Yeşil renk doğanın rengidir; büyümeyi, düzeni, tazeliği, yeniden doğuşu ve umudu simgeler. Ev dekorasyonları, ofis dekorasyonlarında da sıkça tercih edilir. Canlandırıcı ve sakinleştirici bir renk olduğundan spa sağlık merkezleri ve banyolar için idealdir. Koyu tonları ise resmiyeti simgelese de klasik çalışma odası, salon ve yemek odalarında seçkin ve şık bir hava yaratır.

Yeşil Salon İçin Dekorasyon Önerileri

Yeşil renk, fiziksel ve sinirsel olarak rahatlatıcı olduğundan salon, oturma odalarında kullanılabilir. İşten eve yorgun geldiğimizde bazen tek istediğimiz şey televizyon karşısına uzanıp biraz stres atmaktır. İşte bu ortam için yeşil renk tam da aradığımız şey! İyileştirici gücünden dolayı televizyon gözünüzü yorsa da yeşil renk iyileştirici özelliğinden dolayı bu yorulmayı minimuma indirir. Ayrıca rahatlı özelliği sayesinde stresinizi atmanızda da yardımcı olur.

Yeşil renk içinde sarı ve mavi rengi barındırdığından bu renklerle çok rahat kombinlenebilir. Ancak yeşilin her tonu farklı bir renkle dengelenebileceğinden sadece sarı ve maviye sabit kalmak gerekmez. Salon dekorasyonunda, salon için en fazla üç farklı renk kullanılması daha iyi olur. Bu renklerden ikisini geniş yüzeylerde, birini de aksesuarlarda vurgulamak yerinde olacaktır.

Yeşilin çok parlak tonlarda ve çok fazla kullanılması sakinlik ve huzur etkisinden çok sinir ve gerginlik yaratabilir. Bunun yerine rengârenk ve/veya desenli bir halı üzerine krem ya da kahve renklerinde koltuklar seçerken duvarları yemyeşil boyayabilirsiniz. Yeşili daha çok vurgulamak için yastıkları ya da vazoları da yeşil yapabilirsiniz.

Gösteriş seviyorsanız parlak bir yeşille parlak pembeyi de kombinleyebilirsiniz. Fakat bunun için mutlaka araya açık bir geçiş rengi seçmeniz gerekir. Ayrıca hem yeşilin hem pembenin çok yaygın kullanılması hoş bir görüntü yaratmayabilir. Eğer daha zarif ama şık bir oda yaratmak istiyorsanız kahverengi, sarı tonlarını yeşille kullanmanız ferah bir hava yaratmanızı da sağlayacaktır.

Eğer daha sakin bir odada, çalışma odası gibi, yeşil tonları kullanmak istiyorsanız daha koyu tonları tercih etmelisiniz. Koyu yeşil odaklanmanızı kolaylaştırır. Çalışma odanızda kullanacağınız koyu su yeşili tonları hem ferah bir hava verirken hem de çalışmanızı daha verimli kılacaktır.