Kirlendiği zaman bir kirli sepetine buruşturarak öylece attığımız kirli çamaşırları yıkamaya sıra gelince kumaşların türüne ve kıyafetlerin rengine göre ayırmak yapılması gereken ilk adımdır. Temizleme işlevinin yanı sıra renklerin solmasını da engelleyen deterjanlar ancak doğru kumaş türüne uygulandığında etkisini gösterir. Kirli çamaşırlarınızı beyazlar, renkliler, ipekler, pamuklular veya sentetikler olarak ayırmak yıkmaya işlemini kolaylaştırır ve eskimeyi geciktirir. Pamukluların nasıl yıkanması gerektiğiyle ilgili bazı ipuçları işini oldukça kolaylaştıracak.

Pamuklular Nasıl ve Kaç Derecede Yıkanır?

Çamaşırlarınızı renklerine göre gruplandırın. Pamuklu giysilerinizin hepsini bir anda yıkamaktansa renklerine göre gruplandırarak yıkamak daha doğru bir tercih olacaktır. Renkli ya da siyah renkte gruplara ayırdığınız pamukluları yıkarken mümkün olduğunca az deterjan kullanın. Aksi takdirde renklerin normalden daha çabuk ve daha çok solmasına sebep olursunuz.

Renklileri lekelerine göre gruplandırın. Eğer renkli ve pamuklu çamaşırlarınızı yıkıyorsanız çamaşırları lekelerinin yoğunluğuna göre gruplandırıp uygun oranda deterjan kullanın. Örneğin az lekelenmiş çamaşırlarınız için hem ekonomik hem de etkili olması açısından mümkün olduğunca az deterjan kullanın. Aynı zamanda az lekeli çamaşırlarınız için kısa programı tercih etmeniz de tasarrufu sağlar.

Siyahları düşük ısıda yıkayın. Eğer pamuklu çamaşırlarınız siyah yoğunluktaysa o halde renklerin canlılığını uzun süre koruyabilmek için düşük ısıda yıkamak mantıklı bir yol olacaktır. Ayrıca yüksek ısı renklerin birbirine karışmasını sağlayacağından sonuç hiç beklemediğiniz kadar karışık olabilir.

Beyazları yüksek ısıda yıkayın. Pamuklu beyaz çamaşırlarınızın temizliği için yüksek ısıda yıkama şart. Deterjan lekesi beyaz çamaşırlar için problem doğurmayacağından lekelere oranla deterjanı fazla kullanmanızda bir sakınca yoktur. Renk solması veya renk karışması gibi sıkıntılara da sebep olmayan beyazlar için yumuşatıcıyı da bol kullanabilirsiniz.

Sıvı deterjanı değerlendirin. Sıvı deterjan kullanımında yumuşatıcıya ihtiyaç duyulmadığından hem ekonomik hem de siyah renkteki pamuklu çamaşırlarınızın temizliği açısından doğru bir tercih olabilir. Özellikle siyah çamaşırlarınızın üzerinde kalan ve geçmesi zor olan beyaz deterjan lekelerinden şikâyetçiyseniz sıvı deterjan kullanın.