Birçok şirket, reklamcı adayları sözlü mülakata almadan önce iş ilanına başvuran kişilerin reklam portfolyolarını incelemektedirler. Portfolyolar kişilerin kendilerini düzgün bir şekilde tanıtıp, alanlarıyla ilgili becerilerini yetkinliklerini belirtip kendilerinin bu iş için en uygun aday olduklarını karşıdaki şirkete kanıtlama yoludur. Portfolyo hazırlamanın birden fazla yolu vardır. Kitap formatı portfolyolar hala popülerliğini korumaktadır fakat bu klasik yöntemin dışında Power Point programını kullanarak, internet siteleri vasıtasıyla veya çevrimiçi galeriler oluşturarak da teknoloji çağına uygun reklam portfolyoları hazırlayabilirsiniz.

Reklamcılık Portfolyosu Planlama İşlemleri

Profesyonel niteliklere sahip bir portfolyo hazırlayabilmek için çaba harcamanız gerekmektedir , bunun yanında parasal kaynaklara ve zamana da ihtiyaç duyacağınızı unutmamalısınız. Portfolyonuzu oluştururken hırslı olun , işinize derin bir ilgi gösterin , yaratıcılığınızı konuşturun. Her iş başvurusu için reklam portfolyonuzu yeniden gözden geçirip düzenlemeniz gerektiğini unutmayın. Bu yazı size nitelikli bir reklam portfolyosunun nasıl hazırlanacağı konusunda adım adım yönlendirecek.

 1. İlk adımınızı reklamcılık eğitimi almaya başlayarak atın ; reklamcı, metin yazarı, yaratıcı yönetmen veya sanat yönetmeni olmak istiyorsanız reklamcılık ile ilgili dersler almayı planlamaya başlamanız gerekmektedir. Bu alanda yeterli bilgiye sahip olmanız için belirli seçenekler vardır
 2. Reklamcılık ile alakalı 4 yıllık bir üniversite eğitimi alın. Reklamcılık portfolyosu hazırlamanın, üniversitenizin size vereceği önemli kazanımlardan biri olacağının farkında olun.
 3. Bir kaç senelik reklamcılık ve portfolyo okullarına gidebilirsiniz. Bu süre zarfında okulunuz size reklamcılık hakkındaki ipuçlarını, reklamcılık tekniklerini ve bir reklamcılık portfolyosunun nasıl hazırlanacağı konusunda size gerekli ön bilgiyi sağlayacaktır.
 4. Yaşam boyu öğrenme merkezlerinden veya bulunduğunuz ilde açılan kurslardan reklamcılıkla alakalı olanlara katılmaya özen gösterin. Portfolyo hazırlama ve reklamcılık hakkında bilginiz gerçekten kısıtlı ise bu kurslar size hem online hem de klasik basım portfolyolar hakkında son gelişmelerden haberdar edecektir.
 5. Reklam örneklerinizi bir araya getirin; Portfolyo oluşturmak için yeterli reklam örneğiniz olduğundan emin olun. İkna edici bir reklamcılık portfolyosu hazırlamak için en azından 10 adet reklam örneğine ihtiyacınız vardır. Kendinizi motive etmek için yılın en iyi reklamı ödülünü alan reklamları araştırın. Bu araştırma sizin için ilham verici olabilir. Eğer yeterli sayıda örneğe sahip değilseniz, kendi örneklerinizi yaratmaya başlamalısınız. Örneklerinizi oluştururken yüksek düzeyde kaliteye sahip bir görünüme sahip olmalarına özen göstermelisiniz.
 6. Portfolyonuzun dijital mi klasik yöntem baskı mı olacağına karar verin. Bir internet reklamcısı olmak istiyorsanız dijital portfolyo seçmek sizin için çok daha uygun olacaktır. Eğer bir marka tasarımcısı olmak istiyorsanız klasik yöntemlerle hazırlanmış kitap şekline getirilmiş bir portfolyoya sahip olmalısınız. İki yöntemi birden de kullanabilirsiniz. Şu anki reklam piyasası her iki yönteminde kullanıldığı bir sektör olduğu için iki tip portfolyonun da özelliklerini bir araya getirip kendi özgün reklamcılık portfolyonuzu hazırlamak sizin için avantajlı olan seçenektir. Ama bunu en iyi şekilde yapmalısınız çünkü reklamcılık portfolyonuzun istenilen değeri görmesini arzu ediyorsanız kusursuz bir iş çıkarmak için uğraşmalısınız.

Ciltli Portfolyo Nasıl Hazırlanır ?

 1. Portfolyo dosyanızı seçin . Sizin için en profesyonel görünüme sahip dosya sert kapaklı, fermuarlı ve deriden yapılmış veya vinil malzemeden yapılmış portfolyo dosyaları olacaktır. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan mağazalardan portfolyo dosyanızı kolaylıkla seçebilirsiniz.
 2. Reklam örneklerinizin profesyonel bir biçimde yazıcıdan çıktısını alın; çıktı almadan reklam örneklerinizi kontrol edin ve çıktı alacağınız kâğıdın ölçülerinin A4 boyutunda olduğundan emin olun.
 3. Reklamcılık portfolyonuza iletişim bilgilerinizi eklemeyi unutmayın. Portfolyonuzu PVC ile kaplatın. Bu işte profesyonel olan bir kaplama,baskı dükkanına götürüp portfolyonuzu kaplayın.
 4. Her iş başvurunuz için portfolyonuzu yeniden gözden geçirin. İş tanımını iyice okuyun ve reklam ajansının müşterilerinin iyi bir şekilde analizini yapın. En güvendiğiniz 10 reklam örneğini portfolyonuza ekleyin.
 5. Gereğinden fazla reklam örneğini portfolyonuza dahil etmeyin. Portfolyonuzun içeriğinin nicelik olarak yüksek sayıda olmasından ziyade nitelik olarak yüksek seviyede olmasına özen göstermelisiniz. Bir diğer önemli nokta ise, reklamcılık portfolyonuza şirketin aradığı dalın dışında çok sayıda reklam örneği eklemenizin hatalı olacağıdır. Örneğin bir şirket dergi reklamı için metin yazarı arıyor ise , o şirkete başvuracağınız reklamcılık portfolyonuza birden fazla radyo reklamı örneği koymak size faydadan ziyade zarar verecek adımlardan bir tanesidir.Portfolyonuzu temiz bir durumda tutun ve kırışmasını engelleyin.

Dijital Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Portfolyonuzu oluşturmak için kendi internet sitenizi mi tasarlayacağınıza yoksa hazır şablonlar mı kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer başvuracağınız iş bir internet sitesi tasarımı ile alakalı ise portfolyo olarak kendi internet sitenizi tasarlamalısınız. Bir diğer yandan başvuracağınız iş eğer bir tür grafik tasarımı ile alakalı ise profesyonel şablonları kullanmak sizin için yararlı olabilir. Bu amaç için; Behance network veya flickr gibi internet siteleri sıkça kullanılan internet şablonlarıdır. Bunarın yanı sıra kendi şablonunuzu Power Point programı ile kendi başınıza da tasarlayabilirsiniz.

 1. Kendinizi Markalaştırın ; Bu sektörde nasıl bilinmek istediğiniz vermeniz gereken en önemli kararlardan bir tanesidir. Profesyonel bir görünüm size her zaman artı bir puan olarak geri dönecektir.
 2. Birden fazla dijital portfolyoya sahip olmaya çalışın. Klasik yöntemlerle hazırlanan ciltlenmiş portfolyolarda reklamcılar başvuracakları sektöre göre portfolyolarını yeniden gözden geçirebilmektedirler. Sizde internet üzerinden sahip olduğunuz portfolyonuza bir başka reklamcılık alanında yenisini eklerseniz bu sizi bir adım daha öne çıkarır. Örneğin bir dijital portfolyonuz logo tasarımı üzerineyken bir diğeri internet sitesi tasarımı üzerine hazırlanmış bir dosya olabilir.
 3. **Portfolyonuzun içinde yer alan her reklam örneğinin detaylarını, özelliklerini ek birer bilgi olarak belirtmeyi unutmayın.**Telif hakkınızın bilincinde olun ve hırsızlıklardan korunun.