Selülit daha çok kadınların kalça, bacak ve karın bölgelerinde görülen yağ depolarının diğer adıdır. Kadınlar arasında daha yaygındır çünkü vücut inceldikçe daha çok görülen petek biçimi yağ depolama şekline sahiptirler. Bağ dokuları zayıfladığı zaman, kadınların %90′ ının selülit ile karşılaşmaları beklenir. Diyet, egzersiz ve bölgesel tedavi ile selülitlerinizi azaltmayı öğrenebilirsiniz.

Selülit nasıl azaltılır? Selülitlerden kurtulmanın yolları.

Bölüm 1: Beslenme Tercihini Değiştirmek

1. Günde iki litre su tüketerek ya da su tabanlı meşrubatlar tüketerek vücudunuzu esnek ve çevik tutabilirsiniz. Su kaybı, selülitin görünümünü zaman geçtikçe kötüleştirir. Su, vücudunuzdaki su miktarını arttırarak kan dolaşımı hızlanmasına yardımcı olur.

2. Daha az tuz ve şeker tüketin. Bu iki madde ağır işlenmiş besinlerdir ve fazlaları vücudunuz için bir zehirden başka bir şey değildir. Çok fazla şeker tüketen ve diyabet riski taşıyan insanlar daha fazla selülit riskine sahiptir.

3. Haftada en az iki defa düşük karbonhidratlı besinler tüketin. Yüksek karbonhidratlı beslenme selülit riskini azaltırken düşük karbonhidratlı diyetin sağlığınıza iyi geldiği araştırmalarla tespit edilmiştir.

4. Yo-Yo diyeti yapmayın. Çok sık kilo alıp vermeyin. Bunu yapmak bağ dokuya zarar vererek selülit riskinizi arttırır. Eğer selülitlerinizi azaltmak istiyorsanız mucize diyetlerle anında kilo vermeye çalışmak yerine uzun vadede hayat tarzınızı değiştirin.

5. Kilo vermek istiyorsanız öğünlerinizi küçültün. Moda diyetlerini denemeyin. Sadece bol bol egzersizle beraber öğün boyutlarınızı %20 azaltın. Vücudunuzun genel yağ oranını düşürürseniz selülitleriniz de azalacaktır.

Bölüm 2: Ezgersiz Yapmak

1. Hareketsizlikten kaçının. Hareketsizlik kas ağırlığını azaltıp yağ depolarınızı büyütür ve artırır. Günde 10.000 adım ve daha fazlasını yürümeye çalışın.

2. Kardiyo çalışın. Haftada 5 defa 30-60 dakikalık orta yoğunlukta aerobik egzersizi yapın. Toplam yağ oranını ve selülitlerin görülme ihtimalini düşüreceksiniz.

3. Hedefe yönelik güç antremanı yapın. Vücut yağı azaldıkça kaslarınızı güçlenecek, kalçalarınızı ve basenleriniz sıkı bir hale gelecektir. Bu egzersizler selülitlerinizin daha az farkedilir olması yönünden en iyileridir.

Çömelme hareketi yapın. Bir aynanın karşısına geçip ayaklarınızı ayırarak durun. Ağırlığınızı topuklarınıza verin ve uyluklarınız yere paralel olana kadar çömelin. Küçük bir duraklamadan sonra tekrar dik pozisyona geçin. 10-20 defa tekrar edin. Güçlendikçe, bu hareketi yaparken ağırlık taşıyarak işi daha da zor bir hale getirebilirsiniz.

Topuklarınızdan omuzlarınıza kadar dik şekilde şınav pozisyonunda 30 saniye-2 dakika arası durun.

Germe hareketi yapın. Ayaklarınız yaklaşık olarak kalçanız genişliğinde açık şekilde durun. Sağ ayağınızı yaklaşık bir metre ileri atın. Sol kaval kemiğiniz yere paralel olana kadar dizlerinizi kırın, ve geri kalkın. Bu hareketi 10-20 defa tekrarlayın. Bu hareketler kalça kaslarınızı güçlendirecektir.

4. Güçlendikçe egzersiz yoğunluğunuzu artırın. Daha fazla ağırlık kaldırın, ip atlayın. Bacaklarınızı güçlendirmek için fitness dersleri alın ve sprint atın.

Bölüm 3: Selülit için Bölgesel Tedavi Uygulamak

1. Selülitli bölgelerinizde A vitamini içeren kremler kullanmak için doktorunuz ile konuşun. Bu kremler derinin dış katmanını kalınlaştırarak selülitleri geçi olarak iyi hale getirir.

2. Kuru cilt fırçasını deneyin. Uzmanlar, doğal kıllardan yapılmış fırça kullanarak dairesel yapılan ovma hareketlerin lenf sistemini hızlandırıp fazla yağı yok ederek cildinizi yumuşattığını ifade ediyorlar.

3. Kafein içeren reçetesiz kremler kullanın.

Selülitin görünümünü geçici olarak düzeltebilirler. Mucize tedavi mottosuyla satılan kremlerden uzak durun.

4. Vakumlu masajı deneyin.

Bazı dermatologlar ve kozmetik cerrahları bu tedavinin kısa vadede çatlakları önlediğini savunuyorlar. Bu yöntemin birçok kozmetik tedavi ve ameliyat gibi pahalı olmasının yanında limitli ve geçici etkileri vardır.

İpuçları:

Selülit birçok sebepten kaynaklanabileceği gibi genetik de olabilir. Ailenizdeki kadınların çoğunda varsa sizde olma olasılığı da yüksektir.

Uyarılar:

Selülitin daha az görünmesini sağlamak için bronzlaşma yöntemi kullanmak uzun vadede daha kötü görünmesine sebep olabilir. Güneş hassas ciltlere zarar verir ve bronzluk gittikten sonra yağ dokusu tekrar açıkça ortaya çıkar.