Banyoların vazgeçilmez unsuru olan küvetler sıklıkla kullanıldığından yapıldığı malzemenin kalitesi ve kullanım süresinin uzunluğu doğrudan küvet seçimi ile bağlantılıdır. Bu noktada banyonuzun sahip olduğu alana ve kendi zevkinize uygun dekore edilmiş bir küvet seçmek sizi zorlu bir kararla karşı karşıya bırakabilir. Küvetlerin sergilendiği ve satışının yapıldığı bir mağazaya gittiğinizde veya iç mimarınız ile yaptığınız görüşmenizde doğru tercihi yapıp yapamayacağınız hakkındaki tereddütlerinizi gidermek adına çeşitli malzemelerden yapılan küvetlerin özellik ve fonksiyonları ile küvet seçiminde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım.

Kullanılan Malzemeye göre Küvet Çeşitleri

Banyoların zemin yapısı ve nem oranı göz önünde bulundurulduğunda tercih edilebilen küvet çeşidi de sınırlı olacaktır. Buna karşın aşağıda sıralanan ve kullanım ömrünü uzatarak estetik görünüm de sağlayan malzemelerden yapılan küvetler doğru birer tercih olacaktır:

Akrilik banyo küvetleri: Cildimiz dış çevreye karşı koruma bir bariyer görevi gören, son derece uzmanlaşmış bir duyu organı olduğundan küvet seçiminde de pürüzsüz ve gözeneksiz yüzeyler sağlayan akrilik banyo küvetlerini tercih edebilirsiniz. Bir diğer avantajı ise temizlik söz konusu olan akrilik küvetler kir parçacıklarının nüfuzunu engeller, sadece yumuşak bir bez ve su ile kolaylıkla temizlenebilir. İnatçı kirlerle baş etmek için ise sıcak su veya marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz sıvı temizlik maddesi kullanmanız yeterli. Malzemesi kadar ekonomik açıdan da her sınıfa hitap eden çeşitlerde üretilen akrilik banyo küvetlerini yaratıcı banyo dekorasyonunuzda doğal ışıltıyı yakalamak için değerlendirmenizi öneriyoruz. Bu sayede aynı zamanda renk orantılı ve UV stabil küvetinizin ömrü boyunca görünümünü koruyacağından da emin olacaksınız.

Porselen banyo küvetleri: Dökme demir olarak da bilinen porselen banyo küvetleri piyasasında öncü nitelik taşıyan ürünlerden biri olarak kabul edilir. Sağlamlığı ve uzun süre dayanıklılığı ile oldukça ilgi gören küvetler aynı zamanda ağırlığı ve fiyatları ile de dikkatleri üzerine çeker. Temizliği akrilik malzemeden yapılanlar kadar kolay olmayan küvetler bazen kullanıcıyı sorunla karşı karşıya bırakabilir. Temizliği için önerilen materyallerin dışına çıktığınız takdirde malzeme ışıltı özelliğini kaybeder ve sönük, cansız bir forma dönüşür. Bütün bunların yanı sıra çatlama veya sızdırma riski az olan porselen küvetlerde böylesi bir durumda karşılaşıldığı takdirde tamir ücreti cebinizi yakabilir.

Mermer banyo küvetleri: Piyasa satış fiyatları akrilik ve porselen banyo küvetleri arasında seyir eden mermer küvetler, eşsiz üretilen birçok modelle alıcının beğenisine sunulabilir. Dayanıklı, gözeneksiz ve ışıltılı olan mermer küvetler aynı zamanda boyaya dayanıklıdır ve kullanım ömrü oldukça uzundur. Küvetlerin yüzey kısımları sıkıştırılmış jelimsi bir yapıya sahiptir ve özellikle otel banyolarında tercih edilir. Oldukça kırılgan bir yapıda olan mermer küvetlerde çatlak oluşması durumunda tamir işe yaramaz, değişim gerekir.

Fiberglas banyo küvetleri: Son zamanların sıklıkla tercih edilen ürünü olan fiberglas küvetler sağlam, hafif ve diğer malzemelere göre maddi açıdan uygunluğu ile dikkatleri çekiyor. İstenilen her şekil ve büyüklükte üretimi yapılabilen küvetler en az akrilik küvetler kadar ışıltılı ve estetik olmakla beraber temizlikte de kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Her yönüyle cazip fiberglas küvetlerin tek olumsuz yanları ise kullanım ömürlerinin kısa olması ve küveti zedeleyip çatlatabilecek durumlara karşı dayanıksız olmaları. Bu noktada ömürlük küvet satın almak isteyenler için fiberglas küvetler dışarıdan göründüğü kadar masum olmayacaktır.

Doğal banyo küvetleri: Banyo küvetinizi kullanım kolaylığından ziyade dekoratif bir obje haline dönüştürmek istiyorsanız cam, pirinç, altın veya ahşaptan yapılan küvetleri tercih edebilirsiniz. Asıl amacı banyo yapmak olan bu küvetler aynı zamanda kullanılan materyale göre kişisel bakım ve güzellik üzerine jakuzi veya masaj gibi bazı alternatif fonksiyonlara da sahip olabilir.

Küvet Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Satın alma işleminden önce banyonuzda küvetin yerleşeceği bölgenin tam ölçülerini bir kâğıda not almanız ve bu alana uyacak modeller arasında tercih yapmanız gerekir. Kare, oval, köşeli olmak üzere bir çok küvetşekli bulunmaktadır. Banyo ölçülerinizi de göz önünde bulundurarak banyonuza koymak istediğiniz küvet şeklinden ve ölçülerinden emin olmalısınız.

Yaygın olarak kullanılan banyo küveti malzemelerinin her birinin avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak sizin isteklerinize en uygununu seçmelisiniz. Örneğin evde 5-6 yaşlarında küçük çocuklarınız varsa küvette bulundukları süre zarfında kayıp düşmeden vakit geçirebilecekleri bir malzemeyi tercih etmelisiniz.

Rahatlığı ve kullanım kolaylığı ile sizin anatomik yapınıza da uygun bir küvet seçimi yapmalısınız. Küveti satın almadan evvel muhakkak denemelisiniz. Örneğin evde yaşlı kimseler bulunuyorsa küvete girilebilmesi için küvet kenarlarının alçak olması gerekir. Kullanım kolaylığı açısından küvet seçerken bu ayrıntıları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Banyo küvetini seçerken birkaç seçenek arasında kaldığınız takdirde öncelikle malzemenin kalitesine öncelik vererek, ödeme yapabileceğiniz fiyat aralığını da göz önünde bulundurmalısınız.

Boyunuza uygun bir küvet tercih ederken, küvet tabanının kalınlığını ve yerleştirilecek banyo tavanının yüksekliğini göz ardı etmemelisiniz. Kalın bir tabana sahip küvet banyonuza yerleştirildikten sonra esktra tadilatlarla uygun hale getirmekle uğraşmak istemezsiniz.

Alışkanlıklarınızdan da kopmayarak kullanım ömrü uzun olan küvetleri tercih etmeye özen gösterin ve küveti değiştirme mecburiyetinde bulunmaktan kendinizi sakının.