Herhangi bir otomobilin(arabanın) aküsünün bitmesinin birden çok sebebi olabilir: Aracın lambalarının açık unutulması, akünün arızalanması ya da havaların çok soğuk olması. Akünün boşalmasının sebebi ne olursa olsun akü takviye kabloları ile aynı kapasitedeki akü ile boş olan akü bağlanarak sarj edilebilir. Aküsü biten bir arabanın çalıştırılabilmesi için akünün tamamen şarj edilip, doldurulması gerekir.

Akü takviye kablosu nasıl bağlanır? Akü takviyesi nasıl yapılır?

Adım Adım Akü Takviye Kablosu Kullanımı

1. Aküsü bitik olan aracın yanına şarjın yapılacağı aküsü dolu olan aracı(dönoru) park edin. Araçlar mümkün olduğunca yakın olacak şekilde pozisyonda yerleştirilir, ancak arabalar dokunmayın emin olun.

2. Mümkünse her iki aracın da radyosunu, farlarını ve iç ışıklarını kapatın.

3. Her iki otomobili de kapatın. (Sırasıyla otomatik veya manuel şanzıman) konumunu el frenini yerleştirin ve “P” veya nötr hem otomobillerde iletim kolunu yerleştirin.

4. Akünün pozitif ve negatif kutuplarını öğrenin. Pozitif akü terminaline giden telleri hemen hemen her zaman kırmızı edilmektedir. “-” Yapmak için pozitif ve negatif terminalleri Şüpheniz varsa, pil kendisi sembolleri “+” ve ilgili.

5. Yanlışlıkla temas etme olasılığını göze alarak bu durumu engelleyin. “+” ve “-” kutuplar birbiriyle temas etmesi sonucunda kısa devre olabilir.

6. Boş akünün pozitif kutbuna kırmızı kelepçeleri takın. Klip sıkıca akü terminaline takılı olduğundan emin olun.

Eğer bir şey bağlanmadan önce bazı araçlarda, akünün artı kutbuna bir plastik kapağı çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.

7. Donör” akünün artı(pozitif) kutbuna diğer kırmızı kelepçeyi takın. Yine, klip sıkıca bağlandığından ve motor bölmesinde titreşimleri nedeniyle kayma olmadığından emin olun.

8. Donör” akünün negatif kutbuna siyah kablo kelepçelerinden birini bağlayın.

9. Bitik akünün üzerindeki boyasız olan negatif(-) kutba diğer siyah kelepçeyi bağlayın.

Motor bloğunda boyasız cıvata idealdir. Klip “bite” Söz konusu sıkıca nesne ve motor titreşmeye başlar bile bir yerde kalmak için emin olmalıdır, unutmayın.

Teorik olarak, ölü bataryanın negatif terminaline ikinci siyah kelepçe bağlayabilirsiniz. Ancak, bu pilin gelen hidrojen gazını tutuşturabilir bırakma kıvılcım neden olur.

Kablolar, araç veya akü kapakların hiçbir kısmı, bantlar, kasnak ve diğer hareketli parçalara berbat edebilir motor bölmesinin içinde askıda olduğunu kontrol edin.

10. Araç “donör” Başlangıç ve onu ölü batarya ile araç başlatmak için denemeden önce bir kaç dakika kalmasına izin ver.

11. Eğer pil ile araç başlatmak başardık kez aşağıdaki sırayla kabloları çıkarın:

Negatif zemin (motor bloğunda pim, ya da daha az arzu, ölü akünün eksi terminali).

“Donör” davul olumsuz terminali (siyah kelepçe).

Pil “donör” olumlu terminali.

Pilin pozitif terminali bitkin düştü.

İpuçları:

Bazı araçların size cımbız ile araç başlatmak veya başka bir aracı başlatmak yardımcı olmak için kullanmadan önce alınması gereken tüm akü üzerinde plastik bir kapak var. Kapak genellikle kolayca parmaklarınızla veya bir tornavida ile temizlenebilir. Gerek her ihtimale karşı, arabada tornavida veya başka bir araç sağlamak için eğer bir sorun haline gelmeden kaputun altında edin.

Eğer güvenli bir yerde veya yeniden başlatmak için başka bir yol bulana kadar sadece maşa ile başlayan arabayı açmayın; pili şarj veya cımbız ile tekrar araç başlatmak zorunda kalabilirsiniz pilinizin ve alternatör, durumuna bağlıdır.

Alternatörün aküyü şarj etmesi için en az 15 dakika boyunca, üzerinde, başlangıç yardımcı arabayı bırakın.