Epsom tuzu ağrılı ayakların iyileşmesi için uygulanabilecek en kolay yollarından biri olarak düşünülmektedir. Bunun yanı sıra evinizde de kullanabileceğiniz çok iyi bir temizlik ürünüdür. Birçok alanda Epsom tuzunu kullanarak hem toksik olmayan hem de kolay kullanılabilen bu ürünle başarılı olabilirsiniz. Peki epsom tuzu nasıl kullanılır, epsom tuzunun faydaları nelerdir, epsom tuzunu kullanırken nelere dikkat etmek gerekir işte bilmeniz gerekenler:

Metot 1: Epsom Tuzunu Vücut Bakımınızda Kullanın

1. Daha temiz bir gülümseme için dişlerinizi Epsom tuzu ile fırçalayın. Bu tuz dişlerinizin beyazlaşmasının yanı sıra diş eti problemleri ile savaşmanızı da sağlayabilir.

Bir ölçü Epsom tuzunu bir ölçü su ile karıştırın. Karışımın iyi bir biçimde birbirine geçtiğinden ve tuzun su içine tam manası ile entegre olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Karışımın içerisine diş fırçanızı batırın ve güzelce fırçalayın. Bunun ardından karışımı ağzınıza alın ve gargara yapın ve tükürün. Soğuk ve temiz su ile ağzınızı temizleyin.

2. Ayaklarınızı Epsom tuzu ile yıkayarak rahatlatın. Bu işlem nasırların ve tendinitlerin oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır. Kan dolaşımını hızlandıran bu uygulama sayesinde ayak masajının yanısıra vücudunuzun yenilendiğini ve üzerinizdeki yorgunluğun gittiğini göreceksiniz.

Küçük bir kova veya bir pedikür takımı alın ve içerisini ılık su ile doldurun. Kovanızın içini kaynamış su ile doldurabilir ve ayaklarınızın rahatsız olmayacağı bir sıcaklığa gelene kadar bekleyebilirsiniz.

Kovanın içine bir ya da iki ölçü tuz ekleyin ve ayaklarınız ile karıştırın. Ayaklarınızın yaralı kısmına gelecek bir biçimde tuzların üzerinde ayaklarınızı gezdirin.

Su soğuyuncaya kadar ayaklarınızı bu kovanın içerisinde bekletin. Ayaklarınızı tuzlu suda rahatlatmaya devam etmek istiyorsanız kovanın içine biraz daha sıcak su eklemeyi düşünebilirsiniz.

3. Epsom tuzu ve zeytin yağını karıştırarak doğal bir peeling oluşturun ve ölü derilerden arının. Epsom tuzu cilt temizliğinde de kullanılarak, cildinizin canlanmasına ve yenilenmesine katkı sağlar. Peki ciltte epsom tuzu nasıl kullanılır, aşağıdaki maddeleri talip edin.

İki ölçü zeytinyağı ve bir ölçü Epsom tuzunu karıştırın. Eğer mümkünse zeytinyağını ısıtın vebu sayede uygularken de sıcak bir karışım elde etmiş olun.

Temiz ellerinizi kullanarak karışımı yüzünüze uygulayın ve daireler hareketler ile yüzünüzü ölü derilerden arındırmak için harekete geçin.

Ilık bir su ile ve yüz sabunu vasıtasıyla yüzünüzü temizleyin. Temiz bir havlu ile kurulama işlemini tamamlayın.

4. Epsom tuzu, iyot ve kaynar su vasıtası ile siyah noktalarınızdan doğal bir biçimde kullanın. Siyah noktalarınızı sıkarak veya diğer zararlı metotları kullanarak ortadan kaldırmak yerine, evde bulunan birkaç malzemeyi bir araya getirerek doğal yollar ile bu noktalardan kurtulun.

3 damla iyot, 1 yemek kaşığı Epsom tuzu ve yarım bardak kaynar suyu karıştırın.

Karıştırmaya başlayın ve ellerinizle karışıma dokunabileceğiniz kadar soğumasına izin verin. Cildinizin kaynar su ile yanmasına mani olarak ancak inatçı siyah noktalardan kurtulacak kadar ılık bir suyu elde etmelisiniz.

Bir pamuk parçasını karışıma batırın ve siyah noktaların üzerine uygulamaya başlayın. Noktaların üzerine yavaş bir biçimde uygulayın ve bir gece boyunca bekleyin.

Epsom tuzu ile banyo yaparak vücudunuzdaki magnezyum seviyesini artırın. Günlük beslenme alışkanlığınız ile vücudunuza yeterli magnezyumu almanın zor olduğu doktorlar tarafından da belirtilmektedir. Fakat diğer metotlar ile de magnezyum almanın imkanı bulunmaktadır. Haftada 3 kere Epsom tuzu ile banyo yaparak uygun miktarda magnezyum alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Ilık suyu ile dolu olan küvetin içine bir bardak Epsom tuzu ekleyin ve su soğuyuncaya kadar içerisinde kalın.

Zeytinyağı ve Epsom tuzu ile hazırladığınız yüz peelingini uygulayarak banyo sırasında daha yüksek bir verim almayı da düşünebilirsiniz.

Metot 2: Epsom Tuzunu Evinizde ve Bahçenizde Kullanın

1. Zararlı haşerelere karşı bir caydırıcı önlem olarak Epsom tuzunu kullanın. Haşerelerin çöplerinizde ziyafet çekmesi sizi artık rahatsız mı oluyor? Tehlikeli zehirler veya tuzaklar kullanmak yerine onları doğal bir biçimde uzaklaştırın.

Geceleyin Epsom tuzunu çöpünüze serpin. Daha yüksek bir verim almak için çöp kutunuzun etrafını Epsom tuzu ile çevreleyin. Bu şekilde haşerelerin yeni besin arayışı evinizin diğer kısımlarını olumsuz yönde etkilemez.

Çöplerinizi attığınız bölgenin etrafını Epsom tuzu ile çevrelemeyi alışkanlık haline getirmeniz daha etkili bir sonucu ortaya çıkaracaktır. Bu sürecin sonunda haşereler belirli bir süre sonra evinize gelmeyi bırakacaktır.

2. Yemyeşil bir çimenlik için bahçenizi sulamak için kullandığınız suyun içine Epsom tuzunu karıştırın. Özellikle mevsim dönümlerinde çimlerinizi o kötü kış uykusundan uyandırmak için Epsom tuzunu sulama döngünüzün içine eklemeniz gerekmektedir. Bu adım daha yeşil ve canlı çimlere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bir kova suyun içine 2 yemek kaşığı Epsom tuzu ekleyin. Otomatik bir yeraltı sulama sisteminiz varsa sulamayı başlatmadan önce çimlerinizin üzerine hafif bir biçimde Epsom tuzunu serperek de bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

3. Sıvı temizleyiciler ile karıştırarak yer döşemelerinizin beyazlaşmasını sağlayın. Beyaz veya diğer açık tonlarda olan yer döşemelerinizin iyi bir görünüme kavuşması sizi zor bir döngünün içine sokuyor ise Epsom tuzunu düzenli bir biçimde temizleyicilerinizin içine eklemek çok temiz bir görünümü gözler önüne serecektir.

1 kova sabunlu suyun içine yarım bardak Epsom tuzu ekleyin. Yer döşemelerinizin çok kirli olduğunu düşünüyorsanız daha fazla Epsom tuzu ekleyebilirsiniz.

Bir fırça kullanın ve karışımın yer döşemelerinize iyi bir biçimde işlemesini sağlayın. Parkelerin birleşme kısımlarında bulunan harçlara özel bir ilgi göstermelisiniz. Bu bölgeleri temizlemek konusunda hala zorluk çekiyorsanız, daha temiz döşemeler için karışımınıza biraz amonyak eklemeniz gerekebilir.

Temiz su ile durulayın ve kuru bir bez ile tertemiz parkelerinizi parlatmaya başlayın.

4. Epsom tuzunu kullanarak bahçenizin verimliliğini artırın. En verimli ve en lezzetli meyve-sebzelere erişmek mi istiyorsunuz? Bahçenizin sulama planına Epsom tuzunu ekleyin. Bu bahçenizin ürünlerinin tadı için değil, rengi ve boyutu için de yararlı olacaktır.

Bir kova suyun içine bir yemek kaşığı Epsom tuzu ekleyin ve bitkilerin üstüne serpmeye başlayın. Her ürünün üzerine karışımın iyi bir biçimde yayıldığından emin olmanız gerekmektedir.

Bitkilerinizi beslemek için kullandığınız ekstra ürünleri bu Epsom tuzlu sulama işleminden sonra verebilirsiniz. Bunun nedeni ise magnezyum alan bitkilerin besinleri emme gücünün de en üst seviyede olmasıdır. Bir diğer deyiş ile Epsom tuzunun serpilmesinden sonra bitkilerinizi gübrelemeniz çok iyi bir seçim olacaktır.