Yılanlar dünyanın pek çok yerinde bulunurlar, eviniz çiçekler ve böceklerle dolu büyük bir avluya yakınsa sizin de yılanlarla karşılaşma riskiniz oldukça yüksektir. Bahçenizde yılan bulunması eko sistemin düzgün işlediğinin bir göstergesidir ancak sizin için tedirgin edici hatta tehlikeli olabilir. Evinizde veya bahçenizdeki yılanlardan nasıl kurtulacağınızı ve dönmelerine nasıl engel olabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Yılanlardan Kurtulmak

1.Bölüm: Evin Dışındaki Yılanlardan Kurtulmak

1. Geçici olarak yılandan kurtulmak için bu yöntemi kullanın. Evinizin yakınında gördüğünüz yılanlar çoğunlukla zehirsizdir, buralarda bir yılan görürseniz bir çubukla dürterek uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Zehirli olmadığını bildiğiniz yılanlarda uygulanabilecek en iyi yöntem budur.

 • Su ile kaçırabilirsiniz. Bahçenizdeki yılanı su hortumuyla iyice uzaklaşana kadar kaçırabilirsiniz.
 • Havuz kepçesi kullanın. Yakalarken yılanı ezmemeye, zarar vermemeye özen gösterin. Yakaladığınız yılanı ormanlık bir alana ya da yeterince uzak olduğunu düşündüğünüz bir bahçeye bırakın.

2. Yılan tuzakları kullanın. Açık yılan tuzakları yılanın kolayca girebileceği ama şekli itibariyle geri çıkamayacağı, içinde yılan için yem bulunan plastik kutulardır. Yılan tuzağa hapsolursa bir ormanlık alana götürüp hayvancağızı serbest bırakın.

2.Bölüm: Yılanları Evin İçinden Çıkarmak

1. Yılanın zehirli olmasından korkuyorsanız veteriner kontrol merkezini ya da yılan ilaçlama firmalarını arayın. Yılan bebek dahi olsa bir ısırık söz konusuysa bir uzman tarafından incelenmelidir. Yılanın zehirli olup olmadığı mutlaka belirlenmelidir, yılanın türünden emin değilseniz mutlaka uzmanına gösteriniz ve mutlaka doktorunuza danışınız.

 • Yılanı bir odaya kapatmaya çalışın. Mesela yılanı banyoda gördüyseniz kaçmasını önlemek için üzerine bir havlu kapatın ve kapıyı kapatın.
 • Veteriner gelene kadar çocukları ve hayvanları yılanın olduğu odadan uzak tutun.
 • Yılanın zehirli olduğunu düşünmüyorsanız bile kendiniz uğraşıp riske atmayın, bir veterinerden yardım alın.

2. Zehirsiz yılanı evden kendiniz nasıl çıkarabilirsiniz? Evinizde ya da bahçenizde karşılaşacağınız yılanların çoğu zehirsizdir. Yılanlar pek ısırmazlar ama olur da ısırırlarsa zehir enjekte etme ihtimalleri çok düşüktür. Yılanı evden kendiniz çıkarabileceğinizi düşünüyorsanız yaygın yöntemlerle kolaylıkla çıkarabilirsiniz:

 • Bir süpürge yardımıyla yılanı plastik bir levha gibi düz bir zemine alın.
 • Kaçmaması için yılanın üzerine çöp tenekesi ya da üzerini örtebileceğiniz bir kap örtün.
 • İlgili kabı yavaş bir biçimde ters çevirerek diğer elinizin yardımıyla ağzını kapatın.
 • Bir kabın içerisine koyduğunuz yılanı evinizden uzak bir yere, ormana götürüp bırakın.

3. Yılanı kendi haline bırakın. Yılanı garajda ya da dışarıya açılan bir odada bulduysanız ev tarafındaki kapıyı kapatın, dışarıya açılan kapıyı açın, yılan kendisi dışarı çıkacaktır.

4. Yılanı tutkal gibi bir yapışkanla yakalayın. Tavan, garaj, bodrum ya da benzer bir yerde yılan olduğundan şüpheleniyorsanız, bu alanlarda duvar boyunca tutkallı tuzaklar hazırlayın. Yılan varsa buna yapışıp kalacaktır.

 • Yapışkanla yılanı tuzağa düşürmek, kaçmaya çalışırken kendine zarar verebileceğinden insanlık dışı bir yöntemdir.
 • Yapışkana takılan bir yılan olup olmadığını her gün kontrol edin. Yılan uzun süre durduğunda açlıktan ölüp kokabilir.
 • Yılan yapışkandaysa bitkisel yağ ile yapışkandan kurtulmasını sağlayın ve kapalı bir kaba alıp uzak bir alanda serbest bırakın.