Hava koşullarına, en basit yöntemler kurutma makinalarına, özel günlerde fön makinalarına ve saç şekillendirici ürünlere her şeye maruz kalan aynı zamanda yediğimizden içtiğimizden de nasibini alan saçlarımızın derdi saymakla bitmez. Saç uçlarındaki kuruluk, hemen kırılma, saçı sağlıksız ve bakımsız gösteren bu görüntüden kurtulmak sürekli saçını toplayanlardan mısınız? Bu çözüm değil yalnızca kendinizi kandırmak olur, saç uçlarınızdaki kurulukla mücadele edin ve saç uçlarınızdaki kuruluktan nasıl kurtulacağınızı öğrenin! İşte size altın öneriler,

Saç Uçlarındaki Kuruluk için Öneriler

  1. Saçlarınızı yıkama rutininizi gözden geçirin. Kış aylarında kaynar suyla yıkanıp gezen, yaz gelince de buz gibi sularla serinleyenlerdenseniz, saçınızı hiç düşünmüyorsunuz demektir. Saçlarınızın özellikle de çok kuru saçların oluşmasına sebeplerden biri de sıcak su ayarını tutturamamaktan geçer. Saçlarınızı şampuanlarken ılık su kullanmalı ve mümkünse durulama suyunu da oda sıcaklığında ya da soğuk su ile gerçekleştirmelisiniz. Sıcak su ve kaynar su ile saç yıkamak saç diplerini kurutmasa da saç uçlarını yüzde yüz kurutuyor ve kırılmalarına sebep olur.

  2. Çok uzun saçlı iseniz çok kuru saç uçlarına da sahipsinizdir. Saçlarınız tamamen saç diplerinizden beslenir ve saç diplerindeki yağlanma saçınız oldukça uzunsa saç uçlarınıza gelemeden biter. En basit tabir ile saç uçlarınızdaki kuruluğun fazla olması, uzun saça sahip olmanızdan kaynaklı olabilir. Peki ne yapacaksınız, uzun saçlardan hoşlanıyorsunuz. Bunun için 6-8 haftada bir saç uçlarındaki kuruluktan ve kırıklıktan kurtulması saçlarınızı uçlarından aldırmalısınız. Bunun için gerçekten de saç uçlarından azıcık kesen bir kuaföre bulmanızda fayda var. Dikkat edin kuaförler uzun saçları fazla severler ve keserken mest olurlar. Bir diğer alternatifse kuru saç uçlarınızı her zaman nemlendirmekle başlar. Saç uçlarınızdaki kuruluğu gidermek için sık sık bakım yağları, bakım losyonları ile onları beslemelisiniz.

  3. Islakken saçlarınızı taramayın. Kuru saç uçlarınızdaki yıpranmayı ve kurutmayı iki kat arttıran ıslak saç taraması sabırsızlığından kurtulmanız şart. Saçlarınızı nemli tutun, duş aldıktan sonra havluya sarın nemlendirin ve hafif nemliyken taramaya öznen gösterin. Saçlarınızı kırmamak ve kurutmamak için yapmanız gereken bir diğer şey ise sokağa çıkarken saçlarınızı kir, pis gibi kötü hava koşullarından korumak olmalıdır. Özellikle Sıcak havalar da saç uçlarınızdaki kuruluk artar ve saç uçlarınız tel tel ayrılır. Saç bakım maskeleri edinin ya da evde kendiniz saç bakım maskeleri yapın ancak muhakkak saçlarınızı nemlendirin.