Günlük hayatın temposu için gerekli olan enerjiyi kazanmak için akciğer kapasitenizin artırılabileceğini biliyor muydunuz? Çeşitli egzersizlerle bu mümkün olabilmektedir. Siz de bu egzersizlerin neler olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki adımları dikkatlice okuyun.

Bölüm 1: Akciğer Kapasitesinin Hızlı Bir Şekilde Arttırılması

1. Derin nefes almayı alışkanlık haline getirin.

Spor salonlarına yatırım yapmadan kendi imkanlarınızla akciğer kapasitenizi geliştirmek için burnunuzdan derin nefesler almayı alışkanlık haline getirin. Bu derin derin aldığınız nefesi yavaş yavaş vermeye dikkat edin.

Aldığınız nefesin akciğerlerinizde daha uzun süreli kalmasını sağlayarak nefes kalitenizi artırabilirsiniz. Böylece çok daha enerjik ve çok daha az stresli bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Hatta kollarınızı yana açarak göğsünüzü genişletip daha derin nefes alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra ağzınızdan diyaframınıza nefes almanızda enerjinize olumlu katkılar sağlayacaktır.

2. Yüzünüze bol bol su serpin.

Yüzünüze su serperken nefesinizi tutun. Bilim adamları yüze su serpmenin kalp atışını hızlandırdığını kanıtlamıştır.

Bu işlemi nefesi tutarak yaptığınızda vücut sanki bir dalışa geçiyormuşçasına kendini hazırlar. Böylelikle akciğer kapasitesi olduğundan daha büyük hacime kavuşur. Suyun buzlu olmamasına dikkat edin.

3. Kaslarınızı gevşetin ve nefesinizi tutun.

Ufak egzersizlerle ısınma hareketleri yaparak kaslarınız gevşetin. Ardından derin bir nefes alıp tutun. Bu nefes tutma işlemini bir kronometre ile adım adım artırabilirsiniz.

Her seferinde biraz daha fazla zaman nefesi tutabileceğinizi siz de fark edeceksiniz. Bu demek oluyor ki akciğer kapasiteniz yavaş yavaş artışta.

4. Hayatın her noktasında nefes egzersizlerini daima yapın.

TV seyrederken, çalışırken, uyumadan önce yatarken nefes egzersizlerini bir alışkanlık haline getirin.

Akciğer kapasitesinin artması için balon şişirme en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Evinizde mutlaka balon bulundurun. Bir sporcu iseniz bu gibi egzersizlerle kondisyonlar yapmanız sizi daima enerji bakımından hazır halde tutacaktır. Bu nefes egzersizleri sizi aynı zamanda daha az stresli bir hayata kavuşturacaktır.

Sürüş yaparken bile nefes egzersizleri yaptığınızda trafik tıkalı olmuş olsa dahi normal günlerinizden çok daha farklı olacağınızı fark edeceksiniz. Bol nefes alıp yavaş yavaş aldığınız nefesi vermeniz sizi daima pozitif yönde etkileyecektir.

Bölüm 2: Fiziksel Egzersizlerle Akciğer Kapasitesinin Arttırılması

1. Suda egzersiz yapın.

Yüzme, akciğerlerin kapasitesini artırmanın yanında vücudun bütün kaslarını çalıştıran mükemmel bir spordur. Genelde yazın tatil amaçlı yüzmelerle yetinir insanlar. Fakat günlük yaşantımızda yüzmeye ayrılan bir saatlik zaman dilimi size sağlıklı bir hayatın kapılarını ardına kadar açabilecek güçtedir. Kış aylarında mutlaka bir havuza yazılmanız sağlıklı bir yaşam için yeterli bir hamle olacaktır. Diğer Spor faaliyetlerine gerek kalmadan hem akciğer kapasitenizi artırmış hem de bütün kaslarınızın çalışmasını sağlayarak fit bir vücuda sahip olmuş olacaksınız.

2. Zamana bağlı dalışlar gerçekleştirin.

Bir eğitmen eşliğinde havuzda suyun içinde nefes tutma egzersizleri yapmanız akciğer kapasitenizi inanılmaz derecede artıracaktır. Bol enerjili bir hayat için kaliteli nefes alıp vermek pozitiflik ve sağlık adına çok önemlidir.

3. Bir spor salonuna yazılın.

Bir eğitmen kontrolü altında yazıldığınız spor salonlarında aletlerle egzersizler yaparak akciğer kapasitenizi rahatlıkla artırabilirsiniz. Buraya kadar olan bütün adımları bir rutin halinde gerçekleştirmeniz durumunda kendinizi son derece daha güçlü ve sağlıklı hissedeceksiniz.

4. Rakımı yüksek yerlerde koşular yapın.

Deniz seviyesinden en az 2500 m yükseklikte yaşamla deniz seviyesindeki yaşam asla bir olamaz. Elbette deniz seviyesinde nefes almakta rakımı yüksek yerlere göre daha zorluk çekilmektedir.

Rakımı yüksek yerlerde basınç azalacağından daha dolu dolu nefes alabileceğinizden akciğer kapasiteniz artış içinde olacaktır. Rakımı yüksek yerlerde yaşamıyorsanız eğer bir rutin olarak rakımı yüksek yerlerde koşular yapmayı alışkanlık haline getirin.