Saçlarınızda boya varsa bilin ki saçlarınızın doğal halinden iki kat fazla bir bakıma ihtiyacı var. Saç bakımı, saç diplerinizden saç uçlarınıza kadar bir saç teli kendi ağırlığının üzerinde bir boyayı taşımaktadır ve saçınızın boyandıktan sonra eskisi kadar hacimli olmamasının, eskisi kadar parlak görünmemesinin sebebi saç boyalarıdır. Boyalı saç bakımı yapmadan önce saç tipinizi (ince telli, kalın telli) öğrenin ve sonra aşağıdaki önerileri dikkate alın,

Boyalı saçlara bakım nasıl yapılır? Boyalı saç bakımı.

Boyalı Saç Bakımı Önerileri

1. Saçınızı boyattığınız saç rengini kalıcı tutun. Saçlarınız boyandıktan sonra her duş sonrası ve yıkama sonrası siz farketmesenizde belli bir boyutta akarlar. Boyalı saçlar için özel olarak üretilmiş boyalı saçlar için şampuan ve saç kremi ürünlerini seçmeye özen gösterin. Özelllikle kısa saçlı kadınların saçlarını haftada bir kere boyamaları saçlarını tamamen yıpratmaktadır. Kısa saç uzun saça göre daha az teferruatla ve daha kıs sürede boyandığından bu uğraş kolay gelmektedir ancak bir başka açıdan bakıldığında boya her aktığında saçı tekrar boyamak saçlarınızı tamamen yıpratır. Öyle ki bir kere boyattığınız saçlarınız için yapmanız gereken temel detay saç boyanızı saçınızda kalıcı tutun.

2. Saçlarınızı sık yıkamayın. Boyalı saçlar, doğal saç rengine sahip kişilere göre daha hassas davranılması gereken bir saç tipi olur. Saçların sık sık yıkanması, şampuanlanması, sıcak sudan soğuk suya girmesi saçlarınızı temizlediği gibi saçlarınızı yıpratır da! Boyalı saçları çok sık yıkamayın. Çabuk yağlanan bir saç tipine sahipseniz kuru şampuanları kullanabilirsiniz.

3. Saç rengini koyudan açığa çevirenlere dikkat! Koyu biz saç bazınız var ve sarışın olmak için yola koyulduysanız burayı dikkatle okuyun. Koyu saç renkli kişilerin saçı açılabilmesi için saçlarına bir ağartma işlemi uygulanır. Oriel denilen saç rengini direk açan kimyasallar ile yapılan bu işlemle saçınız yarım saatte sapsarı olabilir. Bu hızlı ve acil çözüm genellikle kuaförlerde profesyonel kişilerce kullanılmalıdır ki saçları yakma riski en aza insin. Koyu sç renginizi bu gibi işlemlerden geçirerek bambaşka ve farklı açık bir saç rengine sahip olduysanız artık saçlarınıza ekstra özen göstermelisiniz. Saç nemlendiricileri ile nemlendirmeli, bakım yağları ile sarıp sarmalamalısınız.

4. Saçlarınızın kırıklarını aldırın. Boyalı saçlar, zamanla açıldığından ve boya zamanla matlaşmaya başladığından bunun ilk sertlik belirtilerini saç uçlarından alırsınız. Saç uçlarınızdaki kırıklar hemen belirgin hale gelerek uç kısımlarda çatallaşma yapmaya başlayacaktır. Yapmanız gerekn saçlarınızı 8 haftada bir kırıklarından aldırmaktır. Saçlarınızı uzatma gayreti içerisindeyseniz ve kırıklarını aldırmaya karşıysanız, önce saç boyalarından vazgeçmeli daha sonra saçlarınızı uzatma yolunda ilerlemelisiniz.