Ergenlerin yaklaşık olarak %85’i farklı seviyelerde sivilce sorunlarıyla karşılaşır. Yaygın inancın aksine, yenilenlerle sivilce arasında bir bağlantı bulunamamıştır. Sivilcenin asıl sebebi yüzdeki fazladan oluşan yağların artmasına sebep olan hormonal değişimlerdir. Çoğu sivilce sorunu, günlük yüz yıkama rutinleriyle yüzdeki fazla yağla savaşarak çözülebilir. Ancak, bazı durumlarda sivilce sorunu daha yoğun ve inatçı olduğundan bir dermatologla görüşmek gerektirebilir.

Ergenlik Sivilcelerini Geçirme Yöntemleri

Reçetesiz Yöntemler (Doğal Yollar)

1.Saçınızı temiz tutun. Bu adım özellikle saçları uzun ergenler için önemlidir. Yağlı saç ve saç ürünlerinin yüzle sürekli teması gözenekleri tıkayabilir. Kısa saçlı olanlarda bile saç diplerinde, saçın yağına ve saç ürünlerine bağlı olarak kırmızılıklar görülebilir. Saçınızı düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.

Günde iki kere yüzünüzü yıkayın. Ergenlik sivilcelerinin en büyük nedenlerinden biri hormonal değişikliklere bağlı olarak artan yağ üretimidir. Yüzünüzü günde bir kere yıkamak yüzde yağ kalmasına ve gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Bunun yerine, yüzünüzü sabah ve akşam yağsız, cildinizi yormayacak temizleyiciler ve ılık suyla yıkayın.

Yüzünüzü temizlemek için bir havlu yerine temiz parmak uçlarınızı kullanın.

Normal sabun ya da duş jeli kullanmayın. Her zaman yüz bakımı için özel üretilmiş ürünler kullanın.

Gereğinden fazla yıkamayın. Yüzü günde iki kereden fazla yıkamak cildi kurutabilir ve bu da yağ bezlerinin daha çok çalışmasına nedene olarak sivilce sorununu daha kötü bir hale getirebilir.

Günlük rutininizde yaptığınız değişikliklerin sonucunu almak 4-8 hafta sürebilir.

2.Reçetesiz ilaçları deneyin. Sivilce sorununuzun şiddetine bağlı olarak, günde bir ya da iki kere reçetesiz ilaçları kullanmayı deneyin. Sivilce tedavisi için çok kullanılan reçetesiz ilaçlar benzoil peroksit ve salisilik asittir.

Bu tarz ilaçlar genellikle jeller, losyonlar, kremler ve sabunlar şeklinde satılır. Jeller ve kremler genellikle sorunlu bölgeler için kullanılırken, losyonlar ve sabunlar tüm yüz için kullanılırlar.

Gözenekleri temizlemelerinin yanı sıra, bu ürünler sivilcelerin oluşmasına neden olan bakterilere karşı antibakteriyel özellikler barındırırlar. Benzoil peroksit formülleri genellikle %2.5, salisilik asit formülleri ise %2 civarındadır.

3.Nemlendirici uygulayın. Fazladan yüz yıkamak ve kullanılan ilaçlar cildi kurutabileceğinden, günlük rutininize nemlendirici bir krem ekleyin. Standart kremler gözeneklerinizi tıkayabilecek yağlar bulundurabileceğinden, aknejenik ve komedojenik olmayan yağsız nemlendiriciler kullanın. Aknejenik ve komedojenik olmayan ürünler, yeni sivilce oluşumuna yol açmaz ve gözenekleri tıkamaz. Nemlendiriciyi gün içerisinde kullanacaksanız, içinde 30 SPF bulunduran bir krem kullanın.

4.Komedojenik olmayan makyaj ürünleri kullanın. Göz makyajı için kullanılan ürünler ve rujlar sivilce sorununa yol açmasa da, allıklar ve fondötenler gözenekleri tıkayabilir ve sivilce sorununu daha kötü bir hale getirebilir. Bu nedenle yüzünüzde kullandığınız tüm ürünlerin komedojenik olmamasına özen göstermelisiniz. Bütün büyük markalar bu tarz ürünler ürettiğinden bu ürünlere ulaşmak çok zor değil.

Mineral pudralar ise sivilceleri alevlendirebilir ve yeni sivilce oluşumuna yol açabilir, bu nedenle mineral pudra kullanımından uzak durulmalı.

Şiddetli ve Israrcı Sivilcelerin Tedavisi

1.Bir dermatologa danışın. Eğer ilk yöntemle azalmayan inatçı, şiddetli ya da sistik sivilceleriniz varsa, sizi reçeteli ilaç tedavisine başlatabilecek bir dermatologla görüşün.

2.Doğum kontrol haplarını sorun. Çoğu kadın, doğum kontrol hapları kullanarak, sivilceye neden olan hormonları düzenleyebiliyor. Hormonlar sivilcelerin başlıca sebebi olduğundan, bu hormonları düzene sokmak sivilce sorununu azaltabilir.

3.Sivilce tedavisinde kullanılan antibiyotikleri sorun. Antibiyotikler, cildinizdeki sivilcelere neden olan bakterileri azaltarak, iltihaplanmayı engellerler. Oral ya da topikal antibiyotikler bir dermatologun şiddetli sivilceler için önerdiği ilk tedavi yöntemi olabilir.Antibiyotik tedavileri genellikle günlük kullanımla 4-6 ay kadar kullanılır. Bu noktadan sonra etkileri giderek azalır.

4.Topikal ilaç tedavilerini sorun. Bazı antibiyotik tedavilerinin yanı sıra, dermatolog başka topikal ilaçlar yazabilir. Bu ilaçlar benzoil peroksit, azelaik asit ya da Tazarotene içerebilir.Bu ilaçların çoğu cilt yaralarını ve iltihaplanmalarla bağlı sivilceleri azaltırlar.