Akşam yemeğinde patates buğulama yemek istiyor ancak patatesi fırında bekletecek bir saat sabrınız ya da vaktiniz yok mu? O zaman mikrodalgada pişirin! 15 dakika ya da daha az bir sürede lezzetli yumuşacık pişmiş patatesler yapabilirsiniz.

Mikrodalgada Patates Pişirme

  1. Hazırlama süresi: 5 dakika
  2. Pişirme süresi: 8-12 dakika

1. patates türünü seçin. Russet patatesleri –aynı zamanda Idaho ve pişirme patatesleri olarak da bilinirler- mikrodalgada pişirmek için en uygun patateslerdir. İçerdikleri yüksek nişasta oranıyla, piştiklerinde daha yumuşak bir kıvam alırlar.Russet patatesiniz yoksa, Yukon Gold olarak da bilinen sarı kabuklu patatesler, Russet patateslerden sonra en iyi seçimdir. Bu patatesler de kısmen içerdikleri nişasta sayesinde, kremsi ve yoğun olarak pişerler.

2. Patatesleri yıkayın. Özellikle kabuğunu da yemeyi planlıyorsanız, mikrodalgaya koymadan önce patatesleri güzelce yıkamak çok önemlidir. Tüm inatçı kirlerden kurtulduğunuzdan emin olun. Eğer evinizde varsa, kıllı ovma fırçalarını kullanmak da iyi bir sonuç verecektir. Yıkadıktan sonra, patatesleri temiz bir kağıt havluyla kurulayın.

3. Patatesleri çeşni ekleyin. Patatesin kabuğunu bir miktar zeytinyağı ile ovun, sonra tuz ve karabiber ekleyin. Böylece patatesin kabuğu çıtır çıtır olacak ve patatese ekstra bir lezzet katacaksınız.

4. Patatese çatal batırın. Patatese delik açmak buhar çıkışını sağlar ve böylece patatesin patlamasını önler. Patatesi üç ya da dört kere her iki ucundan ve iki kenarından delmeye çalışın. Alternatif olarak bir bıçak kullanarak patatesi “X” şeklinde derince kesebilirsiniz.

5. Patatesi mikrodalga tabağına yerleştirin. Patatesi ıslak bir kağıt havluyla sarabilirsiniz. Bu yöntem patatesin nemli kalmasını sağlayacak ve patatesin küçülmesini önleyecek, ancak aynı zamanda kabuğun yumuşak kalmasına yardımcı olacak.

6. Tabağı mikrodalgaya yerleştirin ve zamanlamayı ayarlayın. Pişirme süresi, mikrodalganın gücüne ve patatesin boyutuna bağlı olarak değişir. Genellikle orta-büyük boy arası patateslerin pişmesi, son seviyede 8-12 dakika alacaktır.

  • Başlangıçta beş dakika patatesin pişmesine izin verin, daha sonra mikrodalgadan çıkartın ve her iki tarafın da eşit şekilde pişmesi için patatesi ters çevirin. Ne kadar yumuşak olduğuna bağlı olarak, patatesi bir 3-5 dakika daha pişmesi için mikrodalgaya geri koyun. Bu işlemden sonra, eğer hala tamamen pişmemişse, her dakikadan sonra kontrol ederek, bir dakikalık sürelerle patatesi pişirin.
  • Tek seferde birden fazla patates pişiriyorsanız, zamanlamayı yaklaşık olarak 2/3 oranında artırmanız gerekir. Mesela, büyük bir patatesin pişmesi 10 dakika alıyorsa, iki büyük patatesin pişmesi 16-17 dakika sürebilir.
  • Kabuğu çıtır çıtır patatesler tercih ediyorsanız, patatesi 5-6 dakika boyunca mikrodalgada pişirin. Daha sonra patatesi bir pişirme kağıdına aktarın ve önceden 200°C’ye kadar ısıtılmış bir fırında 20 dakika daha pişirin. Bu yöntemi, normalde pişeceğinin yarısından daha az bir sürede fırında pişmiş gibi çıtır kabuklu patatesler için kullanabilirsiniz.

7. Patatesin pişip pişmediğini kontrol edin. Patatesin pişip pişmediğini ortasına bir çatal batırarak anlayabilirsiniz. Eğer çatal rahatça patatesin içine giriyorsa ancak ortası az da olsa sertse, patates pişmiş demektir. Eğer tereddütte iseniz, fazla pişmiş patates yanabileceğinden ya da mikrodalgada patlayabileceğinden, seçiminizi daha fazla pişirmemekten yana yapın.

8. Patatesi beş dakika dinlenmeye bırakın. Böylece patatesin içinde kalan ısıyla patatesin içi de pişmeyi tamamlayacak. Patatesi dinlendirmek ayrıca patatesin dışını kurutmadan içinin yumuşak kalmasını sağlayacak. Ayrıca mikrodalgadan çıkardıktan sonra patatesi alüminyum folyaya sarmak bu süreci hızlandıracaktır. Sadece patatese dokunurken dikkatli olun, oldukça sıcak olabilir!

  • Sonradan gelecek biri için saklamak isterseniz, patatesi alüminyum folyaya sarmak, patatesin uzun bir süre boyunca sıcak kalmasına yardımcı olur. Olabildiğince uzun süre sıcak tutmak için, patatesi mikrodalgadan çıkarır çıkarmaz sarıldığından emin olun.

9. Patatesi servis edin. Patatesi kesin ve istediğiniz malzemelerle patatese garnitür yapın. Sadece yağ, tuz ve biraz rendelenmiş peynirle garnitürünüzü sade tutabilirsiniz veya biraz ekşi krema, yeşil soğan ve şarküteri ürünüyle patatese renk katabilirsiniz. Eksiksiz bir yemek için ise patatesin üstüne çırpılmış yumurta koyabilir ya da dilediğiniz soslardan bolca kullanabilirsiniz.