Hiç yemeği pişirirken ihtiyaç duyduğunuz yumurtanın son kullanma tarihinin geçtiğini farkettiğiniz oldu mu? Ya da son kullanma tarihi üzerinde yazmayan yumurtaları en son ne zaman kullanmanız gerektiğini unuttuğunuz? Şanslısınız. Çünkü bir yumurtanın bozuk olduğunu anlamak çok kolaydır. Bu yazı elinizdeki yumurtanın iyi ya da kötü olduğunu anlamanız ve tazeliğini test edebilmeniz için size iyi bir yol gösterici olacak.

1. Metod: Tazelik testi

1. Yumurtayı bir kase ya da geniş bir bardağın içindeki soğuk suya koyun ve batmadan durup durmadığını kontrol edin.

Yumurtaların içinde küçük bir hava boşluğu vardır ve zaman geçtikçe yumurtanın gözenekli kabuğundan içeriye daha fazla hava geçer. Yumurtanın içinde daha fazla hava biriktikçe yumurtanın su yüzeyinde kalma ihtimali artar.

Eğer yumurta kasenin dibine batıyorsa en taze halinde demektir.

Eğer yumurta suyun içinde dik bir şekilde ama kasenin zeminine değerek duruyorsa en taze halinde değildir ama hala sağlık sorununa sebep olmayacak derecede yenecek durumdadır.

Eğer yumurta yüzüyorsa taze değildir. Bu, her zaman yumurtanın kötü olduğuna ya da yemenin tehlikeli olduğuna dair bir işaret değildir. Bu durumda yumurtayı kırıp bakarak ya da koklayarak bozulmuş olabileceğine dair başka işaretler aramalısınız.

**2. Yumurtayı kulağınıza tutup sallayın ve çalkalanma sesinin gelip gelmediğine bakın. **

Yumurta eskidikçe ve içindeki nem ve karbondioksit kabuktan dışarı kaçtıkça, sarısı ve beyazı kurumaya ve küçülmeye başlar, hava boşluğu büyür. Büyük bir hava boşluğu yumurtanın içinde daha fazla alan yaratır ve çalkalanma sesinin gelme ihtimalini artırır.

  • Taze bir yumurtayı salladığınızda çok fazla ses gelmeyecektir.
  • Çalkalanma sesinin gelmesi yumurtanın eski olduğuna işarettir. Yumurta hala tüketilebilecek durumda olabilir.

3. Yumurtayı bir tabağın içine kırarak sarısının ve akının kalitesini kontrol edin.

Yumurtanın bütünlüğü eskidikçe bozulur ve taze bir yumurta kadar iç yapısı bir arada kalamaz. Yumurtayı kırıp içinin tabak yüzeyinde dağılıp dağılmadığına bakın. Çok fazla dağılan ve akı normalden daha kalın görünen yumurtalar artık en taze hallerinde değildir.

  • Yumurtanın sarısı yassılaşmış ve kolayca dağılıyorsa bu durum yumurtanın taze olmadığına işaret eder.
  • Eğer yumurtanın sarısı kolayca hareket ediyorsa yumurta akının sarısını tutan iç kısmının zayıfladığını ve yumurtanın eski olduğunu gösterir.
  • Yumurta akının rengine bakın. Bulanık görünüyorsa yumurta tazedir. Berrak bir yumurta akı ise yumurtanın eskidiğine işarettir. (ancak hala tüketilir durumda olabilir)

2. Metod: Kötü yumurtayı tespit etmek.

1. Yumurtayı kırın ve kokup kokmadığını kontrol edin.

Bu bozuk bir yumurtayı tespit etmenin en kolay yoludur. Çürük bir yumurtanın kekremsi çirkin bir kokusu vardır. Kükürt kokusu yumurtayı kırdıktan hemen sonra (hatta belki kırmadan önce) kolayca farkedilir ve bu yumurtanın atılması gerekir.

  • Çiğ de pişirilmiş de olsa bozuk yumurtanın bu kokusu rahatlıkla alınabilir.

2. Yumurtayı bir tabağın içine kırın ve rengini kontrol edin.

Yumurta sarısının rengi yumurtlayan tavuğun beslenme şartlarına göre değişebilir. Yani sarı ya da turuncu tonunda olmasının tazeliği ile bir alakası yoktur. Bunun yerine yumurta akını kontrol etmelisiniz. Pembeleşmiş, yeşilleşmiş ya da alaca bir hale bürünmüşse Pseudomonas bakterisi yumurta içinde türemiştir ve yumurta artık tüketim için güvenli değildir. Hemen atılmalıdır.

  • Eğer fazlaca pişirilmiş bir yumurtanın sarısının etrafında yeşil bir halka varsa bu yumurta ya gereğinden çok fazla ya da demir oranı yüksek bir suda pişirilmiştir. Hala tüketim için uygundur.
  • Yumurtanın üzerinde kan ya da et parçası varsa bu yumurta hala tüketim için uygun olabilir, mikroplu ya da bozuk değildir. Kan lekesi yumurtanın oluşumu esnasında kan damarının çatlaması ile oluşur ve tazelikle bir alakası yoktur.

UYARI:

Eğer yumurtalar hassas sağlık durumunda olan bebekler ve yaşlılar için kullanılacaksa, en taze hallerinde olmaları tercih edilmelidir. Yumurtalar son kullanma tarihinden birkaç hafta sonraya kadar tüketilebiliyor olsa da, bağışıklık sistemi zayıf olan bu insanlar için en taze yumurtalar pişirilmelidir.