. Dövmeyi ilk yaptırdığınızda dövmenize takılan ve canınızı yakan giysiler olur, haliyle yazın da bu giysileri giyemez hale gelirsiniz.

4. Yazın dövme bakımı yaparken mikrop kapmamasına özen gösterin. Dövmeye iyi bakılmadığında mikrop kapması ya da iltihaplanması halinde vücutta ateşe kadar büyük rahatsızlıklar geçirebilirsiniz. Yaz aylarında bu tarz rahatsızlıklar geçirmemek için girdiğiniz deniz suyunun son derece temiz olduğundan emin olun. Havanın sıcak olması bir yana dövmeniz bir yana olsun. Özellikle yeni dövme yaptıranlar için havuza girmemeleri ve mikrop kapmaktan kaçınmaları gerekmektedir.