Yanaklarınızın ve gıdınızın sarkmasından, kırışıklıklarınızdan şikâyetçiyseniz veya yanak ve gıdınızın sarkmaması için önlem almak istiyorsanız aşağıdaki adımlar tam da isteğinize göre kendi imkânlarınızla rahatlıkla yapabileceğiniz çözümler içermektedir.

Adım Adım Yüz yogası Hareketlerinin Yapılışı

1. Yanakların ve gıdının sarkmasını yüz yogası ile nasıl engellendiğini öğrenin. Yanaklarınızın ve gıdınızın sarkmaması için size tek gerekli obje bir tatlı kaşığıdır. Bir tatlı kaşığı alın. Ve üst dudağınızı içe bükün, çenenizi öne doğru kasın ve tatlı kaşığının sapını ağzınıza bu şekilde yerleştirin. Kaşığın ucunu ağzınızla 2 saniye aralıklarla aşağı yukarı kaldırın. Böylelikle hem boyun kaslarınızı hem de yüz kaslarını çalıştırmış olacaksınız. Aynı zaman dudak çevrenizde çalışmış olacak.

2. Göz çevresindeki kırışıklar hangi yüz yogası hareketleri ile düzeldiğini öğrenin. Göz çevresindeki kırışıkları gidermek için herkesin yapabileceği çok basit bir yoga hareketi vardır.

Aynanın karşısına geçin ve iki elinizin baş ve işaret parmaklarıyla gözlük işareti yapar gibi göz çevrenizi germe işlemi uygulayın. İşaret parmağınız kaşınızın altına başparmağınız gözünüzün hemen altında kemik bitimine bastırın. Ve gözlerinizi kısarak bu germe işlemini gerçekleştirin. Yaklaşık 10-12 saniye gözlerinizi kısın ve bırakın. Bu işlemi gün içerisinde 5-10 kez yapmanız iki dakikanızı bile almayacaktır.

**3. Kaşlarımız için hangi yüz yogası çalışmalarını yapabiliriz? **Kaşlarınız için elleriniz açın ve avuçlarınızın alt kısmını kaşlarınıza bastırın. Ve kaşınızı yukarıya doğru gerdirin. Bu gerdirme işlemini yaparken bir yandan da olabildiğince aşağı doğru bakın. Yaklaşık on saniye bu şekilde gerili olarak bekleyin ve bırakın. Bu işlemi en az günde üç defa yapın.

**4. Yüzümüzde kırışık oluşmaması için hangi hareketlerden kaçınmalı bunları öğrenin. **Konuşurken ya da düşünürken bazen istemsiz olarak kaşlarınızı çatabilirsiniz. Bunu kesinlikle yapmamaya gayret edin. Eğer kontrol edemeyecek noktaya geldiyse ve farkına sonra varıyorsanız 3. Adımdaki kaşlar için yapılan yoga hareketini gün içerisinde birkaç set yapın. Gülmek sanılanın aksine kırışıklığın yok olmasına yardımcı olmaktadır. Gülmekten kaçınmayın ki yüz kaslarınız tembelleşmesin. Ve böylece daime genç ve gergin bir yüze sahip olun.

5. Dudaklarınızın kırışmasını yüz yogası ile nasıl engelleyebileceğinizi öğrenin. Dudaklarınızın kırışmaması için veya kırışmış ise bu kırışıklığı gidermek için size lazım olan tek şey bir kalem.

Kalemi yatay bir şekilde iki dudağınız arasına alın ve dudaklarınızda yuvarlayın. Dudaklarınızı bu sayede toplamış olacaksınız. Ve aynı zaman da bu yoga hareketi gıdınızdaki sarkmayı da önleyecektir.

6. Yüz yogası ne kadar sürede etkisini gösterir? Yüz yogasının etkisi insandan insana değişmektedir. Sigara içenlerde yüzde toksin birikmesi daha çok olduğunda bu yoga hareketlerin etkisi içmeyen insana göre daha uzun bir zamanda görülür. Düzenli beslenme ve hareketli bir yaşam da yine bu yoga hareketlerinin etkisini olumlu olarak etkileyecektir.

İpucu:

Bu hareketlere başlamadan önce bir fotoğrafınızı çekin ve arşivinizde saklayın. Bu hareketleri aksatmadan her gün yaparsanız bir ay sonraki fotoğrafınızdaki değişimi siz de göreceksiniz. Bu şekilde inancınız da artacak ve bu hareketlere daha çok ilgi gösterecek ve bu hareketlerin kıymetini ,etkili oluşunu anlayacaksınız.